Opálená pokožka: Ako si zachovať bronz čo najdlhšie?

Zachovať si opálenú pokožku čo najdhšie nie je jednoduché. Ako sa jej venovať pred a po opaľovaní, aby si sa z nej tešila dlhý čas? Povieme ti viac – ako sa pripraviť na slnenie, ako sa zdravo opáliť a ako sa o ňu postarať po návrate z dovolenky.

Predtým, ako si povieme o starostlivosti o opálenú pokožku, čo je posledný krok, hovorme ako sa pripraviť na opaľovanie.

  1. Daj si záležať na príprave pred opaľovaním sa – nielen zvonku, ale i zvnútra.
  2. Nemenej dôležitá časť – Ako sa správne a zdravo slniť?
  3. Posledný krok – starostlivosť o opálenú pokožku, aby nám vydržala, čo najdlhšie.

Príprava na opaľovanie

1. Dopraj si jemný peeling

Z praktického a estetického hľadiska jejemný peeling pred pobytom na slnku veľmi dôležitý. Pokožku zbaví odumretých buniek, čím sa zabráni nerovnomernému opáleniu. Keďže koža je po exfoliácii veľmi zraniteľná, nezabúdaj na časový odstup. Odporúča sa počkať s opaľovaním niekoľko dní.

2. Hydratuj pokožku

Pokožku pri slnení najviac vysušuje slnko, čím sa stáva zraniteľná voči UV žiareniu. Musíš jej preto dopriať dostatok hydratácie. Tvoja pokožka potrebuje kvalitný hydratačný krém na pleť a výživné telové maslo na telo.

3. Doplň karotén a vitamín E

Potraviny bohaté na betakarotén a iné karotenoidy, ako je lykopén, by vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam mohli zlepšiť ochranu pokožky pred UV žiarením. Najlepšími zdrojmi karotenoidov sú mrkva, sladké zemiaky, tekvica, špenát, tekvica, brokolica, mango, marhule, kel, hrášok, paradajky a melón. Ochranu pred slnkom poskytuje aj vitamín E obsiahnutý v rastlinných olejoch, mandliach a orechoch. Potraviny bohaté na karotenoidy je niekedy ťažké konzumovať na pravidelnej báze, preto je dobré siahnuť aj po doplnkoch: vitamíne E, lykopéne, betakaroténe či Sun Kiss.

Zdroj foto: freepik.com/diana.grytsku

Ako sa správne a zdravo slniť?

1. Na začiatok so slnkom nepreháňaj

Prvé návštevy na slnku by nemali dlho trvať. Tvoja pokožka je jemná, pripravená na slnenie, ale veľmi rýchlo by si sa mohla spáliť. Choď na to opatrne a postupne. Každým pobytom na slnku predlžuj čas slnenia sa.

2. Používaj opaľovací krém

Čím je pokožka svetlejšia a citlivejšia, tým vyšší ochranný faktor by si mala zvoliť. S pobytom v solárku si na tom podobne. Aj tam sa môžeš spáliť.

3. Nie počas najhorúcejších hodín

Pri opaľovaní je najlepšie vyhnúť sa najhorúcejším hodinám. Práve v časoch medzi 11:00 a 15:00 je UV index najvyšší a pre pokožku najnebezpečnejší.

Zdroj foto: freepik.com/cookie_studio

Tipy na rýchle opálenie

  • Počas slnenia meň často polohu,
  • Nezostávaj na slnku zbytočne dlho – každý z nás má hraničný bod tvorby melanínu, kedy viac jednoducho nezhnedne. Väčšinou ide o 2 – 3 hodiny. Po tomto čase sa tvoja pokožka v daný deň viac neopáli,
  • Opáliť sa dá aj s SPF 50,
  • Na opálenie s bronzovým nádychom použi opaľovacie krémy s obsahom niektorých prírodných olejov ako malinový či mrkvový,
  • Užívaj lykopén – pomáha prirodzene chrániť pokožku pred UV žiarením.

Starostlivosť o opálenú pokožku – niekoľko každodenných tipov

Blednutie pokožky po opaľovaní sa je prirodzený proces jej obnovy. Ako si však vychutnať bronzovú pokožku aspoň do ďalšej dovolenky? Máme pre vás pár trikov, ktoré sú vyskúšané:

1. Denná starostlivosť

Opálená pokožka je po častom slnení vyčerpaná. Má tendenciu byť napnutejšia a suchšia, preto je potrebné ju dostatočne hydratovať a nechať oddýchnuť. Dôležité je starať sa o ňu po každom pobyte na slnku – nielen pitným režimom, ale aj vhodným krémom. Dopraj pokožke hydratačné krémy, oleje a maslá. Teraz ich potrebuje oveľa viac ako pred opaľovaním.

