6 pozitívnych účinkov zeleného čaju na športovcov

6 zdravotných prínosov zeleného čaju pre športovcov

Zelený čaj, ktorý je v Číne známy už dvetisíc rokov, sa stal po vode najviac užívanou tekutinou na svete.Pre svoje zdraviu prospešné vlastnosti je už dlho skúmaný. Najnovšie výskumy potvrdzujú, že zelený čaj prospieva aj športovcom.

Čo je zelený čaj?

Všetky druhy čajov sa vyrábajú z listov rastliny nazývanej Camellia Sinensis. Hoci naša kultúra pozná čierny, biely či zelený čaj, existujú iba dva hlavné typy čajov:

Rozdiel medzi zeleným a čiernym čajom je výsledkom výrobného procesu. Čierny čaj podlieha fermentácii, ktorá mení jeho farbu a chuť, zatiaľ čo zelený čaj zostáva nespracovaný a zachováva si svoju farbu. Zelený čaj sa pestuje vo vyšších nadmorských výškach, konkrétne v hornatých oblastiach východnej Ázie. Niektoré zelené čaje sa stále zbierajú ručne a predpokladá sa, že ručne vyberané čaje sú menej horké a majú sladšiu a plnšiu chuť. Na príchuť môžu mať vplyv aj ďalšie faktory, ako je podnebie a pôda.

Zelený čaj a vedecké štúdie

Dnes už máme k dispozícii mnoho výskumných štúdií o zelenom čaji, no vedcov vo výskumoch najviac zaujímalo, ktorý z čajov (čierny a zelený) je zo zdravotného hľadiska prospešnejší. Zamerali sa najmä na zelený čaj, pretože ten obsahuje vyššie hladiny prirodzene sa vyskytujúcich silných antioxidantov nazývaných „flavonoidy“. V rastlinnej ríši ich existuje veľa rôznych druhov. V zelenom čaji sa najviac z radu flavonoidov vyskytujú katechíny, ktoré majú silné antioxidačné účinky a podľa vedcov sú priamo zodpovedné za hlavné prínosy zeleného čaju na naše zdravie. Kvalita čaju však závisí od spôsobu, akým sa čaj spracúva. Čím šetrnejšie spracovanie, tým viac katechínu obsahuje. Zelený čaj okrem katechínov obsahuje aj ďalšie telu prospešné látky. Napríklad: kofeín, ktorý telu dodáva energiu, teanín ochraňuje nervové bunky a pôsobí relaxačne, vitamíny C, B2 a kyselina listová udržiavajú pokožku a sliznicu zdravú, ale aj saponíny, ktoré zbavia tvoj organizmus škodlivín.

6 zdravotných prínosov zeleného čaju pre športovcov
Zdroj foto: pixabay.com

Ďalšie zdravotné prínosy zeleného čaju

1. Pôsobí ako silný antioxidant

Zelený čaj sa od pradávna považuje za liek a zdravý nápoj. V čínskej medicíne sa zelený čaj často odporúča proti bolesti hlavy, depresii, na zlepšenie trávenia, detoxikácie a celkového zdravia. Hoci sa v zelenom čaji nachádzajú ďalšie zložky, o ktorých sa predpokladá, že sú prospešné pre ľudské zdravie, vedcov najviac zaujímajú spomínané katechíny. Tieto flavonoidy so silným antioxidačným účinkom pomáhajú znižovať poškodenie buniek v tele na molekulárnej úrovni, ku ktorému nevyhnutne dochádza v dôsledku normálneho aeróbneho metabolizmu. Štúdie ukázali, že pitie 1- 6 šálok zeleného čaju denne môže zvýšiť antioxidačnú kapacitu krvného riečišťa a znížiť poškodenie bunkových lipidov a DNA. Antioxidanty sú pri športovaní veľmi prospešné. Chránia bunky pred voľnými radikálmi a pomáhajú opravovať poškodené bunky, najmä po cvičení.

2. Podporuje imunitu

Antioxidanty zeleného čaju majú antibakteriálne a antivírusové účinky, ktoré podporujú imunitu. Pre športovca je veľmi potrebné, až žiaduce, aby bol počas tréningu fit. Nielen psychicky, ale aj fyzicky. Udržiavať imunitný systém v rovnováhe je preto pre tvoj tréningový plán veľmi prospešné. Ako bonus: antibakteriálne vlastnosti zeleného čaju tiež bojujú proti zlej ústnej hygiene. Okrem toho pôsobí ako prebiotikum. To znamená, že udržiava črevnú mikroflóru zdravú. Ak chceš posilniť imunitný systém, zameraj sa na zdravie svojich čriev.

