Ako schudnúť po pôrode? Hlavne zdravo a s rozumom

ako schudnúť po pôrode

Ostali ti po pôrode kilá navyše? Nie si sama. Až 40 percent čerstvých mamičiek sa nedokáže zbaviť tehotenského bruška. Prinášame ti rady, ako pomocou nich schudnúť. Na  krásne okamihy po pôrode s dieťatkom v náručí sa teší snáď každá budúca mamička. S nimi prichádzajú aj prvé prebdené noci, stres, nervozita a pohľad do zrkadla – ten k psychickej pohode nepridáva. Ako schudnúť? Správnym nastavením svojho tela a psychiky to dokážeš.

Začni psychikou

Nevládzeš, pripadáš si neatraktívna, nemáš čas sa ani osprchovať, dosýta sa najesť a o cvičení môžeš len snívať. Napriek tomu, my ženy, ak sa pre niečo rozhodneme, dokážeme nájsť silu a vôľu. Musíš sa však odhodlať a zmeniť myslenie. Nerob to však za každú cenu. Ak sa má dostaviť úspech, musí byť zdravá a šťastná predovšetkým mama, potom dieťa. Spokojnosť dieťaťa závisí od mamy. Nestavaj svoju vysnívanú postavu nad svoje šťastie a spokojnosť rodiny.

Zameraj sa na problémové partie

V prvom rade si musíš uvedomiť, že zázraky sa nedejú na počkanie. Tvoje dieťatko si počas celého tehotenstva od teba bralo všetky dôležité živiny. Pamätáš si ešte číslo tvojej váhy pred a po pôrode? Kilá, ktoré ti ešte ostali, môže byť zadržiavaná voda, niečo váži aj prsné tkanivo, prísun krvi, tukové tkanivo a zväčšená maternica. Nateraz, koľko kíl chceš schudnúť, alebo cieľ: dostať sa na svoju pôvodnú váhu pred tehotenstvom, je nepodstatné. Ktoré miesta sú problematické? Bruško, zadok a stehná? Zameraj sa predovšetkým na ne a na posilnenie svalov celého tela.

ako schudnúť po pôrode
Zdroj foto: unsplash.com

Vychádzaj z poznatkov o svojom tele

Po pôrode sa chudne ťažšie. Závisí to od viacerých faktorov. Veľkú rolu v chudnutí hrá vek, strava a pohyb. Metabolizmus človeka sa po 25-ke každých desať rokov spomaľuje o 2 percentá. Vhodným a zdravým pravidlom je schudnúť viac ako pol kila týždenne, čo znamená jesť o 500 až 750 kalórií denne alebo 3 500 až 5 250 týždenne menej. Pomôcť ti k tomu môžu aj doplnky – spaľovače tukov a vitamíny. Polovicou úspechu je aj pohyb. Zväčšená maternica sa zmenšuje počas šestonedelia, no tukové vankúšiky ostanú. Tie sa dajú spáliť iba cvičením. Stále platí – čím viac sa hýbeš, tým viac kalórií spáliš. Nastav si preto vlastné tempo. Ak si mala pred tehotenstvom normálnu váhu a počas tehotenstva si pribrala do 16 kíl, za pár mesiacov pravidelného cvičenia a kvalitnej stravy by si sa mala dopracovať k svojej pôvodnej váhe. Ak si počas tehotenstva pribrala viac ako 16 kíl, ich zhodenie ti môže trvať dlhšie, optimálne od 10 mesiacov až do dvoch rokov. Či už si bola štíhla ako laň, alebo mala nadváhu, dôležité je začať chudnúť, pretože o 15 – 20 rokov ťa môžu trápiť obezita, cukrovka 2. typu, hypertenzia či iné srdcovocievne ochorenia.


Vyberáme pre Vás najlepšie spaľovače tukov


Dojčením chudneš

Nie každá mamička môže svoje dieťatko kojiť z rôznych dôvodov. Ak máš dostatok materského mlieka, rozhodne dojči. Štúdia z roku 2008 ukázala, že kojenie napomáha chudnutiu. Matky, ktoré dojčili minimálne 6 mesiacov schudli viac ako tie, ktoré nedojčili. V závislosti od kvality a objemu mlieka možeš denne spáliť až 500 kalórií. Dojčenie má okrem toho mnoho ďalších pozitívnych vlastností nielen pre dieťa, ale aj pre matku:

– stimuluje uvoľnovanie hormónov, ktoré pomáhajú so zmenšovaním maternice a tým aj bruška,

