Ktoré protizápalové výživové doplnky sa oplatí kúpiť?

protizápalové výživové doplnky

Trpíš bolesťou kolena, chrbta alebo bedrového kĺbu? Môže za to zápal, ktorý je potrebné vyliečiť. Na trhu je množstvo protizápalových doplnkov či kĺbovej výživy. Vieš, ktoré sú účinné?

Prečo sú protizápalové výživové doplnky potrebné?

Príčinou športového zranenia a opotrebovania kĺbov, ktoré spôsobujú opuch a bolesť, je prebiehajúci zápal v tele. Zápal vzniká ako reakcia imunitného systému, ktorý bojuje proti infekcii a lieči zranenie. Dá sa povedať, že zápal je pre tvoj organizmus dobrá vec, ale ak je jeho práca veľmi intenzívna, môže skôr uškodiť, ako pomôcť. Ak sa z neho vykľuje dlhotrvácny – chronický zápal, ktroý je navyše neliečený, môže vyvolať rôzne srdcové choroby, rakovinu, diabetes a autoimunitné ochorenia, ako je reumatická artritída a psoriáza. Protizápalové výživové doplnky je vhodné užívať z praktického dôvodu.

Tvoja strava nepokrýva dostatok konkrétnych živín a vitamínov na to, aby dokázal rýchlo reagovať na zápalové procesy v tele. Navyše, veľkú rolu tu zohráva aj tvoj vek a športová aktívnosť. Je dávno známe, že športom a vekom telo stráca dôležité vitamíny a látky, ktoré sa podieľajú na správnom fungovaní kĺbov, tak prečo nezainvestovať do seba už v čase prevencie? Ďalšie dôvody amerických lekárov boli zhrnuté v článku o potrebe protizápalových výživových doplnkov pre naše zdravie.

Artritída a artróza- častá príčina bolesti kĺbov

Aj keď ich názvy sú podobné, ide o dve odlišné ochorenia, ktoré majú spoločné len príznaky a prejavy ochorenia. Kým artritída sa spája so zápalom kĺbov a vyskytuje sa už u mladých ľudí, artróza je degeneračného charakteru a postihuje prevažne ľudí po 65-tom roku života z dôvodu preťaženia a opotrebovania chrupavky vekom. Nevyhýba sa však ani aktívnym športovcom. Ide o najčastejšie a najrozšírenejšie ochorenia, ktoré zapríčiňujú bolesti kĺbov. Artritída sa začína prejavovať u niektorých už v dvadsiatke, no v sedemdesiatke je prakticky istá. Bez ohľadu na druhy športu a úrovne tréningu, klasické príznaky artritídy a artrózy – bolesť kĺbov a ranná stuhnutosť, sa časom zhoršujú.

K osteoartróze a osteoartritíde prichádzaš postupne. Začína sa rozpadom chrupavky, neskôr dochádza k uvoľneniu fragmentov kolagénu a posledné slovo dostáva chronická zápalová reakcia (v prípade artritídy). Tu by mala nastúpiť liečba, ak si nezačal s prevenciou. Cieľom liečby osteoartritídy je zníženie zápalu a bolesti a zastavenie progresívneho ochorenia. Neexistuje však žiadna lieková terapia, ktorá by sa ukázala ako jediná, ktorá skutočne kĺby vylieči. To, čo sa naozaj dá ovplyvniť, je znížiťzápal a tým pádom sa bolesť stratí. Docieliš to protizápalovými výživovými doplnkami.

10 látok, ktoré by mali obsahovať výživové doplnky

Ak hľadáš protizápalový výživový doplnok, ktorý môže zmierniť bolesť a opotrebovanie kĺbov, mal by obsahovať konkrétne vitamíny, antioxidanty, minerály a iné látky. Ktoré sú najdôležitejšie?

