Potrebuješ kvalitnú bežeckú obuv. Ako na to?

ako si vybrať bežeckú obuv

Prečítal si niekoľko článkov o tom, ako začať behať, na čo si pri behu dávať pozor a prečo to s behom nepreháňať. Behať môžeš naozaj všade. Stačí chcieť. Nohy ťa nosia a behať chceš v naozaj kvalitných teniskách na behanie.

Ale ako si vybrať bežeckú obuv z takého množstva? To je otázka, ktorú si kladieš vždy, keď vkročíš do obchodu so športovou obuvou. Poradíme ti, ako si obuv vybrať, by ti sadla ako uliata a behalo sa ti naozaj dobre.

ako si vybrať bežeckú obuv
zdroj foto: pixabay.com

Obuj si tenisky a bež

Mysli na to, že športová obuv má skvalitniť pohyb, znížiť riziko zranenia a aby sa ti naozaj dobre behalo, máš sa v nej cítiť pohodlne. Každému vyhovuje na behanie iná obuv. Preto je ich tak veľa. Mne lepšie sedia tenisky Nike, ale tebe možno lepšie sadnú tenisky Adidas alebo Asics tenisky. To, že je kamarát spokojný s jednou značkou ešte neznamená, že bude vyhovovať aj tebe. Výberu obuvi treba venovať viac pozornosti. Aby si to neodniesli tvoje nohy a aby tvoje bežecké pokusy neskončili skôr, ako vôbec začneš. So zlou bežeckou obuvou si len krok od zranenia.

Už vieš, kde budeš behať?

Predtým, ako sa výberu topánok začneš venovať naplno, vyber si trasu, aby si vedel, na akom povrchu budeš behať. Aby sa nestalo, že si vyberieš tenisky na behanie po asfalte a nakoniec ťa zlákajú chodníčky okolitého lesa. Noha sa na každom povrchu správa inak. Tráva je mäkká, asfalt tvrdý a pri dopade naň pocítiš väčší odpor. Bežecké topánky ho dokážu stlmiť. Ak si vyberieš dobre.

Rozdelenie bežeckej obuvi

Bežeckú obuv nerozdeľujeme len na dámsku bežeckú obuv a dámsku bežeckú obuv, aj keď toto rozdelenie každému napadne ako prvé. Je to trochu komplikovanejšie. Podľa toho, na akom povrchu budeš behať rozdeľujeme obuv na cestnú a krosovú.

Cestná bežecká obuv

U nás patrí medzi najpredávanejšiu bežeckú obuv. Je určená na tvrdý povrch ako asfalt, betón, či tartan. Zabehneš v nich bežný každodenný tréning, ale aj preteky, na ktoré sa intenzívne pripravuješ. Vyskúšaj niekoľko druhov a vyber si ten, v ktorom sa cítiš najlepšie. Ideálne je, keď si bežecké topánky môžeš vyskúšať na bežeckom páse, ale to u nás nie je bežný postup. Prejdi sa v nich po predajni a skús si aj trochu pobehať, aj keď len na mieste.

Krosová (trailová) bežecká obuv

V tejto obuvi sa ti bude dobre behať v prírode, bez problémov s nimi zvládneš lesné cestičky, turistické chodníčky a náročnejší terén za každého počasia. Ani dážď ťa nezastaví. Od cestnej obuvi sa na prvý pohľad líši podrážkou a celkovou povrchovou úpravou. Na začiatok si vyber menej náročný terén. Keď si sebou budeš úplne istý a nadobudneš kondíciu, posúvaj svoje limity a rozbehni sa aj tam, kde ľudská noha bežne nevstúpi. Kvalitná bežecká obuv ti poskytne istotu, ktorú pri tomto obľúbenom športe potrebuješ.

ako si vybrať bežeckú obuv
zdroj foto: pixabay.com

Hľadáš tenisky na tréning alebo ideš pretekať?

Podľa bežeckej aktivity, ktorej sa venuješ sa športová obuv delí na tréningovú (výkonnostnú), ktorá je pripravená s tebou zabehnúť veľké množstvo kilometrov. Pretekárska ťa bude sprevádzať od tých najkratších bežeckých pretekov až po ultramaratóny. Tieto topánky sú ľahšie, majú menšie odpruženie a sklon topánky od päty k špičke. Pri dlhých vzdialenostiach ti zabezpečia komfort a potrebnú oporu. Beh na dlhé trate predstavuje záťaž, ktorú netreba podceňovať.

Nie je to len o tom, či topánky tlačia

Veľkosti topánok nie sú to jediné, čo by ťa malo pri skúšaní topánok zaujímať. Vychádzaj z toho, aké máš chodilo. Dôležitá je výška klenby, šírka chodidla v oblasti prstov, tvoja hmotnosť, sklon od päty k špičke a nášľap chodidla pri behu. Biomechanika chodidla má k výberu topánky tiež čo povedať. Problémy môže narobiť vyššia klenba. Riešením je v tomto prípade neutrálna bežecká obuv s minimálnym množstvom komponentov na stabilizáciu chodidla klenby pri došľape. Často ich bežci vyhľadávajú, keď ich čaká intenzívny tréning alebo preteky.