– znižuje riziko cukrovky 2. typu, rakoviny vaječníkov a niektorých typov rakoviny prsníka

Základ je kvalitná strava

Mamičky potrebujú vyťažiť zo stravy maximum živín, najmä ak dojčia. Vyberaj si preto potraviny, ktoré sú nabité živinami.„Superpotraviny“ majú málo kalórií a tukov. Jednou z týchto „superpotravín“ je ryba – bohatá na DHA, omega-3 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú novorodencom rozvíjať mozog a nervový systém. Najkvalitnejším zdrojom DHA sú losos, sardinky a tuniak. Mlieko, jogurt, vajíčka sú ďalšie potraviny nabité živinami, pretože obsahujú vysoký podiel vápnika na posilnenie kostí. „Superpotraviny“ plné bielkovín znamenajú plný žalúdok na dlhý čas. Nezabúdaj ani na potraviny bohaté na vlákninu, ako je ovocie, zelenina a celé zrná. Z tukov uprednostni radšej fazuľu, orechy a kokosový olej. Z vitamínov potrebuješ hlavne tie, ktoré posilnia tvoju imunitu a pomôžu s únavou. Vitamín C, D, komplex vitamínov B, zinok, selén, magnézium, ale aj spomínaný vápnik. Naopak, čomu by si sa mala vyhnúť, sú potraviny s vysokým obsahom nasýtených tukov a pridaným cukrom. Tieto odporúčania vychádzajú z pilotnej štúdie z roku 2019.

ako schudnúť po pôrode
Zdroj foto: unsplash.com

Nezabudni na aktívny šport

Viem, že pohybu okolo dieťatka máš určite dosť, ale nie je pohyb ako pohyb. Akonáhle ti tvoj zdravotný stav bude dovoľovať, začni s tréningom. Vyberaj si tréningy, ktoré budú riešiť tvoj problém. Môžu to byť cviky napríklad na zadok, stehná a bruško. Ak chceš spevniť všetky svaly, nemala by si vynechať funkčný, alebo core tréning. Na spálenie kalórií, posilnenie svalov a kostí je dobrý aeróbny a silový tréning. Pomáha pri depresii, problémoch so spánkom a pri zmiernení stresu. Najväčším problémom asi bude nájsť si čas. Nemusíš tráviť hodinu vo fitku, stačí ti aj cvičenie doma, alebo dlhé prechádzky s dieťaťom v kočíku. Pri malom bábätku môže byť nájsť si 30 minút času veľa. Skús si ho rozdeliť na 10-minút a cvičiť napríklad kruhový tréning. Postupne sa prepracuj až na 20 alebo 30 minútové bloky cvikov. Ako? Inšpiruj sa videom a cvičením s bábätkom. Tréning sa ti tak bude zdať zábavnejší a čas rýchlo ubehne.

Pi veľa vody

Pitím dostatočného množstva vody, zeleného čaju alebo zriedeného džúsu počas celého dňa sa vyhneš dehydratácii. Naplníš žalúdok a nebudeš jesť všetko, na čo máš práve chuť. Niektoré výskumy ukázali, že voda môže urýchliť tvoj metabolizmuso 30 percent.

Čo ak nič z toho nepomáha?

Niekedy je potrebné siahnuť aj po doplnkoch. Dnes je na trhu množstvo skvelých a účinných produktov na chudnutie a spaľovačov tukov pre ženy. Vitamíny ti navyše pomôžu doplniť nedostatok chýbajúcich vitamínov. Po ktorých rozhodne siahnuť a na ktoré by si nemala zabudnúť? Srvátkový proteín je vhodný predovšetkým na zrýchlenie metabolizmu, aminokyseliny sú dobré na budovanie svalov pred a po cvičení, BCAA na potlačenie únavy, arginín je výborná pumpa živín a zároveň spaľovač tukov. Stačí si len vybrať.


Vyberáme pre vás najlepšie proteíny


A čo ak už naozaj nevládzeš? Nehanbi sa požiadať o pomoc. Spánok potrebuje nielen dieťa, ale aj ty. Nezabúdaj na seba a zbav sa konečne zlozvykov pri pokusoch o chudnutie! Ktoré to sú, si prečítaj v našom ďalšom článku. Nenechajte si ujsť ani naše nové recenzie plné skvelých produktov.

One thought on “Ako schudnúť po pôrode? Hlavne zdravo a s rozumom

  1. Pingback: Ako vybrať fitloptu na cvičenie? - FitCool.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.