Aplikácia na behanie uloží všetko, čo chceš vedieť

Aplikácia na behanie

Ideš behať. Informácie o behaní máš v malíčku a teraz sa obzeráš po fitnness hodinkách, lebo si sa dočítal, že chudnutie bez nich nepôjde. Odrádza ťa počiatočná investícia. Nevieš, či ťa behanie chytí za srdce. Skús bežecké aplikácie. Na začiatok úplne postačia. Chceš vedieť, na ktoré sa môžeš pri svojich športových aktivitách spoľahnúť?

Začni s bežeckou aplikáciou zadarmo

Investícia do fitness hodiniek počká. Premeň svoj smartphone na parťáka, s ktorým sa ti bude trénovať lepšie. Aplikácia na behanie uloží každý tvoj beh, pomôže ti zostaviť tréningový plán a keď budeš chcieť, podelíš sa o svoje aktivity s ostatnými na sociálnej sieti. Medzi najsťahovanejšie aplikácie na behanie u nás patria Endomondo (túto používam aj ja), Sports Tracker a Runtastic. V ponuke je ich oveľa viac, ale podrobnejšie si predstavíme len tieto tri.

Aplikácia na behanie
Stiahni si aplikáciu na behanie a bež. zdroj foto: adobestock

Najskôr sa s bežeckou aplikáciou oboznám

Stiahni si bežeckú aplikáciu zadarmo a skôr ako vybehneš, poriadne si ju preštuduj. Odhaľ, čo všetko ti bezplatná verzia ponúka a nauč sa s tým pracovať. Keď sa beh stane súčasťou tvojho životného štýlu a nebudeš si to bez neho vedieť predstaviť, priplať si a využívaj všetko, čo ti bežecké aplikácie do mobilu ponúkajú.

Bežecká aplikácia Endomondo

K aplikácii Endomondo som sa dostala náhodou. Dala som si vyhľadať aplikácie na behanie a túto mi ukázalo ako prvú. Tak som si ju stiahla. Na začiatku používania ma zaujímalo len to, koľko km som prešla, ako dlho mi to trvalo a koľko kilokalórii som spálila. Keď som prekonala najvyššie skóre, tak mi aplikácia zablahoželala a vždy ma to potešilo.

Jediným nedostatkom, s ktorým sa pri aplikácii Endomondo stretávam je výpadok GPS signálu, čo dosiahnuté výsledky skresľuje a mrzí najmä vtedy, keď som presvedčená o tom, že dnes sa behalo naozaj dobre a „high score“ by som určite vylepšila. Fungujem na bezplatnej verzii. Profesionálne sa behu nevenujem a na to, čo chcem vedieť mi táto aplikácia úplne stačí. Aplikácia je v slovenčine, aj to je jeden z dôvodov, prečo sa s ňou nedokážem rozlúčiť.

Aplikácia na behanie
zdroj foto: Flickr

Aj v prípade Endomonda sa vývoj sústredí najmä na Android a iOS, ale je kompatibilná s každým mobilným telefónom, nemusíš sa báť si túto bežeckú aplikáciu stiahnuť. Bezplatná verzia ti umožní aj prepojenie s hrudným pásom a zdieľanie a porovnávanie bežeckých výsledkov na sociálnych sieťach. Vždy je sa čím pochváliť a nasadiť laťku vyššie.

Endomondo platená verzia

Platenú verziu predstavujú premium služby. Vylepšená profesionálna verzia tejto mobilnej aplikácie, s ktorou môžeš vyskúšať intervalový tréning a súperiť s vlastným časom a špeciálny mód, ktorý ti ušetrí baterku. Je k dispozícii pre iPhone, Android a Blackberry. Túto službu si stiahneš za jednorázový poplatok.

Ďalšou možnosťou je premium účet, za ktorý treba platiť každý mesiac, ale môžeš si vytvoriť vlastný tréningový plán. Zadáš informácie, ktoré ťa aplikácia vyžiada, stanovíš si ciele a tvoj osobný mobilný tréner ti urobí bežecký tréningový plán na mieru. Na tebe je, aby si plán dodržiaval a sledoval, ako sa ti ho darí plniť. Telefón ti pripomenie, aký beh ťa dnes čaká a kam sa máš posunúť.

Motivácie nikdy nie je dosť

Porovnávaj sa s ostatnými a zlepšuj svoj výkon. Endomondo ti ukáže kto zabehol podobnú trasu ako ty a za aký čas. Aby si vedel, ako na tom si. Stiahni si svoje výsledky cez GPX súbor, aby si o ne neprišiel. Aplikácia okrem behu ponúka širokú škálu športov nielen vonkajších, ale aj vnútorných.

Výhody

  • prehľadná a jednoduchá aplikácia v slovenskom jazyku
  • bezplatné bežecké trasy v okolí

Nevýhody

  • najdrahšia forma Pro verzie

Bežecká aplikácia Sports Tracker

Táto aplikácia patrí medzi najstaršie, ktoré za účelom sledovania behu vznikli. Nainštalujete ju na Android, iOS aj Windows Phone. Celá aplikácia je iba v angličtine, ale celá je zadarmo. Aj preto je veľmi populárna aj na Slovensku. Aplikácia spolupracuje so Sports Tracker webom, na ktorý si ukladáš svoje tréningy, aby si vedel porovnať, aké to bolo, keď si začínal a aké to je teraz. Vidieť, ako sa zlepšuješ vždy poteší a aby bola motivácia vždy silná môžeš sa porovnávať aj s výkonmi svojich priateľov a občas sa niečím pochváliť.