Potrebuješ oporu?

Tú ti poskytne správne zvolená bežecká obuv s oporou. Jej súčasťou je štruktúra, ktorá drží nohu, členok a klenbu tak, aby ti noha nepadala do vnútra. Ideálna je pre bežcov s nízkou klenbou. Zlý nášľap je častou príčinou úrazov a kvalitná obuv, ktorá vyhovuje vašim potrebám vám pomôže úrazy eliminovať. Noha je istejšia a ty môžeš energiu vložiť do techniky behu a nestrácať ju sledovaním, či správne našľapneš a či sa nemáš malej prekážke radšej vyhnúť.

Chceš zažiť beh „naboso“?

O barefootovej obuvi si už počul? S týmto tipom obuvi zažiješ pocit z behu ako s bosými nohami, pocítiš každú zmenu terénu, každú skalku, či jamku a napriek tomu ťa dokonale ochráni pred zranením. Topánky sú pohodlné a ľahké, ale treba si na ne zvyknúť najmä vtedy, keď bežne bosý nechodíš. Sú bežci, ktorí v tomto tipe zabehnú celý maratón, či ultramaratón, ale aj takí, ktorí si k tomuto druhu obuvi nikdy cestu nenašli. Jednou z jej predností je to, že ich ľahko zbalíš, pretože nezaberajú veľa miesta. Môžu ti robiť spoločnosť skutočne na každom kroku.

ako si vybrať bežeckú obuv
zdroj foto: pixabay.com

Viac kvality v jednej topánke

Tvorcovia bežeckých topánok sa dnes snažia spojiť viaceré vlastnosti spomenutých kategórií do jednej bežeckej topánky. Behať v topánke budeš ty. Nikto iný ju za teba nevyskúša a spĺňať má tvoje požiadavky a potreby. Nechaj si poradiť v špecializovanom obchode, kde o bežecké potreby nie je núdza, ale nekupuj topánky len preto, že pekná predavačka povedala, že tieto tenisky sa predávajú najlepšie.

Dopraj bežeckým topánkam čas

Investoval si do výberu topánok veľa energie, času a peňazí, ale po prvom behu si nie si istý, či si si vybral naozaj dobre? Topánka sa nohe potrebuje prispôsobiť, aby kopírovala vaše chodidlo. Vyžaduje si to trochu času. Buď trpezlivý. O chvíľu nebudeš vedieť, že nejaké topánky na nohe máš.

Skúšaj, obzeraj, meň

Vyskúšaj si obe topánky. Je možné, že jednu nohu máš väčšiu, druhú menšiu. Určite si to pri skúšaní topánok už postrehol. Vyber si topánky podľa tej väčšej. Aby ťa zbytočne netlačili a nestratil si pôžitok z behu. Bežecké topánky by mali byť aspoň o pol čísla väčšie, ako obuv, ktorú nosíš bežne. Noha sa pri behu správa inak, ako pri chodení do práce, z práce, po obchodoch. Netráp nohu v stiesnených priestoroch. Nepodáš výkon, ktorý očakávaš a rýchlo sa na beh prestaneš tešiť.

Ako zistím, veľkosť topánok?

  • chodidlo si zmeraj na konci dňa. Nohy v priebehu dňa opúchajú. To čo dobre sadne ráno, nemusí sedieť večer
  • polož papier na podlahu tak, aby priliehal k stene
  • meraj dĺžku bosého chodidla
  • opri pätu o stenu tak, aby chodidlo smerovalo kolmo od steny
  • zaznač najdlhšie miesto chodidla
  • odmeraj dĺžku chodidla, ktorú si si na papieri poznačil
  • k odmeraným centimetrom pripočítaj 0,5 cm a vyber si číslo topánky, ktoré tvojmu meraniu zodpovedá najviac
  • ak ti vychádza číslo napríklad medzi 38 – 39, vyber si tú väčšiu veľkosť

Kedy a ako tenisky vyskúšať?

  • topánky si vyskúšaj s ponožkami, v ktorých budeš behať. Aj ich hrúbka môže ovplyvniť celkový pocit z topánky
  • bežeckú obuv skúšaj večer
  • teniska má na nohe držať. Tú, ktorá sa ti vyzúva z päty nechaj v obchode
  • prstami na nohe by si mal voľne hýbať

Pri behu si pomôž vhodnou aplikáciou na behanie. Sleduj, ako sa z tréningu na tréning zlepšuješ a stanov si cieľ, ktorý chceš dosiahnuť. Motivácia je základom úspechu.

Prosím ohodnoť náš článok

5 thoughts on “Potrebuješ kvalitnú bežeckú obuv. Ako na to?

  1. Pingback: Slovenský maratónec Ján Hazucha vyhráva v Európe aj USA - FitCool.sk

  2. Pingback: Bežecké pásy – oplatí sa investovať? - FitCool.sk

  3. Pingback: 10 tipov na vianočné darčeky pre športovca - FitCool.sk

  4. Pingback: Vyskáčte si krásnu postavu na trampolíne - FitCool.sk

  5. Pingback: Ako vybrať športový darček pre mamu - FitCool.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.