Miluješ cyklistiku? Elektrobicykel je vášeň

elektrobicykle

Elektrobicykel na trhu zažíva obrovský boom nielen u cyklistov. E-bike má svojich nadšencov, pretože ponúka riešenie, ako sa čo najpraktickejšie dostať z bodu A do bodu B a netrčať v kolóne. Prečítajte si o ňom viac.

Čo je e-bike?

Elektrický bicykel, elektrobicykel, e-bike – má rôzne pomenovania. Ide o kombináciu klasického bicykla s elektrickým pohonom. Cyklista na obyčajnom bicykli len zriedka ide rovnakou rýchlosťou ako po rovine, tak aj do kopca. Na elektrobicykli je to jedno. Rovnako zvládne rovinu, aj strmší kopec. Jedinou nevýhodou je obmedzená rýchlosť. Keďže sa e-bike radí k bicyklom, v EÚ je povolená rýchlosť pre cyklistov len do 25 km/h. Dávaj si preto pozor na nelegálne e-biky, ktoré prekračujú maximálnu rýchlosť i výkon motora.

Elektrický bicykel alebo presnejšie elektrický asistovaný bicykel (EAB) je klasický bicykel, ku ktorému bol pridaný malý elektrický motor, batéria a konzola na ovládanie biku. Cyklistovi uľahčuje šliapanie do pedálov a umožňuje mu prekonať vzdialenosti alebo členitý terén, ktoré by na obyčajnom bicykli neboli možné. Batéria sa nachádza pod sedadlom, na priečke alebo na nosiči batožiny. Môže sa nabíjať buď doma na štandardnej zástrčke, alebo v meste. Motor je zapracovaný do kolesa alebo krytu prevodníka.


Vyberáme pre vás najlepšie elektrobicykle


Ako sa používa?

Princíp elektrického bicykla je veľmi jednoduchý. Motor sa naštartuje automaticky, keď zošliapneš pedál a zastaví sa, keď prestaneš šľapať alebo keď zabrzdíš. Niektoré bicykle majú funkciu naštartovania aj v iných situáciách – napríklad na semafore, na kopci alebo pri chôdzi vedľa bicykla. Táto funkcia je obmedzená rýchlosťou, najviac 5 alebo 6 km/h. E-bike sa preto používa iba ako pomoc cyklistovi. To je rozdiel medzi elektrickým bicyklom a motorkou. Ak si si myslel, že e-bike odšliape celú trasu za teba, mýliš sa. Aby ti bol bike nápomocný, musíš priložiť ruku k dielu. V opačnom prípade by to už nebol bicykel, ale moped so všetkými bezpečnostnými pravidlami, príkazmi a zákazmi, ktoré z toho vyplývajú – povinná registrácia, obmedzenie na cyklistických trasách a podobne. Okrem toho, naše cestné predpisy ukladajú elektrobicyklom limit výkonu motora 250 W a maximálnu rýchlosť 25 km/h. Aby sa tieto limity dali bezpečne dosiahnuť, 250 W zodpovedá výkonu cyklistu s hmotnosťou 80 kg na dosiahnutie približne 32 km/h rýchlosti na rovinatej ceste s bicyklom o hmotnosti 10 kg.

Mestské, cestné aj horské elektrobicykle

Elektrické bicykle sú vo všetkých verziách pre konkrétny účel a pre každého. Od elektrických bicyklov do mesta pre „lenivcov“, cez horské až po pretekárske bicykle pre športovcov. V závislosti od ceny a typu použitia existujú elektrobicykle so širokými alebo tenkými pneumatikami, s príslušenstvom alebo bez príslušenstva, od ultraľahkých (9 kg) až po najťažšie (30 kg). Stačí si len vybrať ten svoj:

  • Mestský elektrický bicykel: nazývaný „holandský“ bicykel, ponúka ľahkú jazdu, pohodlné sedadlo, vysoké riadidlá a vybavenie na prepravu osôb alebo potravín. Je ideálny do mesta a na krátke výlety. Nie je však vhodný na dlhšie vzdialenosti (viac ako 30 minút jazdy).
  • Trekingový a crossový elektrobicykel: kompromis medzi mestským a horským e-bikom, ponúka ergonomické sedadlo a športovejšiu polohu. Je vhodný na jazdy dlhšie ako 30 minút. Môžeš ho využiť na pracovné, ale aj voľnočasové aktivity a kardio tréning.
  • Elektrický horský bicykel: zvyšuje tvoju silu pri šliapaní, je určený pre športovcov, ktorí radi ocenia pomoc pri náročných terénoch alebo cestovaní na väčšie vzdialenosti. Má odolnejšiu konštrukciu a silnejší motor. Využíva 3 režimy podpory šliapania (elektropohon, asistent šliapania a šliapanie).
  • Ostatné elektrobicykle – špeciálnou kategóriou sú dámske a skladacie elektrobicykle, ktoré už názvu možno čítať, na čo sú určené. Dámske e-biky sú špeciálne upravené tak, aby čo najviac vyhovovali ženským potrebám. Skladacie elektrické bicykle si budú pochvaľovať najmä tí, ktorí využívajú elektrobicykel neustále a potrebujú ho preto zložiť, ľahšie prenášať či šetriť miestom.

