Praktický sprievodca: Ako vybrať futbalovú bránku?

Futbal je kontaktný šport, ktorý spája ľudí. Je obľúbený medzi deťmi, dospelými a dôchodcami po celom svete. Z hľadiska financií ide o lacný šport, ku ktorému ti stačí športové oblečenie, futbalovú loptu a bránku. Práve bránke a jej výberu budeme venovať viac pozornosti. Prinášame ti praktický návod, ako vybrať najlepšiu futbalovú bránku.

Benefity futbalu pre naše zdravie

Každý šport, ktorý sa vykonáva pravidelne, má svoje zdravotné výhody. Pozitívne ovplyvňuje naše fyzické zdravie a duševnú pohodu. Futbal, ako kontaktný šport a spoločenská udalosť má pozitívny vplyv na naše medziľudské vzťahy a zručnosti.

 • Zdravotné výhody
 • pozitívne ovplyvňuje kardiovaskulárny systém,
 • napomáha pri chudnutí a strate nadbytočného tuku,
 • posilňuje kostrové svalstvo,
 • zvyšuje hustotu kostí, čím je úspešná liečba niektorých ochorení, napr. osteoporózy,
 • zbavuje telo a myseľ stresu.
 • Medziľudské výhody
 • upevňuje ľudské vzťahy,
 • učí spolupatričnosti, jednote a solidarite,
 • utužuje priateľstvá,
 • prináša zábavu a radosť do života iných,
 • byť futbalovým hráčom prospieva najmä deťom a mládeži v škole,
 • učia sa väčšej sebadisciplíne a zodpovednosti za svoje činy.
 • Praktické zručnosti
 • zlepšuje pohybové zručnosti,
 • pomáha s koordináciou a koncentráciou,
 • zlepšuje herné zručnosti, pamäť a taktiku.

Zdroj foto: freepik.com/senivpetro

Čo potrebuješ k futbalu

Okrem chuti hrať futbal potrebuješ športové oblečenie – napríklad dres, kopačky, ochranné pomôcky, kvalitnú futbalovú loptu a futbalovú bránku. Práve futbalová bránka je pomôcka, ktorú okrem futbalového ihriska doma nenájdeš. Ak miluješ futbal a chceš sa mu naplno venovať i doma, zaobstaraj si kvalitnú futbalovú bránku.

Prečo kúpiť futbalovú bránku?

Futbal je vášeň, ktorému podľahneš. Mať svoju futbalovú bránku či už ako partia dospelých alebo pre deti, je skvelá voľba. V prípade, že si chcete futbal užiť ako rodina, je futbalová bránka vhodný darček pre dieťa. Môže byť motiváciou, ako dieťa vtiahnuť do sveta pohybových hier a aktívneho športu. Či už je tvoje dieťa úplný začiatočník, alebo pokročilý hráč, mať vlastnú futbalovú bránku dáva možnosť zdokonaliť sa v hre, strategickom myslení či v sociálnych zručnostiach. Jediná nevýhoda – na trhu ich je veľmi veľa a vyznať sa v nich je náročné. Prinášame ti preto praktický návod, ako si vybrať správnu futbalovú bránku.

Postup: Ako vyberať kvalitnú futbalovú bránku

V prvom rade si odpovedz na 2 otázky:

1. Pre koho je bránka určená?

2. Bude slúžiť na rekreačné alebo profesionálne športovanie?

V závislosti od veku (pre dospelých, pre deti) a miery záujmu hrať futbal bude výber futbalovej bránky podstatne zúžený.

Futbalové bránky sa odlišujú v 3 dôležitých bodoch:

 • materiál
 • rozmery
 • upevnenie siete

Zdroj foto: freepik.com/jcomp

Použitý materiál

Futbalové bránky sa vyrábajú štandardne z 2 najčastejšie použitých materiálov:

 • z kovu
 • z plastu

Kovové futbalové bránky sú vyrábané z hliníka. Vďaka jeho vlastnostiam je bránka ľahká a odolná. Odolnosť vidno najmä pri nepriaznivých vplyvoch počasia, ale aj pri mechanických poškodeniach. Medzi jej ďalšie výhody patrí možnosť upevnenia do akéhokoľvek povrchu. To znamená, že sa nemusí odnášať do bezpečia. Hliník navyše nehrdzavie a jeho vlastnosti vydržia dlhé roky nezmenené. Pri výbere hliníkovej bránky je potrebné však dbať na hrúbku tyčí. Tenší rám by sa mohol časom zlomiť alebo ohnúť.

Plastové futbalové bránky sa väčšinou vyrábajú pre deti a dorast, vhodné pre začiatočníkov. Sú síce dostatočne odolné voči vplyvom počasia a mechanickému poškodeniu, no časom môže kvôli únave materiálu zmeniť vlastnosti. Najmä slnko a mráz spôsobujú krehnutie materiálu. Plastové bránky sa vyrábajú z tvrdeného PVC – čím sú ľahké na prenášanie a bezpečné z hľadiska úrazov. Cena sa pohybuje oveľa nižšie ako za hliníkovú futbalovú bránku.