Aplikácia na behanie
Zdroj foto: picabay

Medzi údaje, ktoré môžeš vďaka Sports Trackeru sledovať patria vzdialenosť, tempo, prevýšenie, spálené kalórie, počet a frekvenciu krokov a srdcový tep. Tep ale odmeriaš len v kombinácii s hrudným pásom, ktorý si musíš dokúpiť. Prepoj ich cez bluetooth a sleduj tepovú frekvenciu, ktorú potrebuješ udržať, ak si sa rozhodol napríklad schudnúť. Jednou z výhod tejto aplikácie je aj to, že si pamätá, kedy beh prerušíš a zaznamenáva len to, koľko km si zabehol reálne.

Dáta o jednotlivých behoch môžeš nahrať pomocou GPX súborov, môžete ich exportovať a uložiť na jednom mieste, aj keď sa rozhodneš so Sports Trackerom rozlúčiť. Najviac funkcií a noviniek sa objavuje vo verzii pre Android a iOS a je vidieť, že s nimi vývojár pracuje najviac. Občas sa stane, že používatelia na novú verziu nereagujú pozitívne, ale vývojár sa snaží všetko včas doladiť a s užívateľmi o zmenách komunikuje. Aplikácia je prehľadná a jednoducho sa s ňou narába. Rýchlo sa s ňou skamarátite.

Výhody

  • prehľadné bežecké trasy v okolí
  • jednoduchá a prehľadná aplikácia
  • najnižšie nároky na batériu

Nevýhody

  • nemá v ponuke tréningové plány

Bežecká aplikácia Runtastic

Runtastic stiahneš do Androidu, iPhonu, Windows Phone, aj Blackberry. Do kedy sa chceš vyhovárať, že tvoj telefón bežecké aplikácie nepodporuje? V tejto aplikácii môžeš sledovať všetky základné informácie – kilometre, tempo, spálené kalórie, prevýšenie, či mapku trasy. Presne tak, ako aplikácie, o ktorých sme hovorili vyššie. Bežalo sa ti dobre? Označ si, ako si sa po behu cítil. Terén nebol nič moc? Poznač si to, aby si sa naň pri ďalšej príležitosti lepšie pripravil.

Aplikácia na behanie
zdroj foto: Flickr

Podeľ sa so svojou športovou aktivitou s obdivovateľmi on-line v reálnom čase. Telefón na web odošle dáta o tvojej polohe, aby vedeli, kde sa momentálne nachádzaš, ako rýchlo bežíš a koľko toho máš ešte pred sebou. Tento spôsob komunikácie sa nemusí páčiť každému, ale dostávať povzbudivé odkazy, ktoré sa hneď pri behu prehrajú nemusí byť na zahodenie a ty sa na chvíľu môžeš cítiť ako na skutočnom maratóne.

Toto je už ale jednorázovo spoplatnená funkcia verzie aplikácie Runtastic PRO. Získaš tu aj prepojenie s hrudným pásom, spustí sa ti automatická pauza alebo prehrávanie hudby. Tieto funkcie už nemusia komunikovať s každým operačným systémom rovnako.

Za prémiový gold účet zaplatíš každý mesiac a okrem toho, že ťa zbaví reklám, ktorých je v tejto aplikácii požehnane, získaš podrobnejšie štatistiky o svojich bežeckých výkonoch a môžeš porovnávať ako si rovnakú trasu zabehol pred mesiacom a ako dnes. Ak sa ti páči povzbudzovanie, nahraj si zvuky, ktoré ťa budú motivovať a posúvať k lepším výkonom.

Tréningový plán si za zľavu (áno, aj napriek tomu, že platíš mesačný poplatok), vyberieš z databázy, ktorú vypracovali tréneri a každý týždeň dostaneš informácie o svojom tréningu. Táto aplikácia je určená bežcom, ktorým ide predovšetkým o radosť z behu a zábavu, ktorú v kombinácii s funkciami Runtastic prináša.

Výhody

  • Pro verzia za dobrú cenu
  • veľa funkcií aj v bezplatnej verzii

Nevýhody

  • bez Pro verzie náročná na ovládanie
  • tréningový plán len ako súčasť Premium verzie

Skamaráť sa s behom

Správna výbava nie je všetko, čo na bežecký tréning potrebuješ. Nauč sa správnu techniku behu, aby tvoja aktivita priniesla očakávané výsledky. Nebude to hneď. Všetko chce svoj čas. Bežecké aplikácie do mobilu ti beh spríjemnia, ale behať musíš ty sám!

Rozbehni sa so správnou aplikáciou na behanie a vyber si proteíny, s ktorými sa ti bude bežať lepšie. Neboj sa ich striedať a skúšať, aby si zistil, ktorý je ten naj.

Prosím ohodnoť náš článok

5 thoughts on “Aplikácia na behanie uloží všetko, čo chceš vedieť

  1. Pingback: Zranenia v športe: Ako im predchádzať a ako ich riešiť? - FitCool.sk

  2. Pingback: Potrebuješ kvalitnú bežeckú obuv. Ako na to? - FitCool.sk

  3. Pingback: Ako behať v zime, aby si z behu mal skutočne radosť? - FitCool.sk

  4. Pingback: Fitness náramky a fitness hodinky nie sú len pre športovcov - FitCool.sk

  5. Pingback: Wings for Life World Run 2019 bude 5. Mája až v piatich slovenských mestách - FitCool.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.