Aké doplnky výživy potrebuje každá fitness žena?

12 najlepších doplnkov výživy pre ženy

Výživové doplnky pre ženy sú špeciálne vyvinuté pre ženský hormonálny systém a ich potreby. Ak chcete byť aktívne a čo najdlhšie si uchovávať svoju mladosť, siahnite po nich.

Prečo užívať doplnky vhodné pre ženy?

Väčšina doplnkov nie je zameraná na pohlavie, napriek tomu môžu mať negatívny vplyv na hormonálny systém žien alebo mužov. Zatiaľčo pre mužov sú dôležité testosterón a svaly, ženy potrebujú posilniť kosti a chrániť svoje reprodukčné zdravie, aj keď práve nie sú tehotné. Výživové doplnky pre ženy preto poskytujú ideálny pomer vitamínov a živín, aby bolo ich telo počas tréningov v rovnováhe. Ktoré by ste nemali vynechať?

Srvátkový proteín

Spomedzi vegánskych a vegatariánskych proteínov je vďaka rýchlejšiemu tráveniu obľúbený srvátkový proteín. Hlavnou výhodou srvátkového proteínu je jeho stráviteľnosť, vstrebateľnosť a rýchlosť, akou posiela aminokyseliny do svalového tkaniva. Srvátka dokáže zrýchliť proces metabolizmu. Navyše je vhodná nielen pre obsah bielkovín, ale aj pre peptidy (proteínové fragmenty), ktoré obsahuje. Tie pomáhajú zvyšovať prietok krvi do svalov, čo je obzvlášť užitočné pred tréningom. Prečo? Svaly môžu prijímať viac kyslíka, živín a hormónov ihneď.Ako a koľko užívať? 20 gramov porcie trikrát denne rozmiešať vo vode. Prvú dávku je vhodné vypiť hneď po prebudení. Neskôr 30 minút pred tréningom a ďalšiu do 30 minút po tréningu.

Aminokyseliny pred a po cvičení

Aminokyseliny sú stavebné bloky bielkovín, ktoré vykonávajú v tele mnoho dôležitých úloh – budovanie svalovej hmoty či syntetizovanie hormónov. Naše telo ich konzumuje v nedostatočnej miere, preto je potrebné ich dopĺňať vo forme doplnkov výživy. Odporúčame vám najpoužívanejšie a najviac užitočné pre ženy:

Kreatín pre fyzickú výkonnosť

Kreatín pomáha svalom zvyšovať množstvo energie, ktorú telo potrebuje pri tréningu, čím podporuje fyzický výkon a silu. Kreatín je rovnako prospešný pre ženy ako aj pre mužov. Ak cvičíte silový tréning, kreatín môže byť skvelým doplnkom na nárast sily a svalovej hmoty. Koľko a kedy užívať? 2-5 gramov pridať pred a po tréningu do vody s proteínovým práškom.

BCAA na potlačenie únavy

BCAA sú aminokyseliny s rozvetveným reťazcom, ktoré obsahujú zmes leucínu, izoleucínu a valínu.Majú jedinečné vlastnosti, ktoré potláčajú svalovú únavu spôsobenú cvičením. BCAA sú tiež zapojené do vytvárania nového svalového tkaniva, znižujú kortizol a zvyšujú hladinu rastových hormónov. Koľko a kedy užívať? 5 gramov BCAA pred a po tréningu alebo 2 až 4-krát denne.

Arginín ako NO pumpa

AAKG, inak povedané Arginín Alpha-Ketogluterát je čistý arginín, ktorý podobne ako aj citrulín a L-karnitín slúži na zvýšenie hladiny oxidu dusnatého v krvi. Jednoducho povedané – rozširuje cievy, aby nimi mohli rýchlejšie prúdiť živiny do svalov a toxíny opačným smerom z tela von. Okrem toho skvele funguje aj ako spaľovač tukov. Koľko a kedy užívať? 3-6 gramov užívať 30-60 minút pred tréningom alebo 1-2 gramy dvakrát denne. Pre dosiahnutie optimálnych výsledkov sa jedna porcia odporúča v dopoludňajších hodinách a druhá 45 minút pred tréningom.

12 najlepších doplnkov výživy pre ženy
Zdroj foto: pixabay.com

Vitamíny a minerály pre celkové zdravie ženy

Intenzívne tréningy vyžadujú vysokú koncentráciu vysoko kvalitných živín, aby ženské telo pracovalo na optimálnej úrovni. Vitamíny a minerály sú preto nevyhnutné pre fyzickú a psychickú rovnováhu ženy. Väčšina z nich obsahuje dobrý pomer živín pre ženy, ktoré milujú fitness. Spomedzi množstva, ktoré je na trhu, by vám nemali chýbať tieto:

Vitamíny skupiny B

Vitamíny skupiny B získavajú energiu zo živín, ktoré jeme a pomáhajú dopraviť kyslík do svalového tkaniva. Cítite sa unavené a chýba vám energia? Je to pravdepodobne preto, že nemáte dostatok vitamínov B, čo je u aktívnych športovcov bežné. Niektoré vitamíny B majú ďalšie výhody – riboflavín napomáha telu rýchlejšie  stráviť a použiť proteín, kyselina listová sa podieľa na produkcii oxidu dusného v tele a mnoho iných. Koľko užívať? Jednu tabletu denne.