Ak nemáš dostatok kolagénu, máš veľký problém. Kolagén je najzachovalejším proteínom v živočíšnej ríši. Existuje 16 typov kolagénu, ale takmer všetok kolagén sa nachádza v tvojej koži, šľachách, orgánoch a kostiach. Existuje aj druh kolagénu, ktorý sa nachádza v tvojej chrupavke – ten je spojený s artritídou. Kolagén je vyrobený z aminokyselín (stavebných kameňov bielkovín). Myšlienka užívania výživových doplnkov spočíva v tom, že tvoje telo po dosiahnutí tridsiatky potrebuje externe dopĺňať aminokyseliny na ochranu a obnovu kĺbovej chrupavky, ktorá sa vekom stráca. Najjednoduchšie je ho telu dodávať v práškovej forme a zmiešať ho s iným nápojom. Keďže je väčšina doplnkov kolagénu vyrobená z tkanív zvierat, vegáni a vegetariáni by preto mali siahnuť po doplnkoch vyrobených z rastlinných preparátov.

protizápalové výživové doplnky
zdroj: pixabay.com

Glukozamín je prírodná chemická zlúčenina, ktorú môžeš nájsť vo svojom tele. Existuje však aj v syntetickej forme doplnku. Glukozamín pomáha udržiavať zdravie chrupavky – gumové tkanivo, ktoré tlmí nárazy. Podobne ako kolagén, čím si starší, tým tvoje hladiny glukozamínu klesajú, čo vedie k postupnému rozpadu kĺbu. Doplnky glukózamínu sa často vyrábajú z mušlí mäkkýšov, pretože neexistujú žiadne potraviny ako prírodný zdroj glukózamínu. Glukozamín je obvykle dobre znášaný. Užívať by ho však nemali ľudia, ktorí majú alergiu na morské plody, trpia cukrovkou, ochorením obličiek, obehového systému a kardiovaskulárnymi chorobami.

Chondroitín je komplexný cukor, ktorá sa vyskytuje prirodzene v živočíšnej ríši – u ľudí a u zvierat. Látku nájdeš v ich spojivových tkanivách. Je to dôležitá súčasť chrupavky, ktorá jej dodáva pružnosť tým, že pomáha udržiavať vodu. Výskum ukázal, že chondroitín môže zabrániť rozpadu tvojej chrupavky a môže tiež stimulovať opravné mechanizmy. Keďže denná dávka konzumácie živočíšnych chrupaviek nie je dostatočná, chondroitín je potrebné nášmu telu dopĺňať prostredníctvom výživových doplnkov. Tie sa vyrábajú najmä zo žraločích a hovädzích chrupaviek (obsahujú najviac chondroitínu). Ako doplnok je pre tvoje zdravie bezpečný, no rovnako ako pri glukozamíne, aj tu existuje tá istá skupina ľudí, ktorá by sa mu mala vyhýbať.

 • Metylsulfonylmetán (MSM)

Metylsulfonylmetán, všeobecne známy ako MSM, je populárny doplnok používaný na liečbu širokej škály príznakov a stavov. Je to zlúčenina obsahujúca síru, ktorá sa v prirodzenej forme nachádza v rastlinách, zvieratách a v ľudskom organizme. Vyrába sa aj v syntetickej forme. Výskumom sa zistilo, že jeho využitie je skutočne širokospektrálne. Pomáha liečiť stavy od artritídy až po rosaceu. Je taktiež veľmi vhodná pre tých, ktorí majú za sebou atletické výkony a tréningy. Urýchli zotavenie svalov a utíši bolesť. Viaceré štúdie priniesli skutočné výsledky – rýchlu úľavu po športovom výkone, zotavenie svalov a utíšenie bolesti.

protizápalové výživové doplnky
zdroj: pixabay.com
 • Antioxidanty

Antioxidanty bojujú proti infekcii a naprávajú oxidačné poškodenie buniek. Oxidácia buniek naopak vedie k chronickému zápalu. Antioxidanty napomáhajú kontrolovať bunkové poškodenie vplyvom oxidácie. Jedným zo silných antioxidantov je kyselina alfa-lipoová. Kyselina alfa-lipoová je mastná kyselina, ktorú vyrába náš organizmus. Zohráva kľúčovú úlohu pri látkovej premene a výrobe energie. Ide o antioxidant, ktorý chráni bunky pred poškodením a pomáha obnovovať hladiny iných antioxidantov, predovšetkým vitamínu C a E. Jej ďalšia skvelá vlastnosť, pre ktorú je často vyhľadávaná, je fakt, že znižuje v tele zápal. Niekoľko štúdií dokazuje, že znižuje zápal spojený s inzulínovou rezistenciou, rakovinou, ochorením pečene, srdcovým ochorením a inými poruchami, a teda môže zlepšiť príznaky ochorení.