Prečo si zaobstarať elektrický bicykel?

Žiaden vodičký preukaz ani PZP

Najväčšou výhodou vlastnenia elektrobicykla je, že na jazdenie nepotrebuješ vlastniť vodičský preukaz ani platiť drahé povinné zmluvné poistenie. Aj keď je cena e-bicykla drahšia, oplatí sa doň investovať práve z tohto dôvodu.

Ekonomický, ekologický a praktický

Z dlhodobého ekonomického hľadiska je elektrobicykel správne zvolená investícia. Náklady na nabíjanie batérie a údržbu bicykla sú v porovnaní s cestovnými nákladmi na auto či skúter nízke. Z ekologického hľadiska elektrobicykel neznečisťuje ani nepoškodzuje životné prostredie, nie je hlučný. Môžeš na ňom jazdiť do mesta, ale aj v teréne, prepravovať nákup alebo deti, netrčať v kolónach či jazdiť do práce.

Zdravotné výhody

Môžeš sa na e-biku premiestniť do cieľa, a pritom športovať. Je dobrý pre tvoje psychické i fyzické zdravie:

  • cyklistika je dobrý spôsob, ako regulovať alebo znižovať hmotnosť, pretože zvyšuje rýchlosť metabolizmu, zvyšuje svalovú hmotu a spaľuje telesný tuk,
  • pravidelná jazda na bicykli stimuluje tvoje srdce, pľúca a krvný obeh, čím znižuje riziko kardiovaskulárnych chorôb,
  • zlepšuje silu, rovnováhu a koordináciu,
  • denné bicyklovanie zvyšuje energiu a znižuje únavu,
  • zlepšuje celkové duševné zdravie,
  • podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) môže jazda na bicykli 30 minút denne zvýšiť priemernú dĺžku života o 8 rokov,
  • rýchla jazda ti navyše zaručí aj dobrý kardio tréning.

Vhodný pre každého

Je určený pre každého – športovca i nešportovca a pre ľudí všetkých vekových kategórií.

elektorbicykle
Image by Oliver Mann from Pixabay

Nevýhody elektrobicyklov

Vyššia počiatočná investícia

Kúpa bicykla si vyžaduje pomerne podstatnú počiatočnú investíciu. Dobrý e-bike stojí od 1000 eur vyššie plus príslušenstvo.

Vyššia hmotnosť bicykla

Väčšina elektrických bicyklov je oveľa ťažšia ako klasické bicykle bez pohonu. Počítaj s tým, že len samotný elektrobicykel váži v priemere 17 až 25 kg vrátane 3 až 5 kg batérie. Najľahšie športové e-bicykle vážia minimálne 9 kg (hmotnosť cestného bicykla strednej triedy) a najťažšie vážia až 30 kg. Hmotnosť bicykla pri elektrickom pohone nie je problém. Je však potebné strážiť si stav batérie, pretože ak sa vybije, budeš musieť vyvinúť veľké úsilie, aby si bicykel priniesol domov. Skladovanie a preprava (autobusom, vlakom alebo autom) je tiež zložitejšia ako pri bežnom bicykli.

Napriek jeho nevýhodám, má e-bike viac výhod ako nevýhod.

Uvažuješ nad kúpou elektrobicykla? V našom ďalšom článku si prečítaj, ako sa starať o horský bicykel, aby ti slúžil čo najdlhšie.

4 thoughts on “Miluješ cyklistiku? Elektrobicykel je vášeň

  1. Pingback: Ako vybrať najvhodnejší zámok na bicykel? - FitCool.sk

  2. Pingback: Ako vybrať športový darček pre mamu - FitCool.sk

  3. Pingback: Esenciálne oleje: 5 rád, ako si udržať zdravie pri cestovaní - FitCool.sk

  4. Pingback: 5 skvelých cvikov na perfektný zadok - FitCool.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.