Fitness náramok – módny doplnok alebo niečo viac?

fitness náramky

Si aktívny a rád športuješ? S fitness náramkom je to jednoduchšie. Zoznám sa s jeho funkciami a výhodami pri tréningoch aj v bežnom živote.

Fitness náramky zažívajú v dnešnej dobe obrovský boom. Ide o modernú technológiu, ktorá nám pomáha viesť zdravší a kvalitnejší život. Každým dňom prichádzajú na trh nové fitness náramky s vylepšenými funkciami. Aké sú výhody a aké majú funkcie v bežnom a aktívnom živote?

Čo sú fitness náramky?

Fitness náramky, inteligentné náramky, smart náramky, fitness trackery… majú mnoho pomenovaní. V mnohom pripomínajú fitness hodinky. Zahŕňajú však množstvo podobných funkcií s menšími či väčšími odlišnosťami. V skutočnosti takmer každé dokážu prinášať rôzne informácie od základných biorytmov nášho organizmu až po špeciálne merania hodnôt tela a zobrazovacie funkcie podobné smartfónom. Boli predovšetým vytvorené na meranie nášho pohybu pomocou integrovaných senzorov.

Aké výhody ponúkajú inteligentné hodinky?

1. Sú zodpovedné, keď ty nie si

Jednou z hlavných výhod, ktorou disponujú namiesto teba, je zodpovednosť. Fitness náramky sú vhodné najmä pre tých, ktorí často „zabúdajú“ na tréning, návštevu fitka alebo sa z času na čas pravidelne hýbať. Takmer všetky náramky sa radi pripomenú najmä vtedy, ak príliš dlho vysedávaš na gauči pred televízorom. Väčšina smart náramkov sa dnes dá prepojiť s aplikáciami v mobile, a tak nie je problém zverejniť na sociálnych sieťach úspešný záver tréningu. Takéto zverejňovanie úspechov vedci a psychológovia považujú za prospešné a motivujúce pre viac ľudí. Jednak pre tvojich priateľov a jednak aj pre teba. Nútia ťa pokračovať vo svojich výkonoch, posúvajú ťa vpred a tak sa nepriamo stávaš viac zodpovedný za svoje konanie.

fitness náramky
Zdroj foto: pixabay.com

2. Denne ťa motivujú ísť cvičiť

Ďalšou veľkou výhodou fitness náramku je, že ti poskytuje priebeh tvojho pokroku a snaženia. Máš možnosť vidieť, koľko krokov navyše si prešiel alebo koľko kalórií si spálil pred mesiacom a teraz. S nimi dokážeš posúvať svoje hranice vyššie. Okrem toho ti mnoho fitness hodiniek umožní zistiť, v ktorý čas dňa si najaktívnejší. Všetky tieto čísla sú pre mnohých dosť veľkou motiváciou! Pomôžu ti znovu vstať a pokračovať aj vtedy, keď si myslíš, že si už skončil.

3. Naučia ťa jesť zdravo a kvalitne

Byť aktívny nie je jediný cieľ, ktorý by si mal sledovať. Pohyb nie je všetko. Okrem neho potrebuješ byť predovšetkým zdravý a šťastný. Rovnako ako tréning je dôležitý zdravý životný štýl. Smart náramok ti umožní prihlásiť sa aj do aplikácii, kde si môžeš sledovať svoj denný príjem potravy a vody, tým pádom aj počet kalórií. Náramok ti pomôže vypočítať kvalitu a správne zloženie tvojho stravovacieho jedálnička.

4. Pomáhajú ti plniť fitness ciele ušité presne na mieru

Je obrovský rozdiel medzi snahou byť zdravý a aktívne sa podieľať na pláne viešť zdravý životný štýl. Nie je nič motivujúcejšie, ako si stanoviť fitness ciele a pracovať na ich dosiahnutí každý deň. Či už ide o program na chudnutie alebo tréning na maratón, fitness náramok ti pomôže stanoviť si ciele a za určitý čas ich aj dosiahnuť. Postupné plnenie cieľov je samo o sebe motivujúce, aby si dosiahol viac.

fitness náramky
Zdroj foto: pixabay.com

Čo všetko dokážu zmerať?

1. Počítajú kroky

Pri smart hodinkách počítanie krokov ani nestojí za reč. Mala by to byť už samozrejmosť. Krokomer však nie je len o počítaní krokov. Suchopádne denné „krokovanie“ je nuda. Počet krokov  alebo meranie iných veličín dokáže premietnuť aj do spálenia kalórií. Takže aj bežné kráčanie po schodoch, ak majú hodinky zabudovaný výškomer, má zmysel.