Nafukovacie futbalové bránky radíme taktiež k plastovým bránkam. Vyrábajú sa z odolných polymérov. Sú určené pre najmenších priaznivcov futbalu. Stačí ich iba nafúknuť. Sú menších rozmerov a spomedzi ich výhod spomeňme najmä nízku cenu, jednoduchú konštrukciu, skladnosť, možnosť umiestniť ich či vziať kamkoľvek so sebou. Medzi nevýhody nafukovacej futbalovej bránky patrí nízka odolnosť voči vplyvom počasia a mechanickému poškodeniu.

Rozmery

Pri hľadaní vhodnej futbalovej bránky natrafíš na rôzne rozmery. Bránky určené na zápas alebo tréning majú určené presne dané rozmery. Pri bránkach určených na rekreačný šport pre deti a dospelých sa však môžeš stretnúť s rozličnými rozmermi. Závisí od tvojich priestorových možností, aká ti vyhovuje najviac.

Aké typy a ich rozmery futbalových bránok poznáme?

 • Halová – 3 x 2 m
 • Zápasová – 7,32 x 2,44 m
 • Tréningová – má rovnaké rozmery ako zápasová; odlišujú sa terčom, na ktorý je možné presnejšie mieriť strely
 • Juniorská – 5 x 2 m
 • Rekreačná – rôzne variácie

Zdroj foto: freepik.com/senivpetro

Upevnenie siete

Uchytiť sieť na rám bránky je veľmi dôležité. Ešte dôležitejšie je, z akého materiálu sú úchyty vyrobené. Sieť na futbalovú bránku sa montuje veľmi jednoducho – pomocou háčikov. Môžu byť vyrobené z kovu alebo plastu.

Kovové háčiky sú odolné voči mechanickému poškodeniu. Môžeš sa s nimi stretnúť pri profesionálnych a rozmerovo väčších bránkach, ale pre detského hráča sú nebezpečné. Pri zápale v hre sa deti môžu zraniť.

Plastové háčiky bývajú súčasťou plastových bránok alebo bránok pre voľnočasový futbal. Pre deti sú bezpečné a výbornou voľbou, ale z pohľadu odolnosti majú podobné vlastnosti ako plastová futbalová bránka.

Bezpečnosť futbalovej siete

Bezpečnosť pri akomkoľvek športe a hre je prvoradá. Pri výbere futbalovej bránky je dôležité si všímať bezpečnostné prvky a certifikát. Každá športová pomôcka určená pre deti by mala obsahovať informáciu o teste a certifikáte bezpečnosti. Deti zvyknú na bránku liezť, vešať sa po nej a hrozí jej prevrhnutie aj s dieťaťom. Futbalová bránka by mala byť v takomto prípade opatrená bezpečnostnými prvkami, ktoré sťažuje jej prevrhnutie. Taktiež by mala obsahovať i odporúčania na bezpečné upevnenie rámu bránky a siete.

Ktorú futbalovú bránku si vybrať?

Si aktívny športovec, ktorý pravidelne hrá s partiou juniorov alebo dospelých futbal? Pre teba bude ako stvorená profesionálna bránka s kovovým rámom väčších rozmerov. Predsa len si vo futbale pokročilý hráč a od kúpy bránky očakávaš nielen radosť z hry, ale aj svoj posun a zlepšenie profesionálnych zručností. Na výber máš preto zo zápasovej, tréningovej alebo juniorskej bránky.

Ak si rodič alebo má byť bránka určená predovšetkým deťom, siahni po voľnočasovej plastovej bránke, z ktorej sa budú tešiť predovšetkým deti. Sú bezpečné a cenovo výhodnejšie. Navyše ich nájdeš v rôznych rozmeroch.

Ak máš malé dieťa, ktoré miluje pohybové hry a chceš ho naučiť hrať futbal, na začiatok zvoľ nafukovaciu bránku.

Deti niekedy veľmi radi uprednostnia mobil alebo počítač. K športu ich netreba nútiť, ale správne motivovať. Prečítaj si náš ďalší článok, ako povzbudiť deti, aby športovali.

Autor: Júlia Baranišinová

SEO popis a SEO Nadpis

Návod: Ako vybrať najlepšiu futbalovú bránku?

Futbal je finančne nenáročný šport. Športové oblečenie, kopačky a futbalovú loptu má každý aktívny hráč futbalu. Futbalová bránka má svoje špecifiká. Ako si ju vybrať, ti poradíme v našom článku.

Zdroje:

 1. https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/soccer-health-benefits
 2. https://podarilove.ru/sk/kakaya-vysota-futbolnyh-vorot-standartnye-razmery-futbolnyh-vorot-kakoi/
 3. https://www.sportsunlimitedinc.com/soccer-goals-buying-guide.html

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.