2. Dopĺňaj vitamíny a minerály

Po opaľovaní sa je pokožka vyčerpaná z nedostatku vitamínov a minerálov. Aj keď slnením sa naše telo prijíma vitamín D, predsa je potrebné doplniť rad iných látok, ktoré telu chýbajú – najmä vitamín C, vitamíny skupiny B, horčík, zinok a selén. Vyskúšať môžeš zábaly z prírodných kyslomliečnych produktov: plnotučný biely jogurt či plnotučné mlieko. Sú vynikajúce nielen ako prvá pomoc na popáleniny od slnka, ale aj na hĺbkovú hydratáciu a doplnenie vitamínov. V prvých týždňoch je vhodné robiť zábaly raz týždenne, neskôr postačí raz mesačne.

3. Sprchuj sa vlažnou vodou

Teplá až horúca voda nerobí dobre opálenej pokožke. Ešte viac ju dráždi, vysušuje, čo jej ubližuje a začne blednúť rýchlejšie. Teplá voda otvára póry a tým z nej unikajú všetky živiny získané z hydratačných prípravkov.

Zdroj foto: freepik.com/garetsvisual

4. Dopraj si pravidelný peeling

Aj keď to znie kontraproduktívne, jemný peeling po slnení sa je základ zdravej opálenej pokožky. Peelingom sa zbavuješ iba odumretých kožných buniek, nie opálenia. Melanín, zdroj intenzity opálenia, sa nachádza v kožných bunkách, nie na povrchu. Pravidelné jemné “drhnutie” navyše dodá tvojej opálenej pokožke hodvábny lesk a šmrnc.

5. Zažiar telovým mliekom

Máš pocit, že tvoje opálenie stratilo lesk? Vyskúšaj rozjasňujúce telové mlieko alebo olej, ktorý tvojmu telu dodá okamžitú dávku trblietavého efektu.

6. Použi samoopaľovací krém

Znie to nezmyselne? Vyskúšaj a budeš prekvapená. Tvoj odtieň opálenia postupom času bledne. Ak si chceš dopriať opäť krásny bronz, natri sa samoopaľovacím krémom. Je bezpečný a na opálenej pokožke bude vyzerať znovu akoby si sa práve vrátila z dovolenky.

7. Čistenie pleti

Slnkom opálená pokožka je citlivá na chemické peelingy a čistiace gély. Navyše ju môžu neplánovane vybieliť. Ako vyčistiť pleť šetrne a jednoducho? Pomocou niekoľkých prírodných prostriedkov:

  • Med a limetka – využi prírodné bohatstvo medu a limetkovej šťavy. Je to užitočný čistiaci gél nielen na pleť, ale aj ako prvá pomoc pri popáleninách. Vmasíruj si zmiešanú lyžicu medu so šťavou z limetky po celej tvári a krku. Po 15 minútach masku opláchni vodou. Med a limetka pôsobia upokojujúco, analgeticky a antibakteriálne. Navyše tvojej opálenej pokožke pridá na hodvábnom lesku.
  • Papája – dužina zrelej papáje sa zmieša s lyžicou medu, ovsenými vločkami, tvarohom a citrónovou šťavou. Poslúži ako ďalší čistiaci gél na čistenie pokožky po opaľovaní.

Na doplnenie chýbajúcich vitamínov a minerálov je niekedy potrebné siahnuť po umelých preparátoch. Ktoré fitness vychytávky by mali užívať ženy? Prečítaj si v našom ďalšom článku.

Nenechajte si ujsť ani naše nové recenzie plné skvelých produktov.

Autor: Júlia Baranišinová

SEO popis a SEO Nadpis

Ako na to: Zachovaj si bronzovú pokožku čo najdlhšie

Chceš sa po návrate z dovolenky tešiť z opálenej pokožky čo najdlhšie? Prečítaj si v našom článku, ako sa o ňu postarať.

Zdroje:

  1. https://www.brunet.ca/en/health/health-tips/prepare-your-skin-for-the-sun/
  2. https://www.brunet.ca/link/2c15bf2c5afb40ff84f6a7fb8dea39fd.aspx?epslanguage=en
  3. https://lanaform.com/de/blog/post/how-to-naturally-prepare-your-skin-for-the-sun
  4. https://www.atomicderm.com/what-should-you-do-before-a-chemical-peel/
  5. https://www.healthline.com/health/how-to-tan-faster
  6. https://www.prokerala.com/health/skin-care/tanned-skin-care-tips.htm
  7. https://www.elle.com/uk/beauty/body-and-physical-health/a10300/how-to-make-you-tan-last-longer-than-your-holiday/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.