Vitamín C

Vitamín C bol navrhnutý na podporu správnej funkcie imunitného systému. Céčko je silný antioxidant, ktorý sa podieľa aj na syntéze hormónov, aminokyselín a kolagénu a okrem toho ničí voľné radikály, ktoré sa tvoria počas tréningu. Taktiež podporujú výdrž svalov, znižujú únavu spôsobenú cvičením a podporujú nárast svalovej hmoty a sily. Ako a koľko užívať? 500 mg raz denne, rozmiešať vo vode alebo v ovocnej šťave.

Vitamín D

Vitamín D je spojený nielen s imunitnou funkciou, ale aj rastom svalov. Jeho ďalšie plus – vitamín D spolu s vápnikom napomáha odbúravaniu tukov. Koľko užívať? 2000 jednotiek (IU) jeden až dvakrát denne.

Vápnik

Vápnik je esenciálny minerál, ktorý je dôležitý pre naše kosti – ich silu a hustotu. Vedeli ste, že je dôležitý aj na svalové kontrakcie? Bez dostatočného množstva vápnika sa svaly nebudú správne sťahovať. Koľko užívať? 500-600 mg dvakrát denne.

Horčík

Magnézium je veľmi potrebný pre telo každej aktívnej ženy. Reguluje krvný tlak, srdcový rytmus, hormonálny systém, posilňuje hustotu kostí a predchádza svalovým kŕčom vyvolaným cvičením. Koľko užívať? FDA odporúča užívať 400 mg raz denne.

12 najlepších doplnkov výživy pre ženy
Zdroj foto: pixabay.com

Dámske spaľovače tukov

Ženy sú známe tým, že viac ako posilňovanie svalov, riešia tukové vankúšiky. Aby sa však tuk začal strácať, je vhodné pomôcť si aj termogénnymi látkami v podobe spaľovačov tukov. Nakopnú váš metabolizmus a okrem neho vám dodajú energiu. Tu je niekoľko odporúčaných spaľovačov tukov pre ženy:

Beast Burn

Beast Burn bol špeciálne vyvinutý pre ženy na podporu odbúravania prebytočného tuku. Počas tréningu zvyšuje svalovú silu a intenzitu. Obsahuje kofeín, extrakt zo zeleného čaju, L-karnitín, vitamíny a minerály. Kedy a koľko užívať? 2 tablety dvakrát denne pred a po tréningu.

Extrakt zo zeleného čaju

Účinné látky, ktoré sa nachádzajú v zelenom čaji, najmä polyfenoly, pomáhajú zrýchliť metabolizmus a spaľovanie tukov. Extrakt zo zeleného čaju navyše dobre poslúži na podporu regenerácie svalov po intenzívnych tréningoch. Kedy a koľko užívať? 1 tabletu denne zapiť vodou.

Kolagén na zmiernenie bolesti i na krásu

Kolagén je spojivové tkanivo, ktoré nájdeme v šľachách, väzivách, koži a svaloch. Zmierňuje bolesť kĺbov po tréningoch, obnovuje mazivo v chrupavkách a kĺboch, ale aj ako prevencia pred osteoporózou. Kolagén je cenený aj pre svoje kozmetické účinky – chráni pokožku pred voľnými radikálmi, dodáva jej pružnosť, spevňuje nechty a vlasy. Každá žena vekom stráca prirodzený kolagén v tele, preto by ho rozhodne mala zaradiť medzi povinnú výbavu svojej lekárničky. Ako a koľko užívať? 200-300 ml prášku rozmiešať vo vode, užívať jeden až dvakrát denne.

Ženy majú veľa možností  na výber zo sveta fitness. Výživové doplnky, dámske športové oblečenie, ale aj fitness vychytávky. Prečítaj si náš ďalší článok, ako s nimi môžeš trénovať doma.

Nenechajte si ujsť ani naše nové recenzie plné skvelých produktov.

5 thoughts on “Aké doplnky výživy potrebuje každá fitness žena?

  1. Pingback: Ako zdravo schudnúť po pôrode - FitCool.sk

  2. Pingback: 10 najčastejších tréningových chýb, pre ktoré ženy nedosahujú ciele - FitCool.sk

  3. Pingback: Ako sa pripraviť na leto? Schudni do plaviek - FitCool.sk

  4. Pingback: Opálená pokožka: Ako si zachovať bronz čo najdlhšie? - FitCool.sk

  5. Pingback: Kofeín a jeho vplyv na športový výkon - FitCool.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.