2. Monitorujú srdcovú frekvenciu

Takmer každý náramok už dokáže sledovať srdcové frekvencie. Či už je to náramok s hrudným popruhom, alebo obyčajné smart hodinky, ktoré zaznamenajú tvoj pulz. Ako to funguje? Integrované svetelné senzory zameriavajú krvné cievy na zápästí a zisťujú akékoľvek zmeny pri obehu krvi. Akékoľvek zmeny objemu krvi sa zisťujú kontrolou množstva odrazeného svetla. Menšie množstvo svetla znamená, že sa čerpalo veľké množstvo krvi a naopak. Týmto spôsobom tak môžeme zistiť srdcovú frekvenciu, ktorú by sme mali dosiahnuť a udržiavať pri cvičení.

3. Sledujú spánok

Kvalita a dĺžka spánku výrazne ovplyvňuje tvoj metabolizmus, náladu, chuť do jedla a hladinu energie. Veľa fitness náramkov dnes dokáže sledovať tvoj spánok a zhodnotiť, aký bol hlboký, dlhý, ako si dlho spal alebo koľkokrát si sa prebudil. Tieto informácie ti pomôžu lepšie sa rozhodnúť, čo robiť a nerobiť pred spaním a časom vylepšia tvoje spánkové zlozvyky. Stačí ich len vychytať.

4. Počítajú kalórie

Aplikácia ti taktiež poskytne údaje o počte spálených kalórií počas dňa na základe výšky, hmotnosti a srdcovej frekvencie, ktorú si vykonával pri jednotlivých činnostiach. Aj keď údaje nemusia byť presné, pretože každý z nás máme iný metabolizmus, je to skvelé usmernenie pre každého, kto rozmýšľa koľko potravín zjesť a ako cvičiť. Môže taktiež pomôcť lepšie kvantifikovať vplyv napríklad: chôdze do práce, jazdu bicyklom namiesto verejnej dopravy, ísť po schodoch namiesto výťahom a pod. na metabolizmus a kalórie.

fitness náramky
Zdroj foto: pixabay.com

5. Monitorujú celkovú kvalitu tréningu pri rôznych športoch

Či už sa rozhodneš pre behanie, bicyklovanie, plávanie, posilňovanie, turistiku a iné športy, celý tréning aj s obtiažnosťou si vieš nastaviť prostredníctvom aplikácie vo smartfóne. Počas tréningu a najmä po jeho ukončení ti aplikácia presne vypočíta kvalitu tvojho tréningu a plnenie cieľa, ktorý si si stanovil.

6. Nahradzujú smartfón

Niektoré smart náramky ťa upozornia aj na prichádzajúci hovor, textovú správu alebo e-mail bez toho, aby si sa musel pozerať na svoj smartfón. Mnoho fitness náramkov má dnes už zabudovanú funkciu spárovania s telefónom prostredníctvom wifi alebo bluetooth. Už nezmeškáš dôležitý hovor, ani neprídeš o dôležité informácie.

7. Fungujú ako platobná karta či GPS

Úplnou novinkou spomedzi fitness náramkov je možnosť používať náramok aj v bežnom modernom svete. Ako? Platiť kartou bezkontaktne. Umožňuje to NFC čip, ktorý je vo fitness náramku už zabudovaný. Taktiež pomocou aplikácie máš možnosť sledovať prejdenú trasu podľa GPS, ak si milovníkom Nordic Walkingu.

Zatúžil si po tejto vychytávke? Ktorý fitness náramok si však vybrať? Prečítaj si našu recenziu na chytré fitness náramky.

Nenechajte si ujsť ani naše ďalšie recenzie plné skvelých produktov.

5 thoughts on “Fitness náramok – módny doplnok alebo niečo viac?

  1. Pingback: Hrudný pás Polar – jeden z najlepších monitorov srdcového tepu - FitCool.sk

  2. Pingback: 10 najlepších hitov sezóny pre leto 2022 - FitCool.sk

  3. Pingback: Snažíš sa schudnúť a neúspešne? Začni plávať - Vieme, ako na to! - FitCool.sk

  4. Pingback: 23 najlepších fitness vychytávok ako darček pre otca - FitCool.sk

  5. Pingback: 8 výhod cyklistiky: schudneš, získaš kondičku, posilníš nohy a ešte ďaleko viac - FitCool.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.