6 zdravotných prínosov zeleného čaju pre športovcov
Zdroj foto: pixabay.com

3. Chráni srdce

Okrem protizápalových účinkov a schopnosti chrániť organizmus pred oxidačným stresom zelený čaj znižuje zlý cholesterol, krvný tlak a triglyceridy. Jedna zo štúdií  dospela k záveru, že pravidelné pitie 2 až 3 šálok čaju denne významne znižuje riziko vzniku hypertenzie. Zelený čaj tiež zabraňuje oxidácii LDL cholesterolu, procesu, kvôli čomu dochádza ku kôrnateniu tepien a spusteniu srdcových chorôb. Vďaka vyšším dávkam zeleného čaju sa taktiež znižuje riziko mŕtvice.

4. Napomáha pri chudnutí

Ďalšou plodnou oblasťou výskumu o zelenom čaji boli jeho účinky na oxidáciu tukov a telesnú hmotnosť. Spozornieť by preto mali najmä športovci a tí, ktorí sa snažia schudnúť alebo zrýchliť metabolizmus. Vedci sa spočiatku zaujímali o to, či by katechíny zeleného čaju mohli pomáhať s chudnutím obéznych ľudí, čím by sa zlepšilo celkové zdravie a znížilo riziko kardiovaskulárnych chorôb. Za posledné roky sa uskutočnilo zopár štúdií, ktoré sa venovali tejto problematike. Niektoré štúdie naznačili, že kombinácia katechínov zeleného čaju a kofeínu spolu s cvičením vyvoláva „termogénny účinok“, ktorý zvyšuje rýchlosť spaľovania kalórií nielen počas cvičenia, ale aj počas regenerácie svalstva. Aj keď v súčasnosti prebieha ďalší výskum, dôkazy o významnom účinku na odbúravanie tukov spôsobenom samotnou spotrebou zeleného čaju zostávajú prinajlepšom nejednotné. Niektoré výskumy naznačujú, že za pozitívnym účinkom zeleného čaju stojí najmä jeho kvalita, dlhodobé užívanie a taktiež to závisí od rôznych faktorov ako je vek, fyzická aktivita, genéza, životospráva, množstvo konzumácie čaju a pod.

Video: Ako pripraviť zelený čaj

5. Je vhodným trénigovým doplnkom

To, či zelený čaj skutočne môže pomôcť zlepšiť spaľovanie tukov, závisí predovšetkým od kvality katechínu a iných extraktov v zelenom čaji. Tá sa môže výrazne líšiť v závislosti od toho, kde sa rastlina čaju pestuje, ako sa surový čaj spracúva na zelený a potom podľa toho, ako sa z neho čaj pripravuje. Štúdie ukázali, že druh použitého zeleného čaju (napr. sypaný, bezkofeínový, instantný…), množstvo použitej čajoviny, čas varenia a teplota vody významne ovplyvňujú obsah katechínu v hotovom nápoji. Je preto veľmi ťažké vykonávať a kontrolovať výsledky vo vedeckej štúdii. V posledných rokoch však vedci začali študovať účinky katechínov v zelenom čaji pomocou nových postupov. Zamerali sa najmä na čo najkvalitnejší „výťažok zo zeleného čaju“ alebo GTE. Keď sa pozrieme na štúdie využívajúce GTE, výsledky sú sľubné a fascinujúce. Počiatočné štúdie s GTE skúmali vplyv na metabolizmus a výkonnosť cvičenia u myší. Štúdia z roku 2005, ktorú vykonali japonskí vedci, ukázala, že chudnutie pomocou nízkotučnej diéty bez fyzickej aktivity viedlo k ich 24-percentnému zníženiu telesnej hmotnosti. Spolu s behaním myší v koliesku vedci zaznamenali 47-percentné zníženie hmotnosti a v kombinácii s užívaním GTE až o 89 percent.

6. Podporuje hustotu kostí

Vedci tvrdia, že katecheníny obsiahnuté v zelenom čaji chránia pred rednutím kostí a znižujú riziko zlomenín. Štúdie preukázali, že pravidelná konzumácia zeleného čaju prospieva kostiam a posilňuje ich. V jednej nedávnej štúdii sa vedci sústredili na súvislosť medzi potravinami bohatými na polyfenoly, vrátane zeleného čaju a osteoporózou. Odborníci dospeli k záveru, že fenoly ovplyvňujú hustotu kostí oxidáciou a tým bránia poškodeniu kostných buniek. Navyše znižujú zápal, čo napomáha tvorbe zdravého kostného tkaniva.

Zelený čaj obsahuje množstvo ďalších zložiek, ktoré sú prospešné pre naše zdravie a majú rozmanitú škálu účinkov. Tým sa radí k zeleným potravinám, ktoré by mal každý aktívny športovec užívať. Prečítaj si náš ďalší článok, ktoré to sú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.