Kurkumín je súčasťou korenia kurkuma. Má niekoľko zdravotných účinkov pre ľudské telo. Podobne ako kyselina alfa-lipoová, aj kurkumín napomáha znižovať zápal pri civilizačných ochoreniach a taktiež zlepšuje priebeh osteoartritídy a reumatoidnej artritídy. V jednej štúdií vedci v Škótsku zistili, že ľuďom s metabolickou poruchou, ktorí užívali kurkumín sa významne znížila hladina markerov zápalu CRP v porovnaní s tými, ktorým podávali placebo lieky. Ide o silný protizápalový doplnok, ktorý dokáže znížiť zápal aj po zraneniach, čoho následkom sú rôzne ochorenia. Kurkumín má však jednu nevýhodu – tvoj organizmus ho dostatočne využije, len ak dostane piperín. Ten sa nachádza napr. v čiernej paprike.

 • Rybí olej

Doplnky z rybieho tuku obsahujú omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú životne dôležité pre dobré zdravie. Je často vyhľadávaný pre svoje protizápalové účinky, ktoré znižujú hladiny cytokínov a podporujú peristaltiku čriev. Tíši bolesť a znižuje poškodenie svalov, ku ktorým dochádza po cvičení.

protizápalové výživové doplnky
zdroj: pixabay.com
 • Zázvor

Zázvor a jeho účinky sú dnes každému známe. Využíva sa hojne nielen pri varení, ale aj ako liečivo. Zázvorový koreň sa obyčajne rozomelie na prášok a pridáva sa do sladkých a slaných pokrmov. Bežne sa využíva na liečbu tráviaceho traktu a pri nevoľnosti. Existujú aj dôkazy, ktoré naznačujú, že zázvorové doplnky môžu po cvičení znížiť zápal a bolesť svalov. 

Tento enzým rozpúšťajúci proteín sa získava z kmeňa a plodov ananásu. Vyhľadávaný je pre svoj protizápalový účinok aktiváciou leukocytov. Leukocyty sú biele krvinky, ktoré pomáhajú bojovať proti infekcii a zápale. Bromelaín je vhodný pri akútnom poranení alebo zápale spôsobeným pretrvávajúcim zranením, ako je osteoartritída či osteoartróza.

Mnohí ľudia užívajú zinok na posilnenie imunity, ale najnovší výskum prináša, že zinok je aj zápalovým bojovníkom. Pravidelné úžívanie zinku pomáha znížiť zápal. Vedci zistili, že konzumácia 25 mg zinku trikrát denne počas troch mesiacov znižuje cytokíny, ktoré stoja za zápalovými procesmi.

Doplnky, ktoré účinne bojujú proti artróze a artritíde

Či už trpíš zápalovým procesom po úraze, alebo bojuješ s jedným z chronických ochorení, jednotlivé látky by mali obsahovať vyvážený pomer liečivých látok obsiahnutých v protizápalových výživových doplnkoch, ktoré sú spomenuté vyššie. Svojim špeciálnym zložením napomáhajú v odstraňovaní bolesti kolena, bedrového kĺbu či bolesti svalov – čo sú najčastejšie problémy, kvôli ktorým siahame po liekoch. Ponúkame ti zoznam 3 najčastejších liekov a protizápalových doplnkov, u ktorých testy a skúsenosti pacientov potvrdili účinnosť lieku:

Animal Flex
Animal Flex Powder – Universal Nutrition

1. Animal flex

Výživový doplnok Animal flex je kĺbová výživa, ktorá nielenže podporuje a chráni tvoje kĺby pred každodenným opotrebovaním, ale tiež regeneruje tvoje šľachy a väzivá. Predáva sa v dávkovej práškovej forme, ktorá obsahuje presnú dennú dávku. Je to obrovská výhoda oproti iným podobným doplnkom. Navyše sa ľahko vstrebáva a nezaťažuje trávenie. Bol navrhnutý tak, aby pomohol aj vrcholovým športovcom udržať ich klbky zdravé a pripravené na športové výkony. Animal Flex, podobne ako iné doplnky, je komplexný. Každé balenie pozostáva z niekoľkých kľúčových ochranných komplexov: 1. silný spojovací stavebný komplex, ktorý pomáha pri posilňovaní chrupavky, 2. lubrikačná zmes, ktorá pomáha chrániť kĺby pred opotrebovaním, 3. podporný komplex na podporu rehabilitácie a zníženie bolesti a 4. základná zmes vitamínov a minerálov. Z podporných látok, ktoré by mali obsahovať výživové doplnky obsahuje: glukozamín, MSM, kyselinu hyalurónovú, olej z ľanového semena, kurkumín, bosweliu, koreň zázvoru, bromelaín, vitamín C, E, zinok a iné. Za jeho kvalitou stojí aj fakt, že spoločnosť Animal Flex získala prestížne ocenenie „Suplement Awards“ osem rokov po sebe.

 

Zistiť najlepšiu cenu Animal Flex

 

 

Klokan
Klokan
cps 60+30 zadarmo (90 ks)

2. Klokan

Výhodou výživového doplnku Klokan je, že obsahuje kombinovaný kolagén, ktorý nepochádza z bitúnkového dobytku, ale z morských rias a kuracích chrupaviek v najvyššej kvalite zn. Collyss® a Cartidyss®. Okrem neho obsahuje aj glukozamín a chondroitín, kyselinu hyalurónovú a antioxidant – vitamín C. Je vhodný pre športovcov, dospievajúcich, ale aj pre seniorov. Liek má kapsulovú formu a odporúča sa užívať jednu tabletu denne. Výhodou doplnku je, že výrobca ako jediný na Slovensku kombinuje kolagén troch typov:

 • Kolagén typu I – sa nachádza v šľachách. Vytvára silné viacvrstvové povrazce, ktoré majú na starosti odolnosť. Pri športovaní sa častokrát stáva, že si natiahneš šľachy. Tento typ kolagénu má na starosti ochranu pred ich natiahnutím a pretrhnutím.
 • Kolagén typu II – sa nachádza v chrupavkách, ide o mazivo s hustou hmotou – je prevenciou proti tlaku.
 • Natívny kolagén typu II – je typ kolagénu, ktorý sa získava z prírodných zdrojov. Má tvar trojzávitnice, získava sa z morských rias a z kuracích chrupaviek.

 

Zistiť najlepšiu cenu Klokan

 

 

Inovo 5
Inovo 5

3. Inovo 5

Výživový doplnok Inovo 5 obsahuje zloženie piatich výživových látok: glukozamínu, chondroitínu, MSM, kolagénu II. typu, kyseliny hyalurónovej. Okrem toho obsahuje aj silný antioxidant – vitamín C. Kolagén je prirodzene získavaný z rastlinných a živočíšnych zdrojov. Dobre sa vstrebáva, a preto je často vyhľadávaný aj u profesionálnych športovcov. Užíva sa v tabletovej forme dvakrát denne. Výživový doplnok Inovo 5 vyhral prvé miesto v teste kĺbovej výživy dTest 5/2016 ako najlepší výživový doplnok na kĺby spomedzi 19-tich testovaných produktov.

 

Zistiť najlepšiu cenu Inovo 5

 

Predtým, než siahneš po liekoch alebo po protizápalových výživových doplnkoch, poraď sa s lekárom a až potom kupuj doplnky od renomovaného výrobcu. Vsaď na svoj rozum a vyber si to najlepšie pre seba.

Prosím ohodnoť náš článok

7 thoughts on “Ktoré protizápalové výživové doplnky sa oplatí kúpiť?

 1. Pingback: Posilnenie imunity - práca na každý deň - FitCool.sk

 2. Pingback: Kĺbová výživa – zbav sa bolesti rýchlejšie - FitCool.sk

 3. Pingback: Glukóza a glykogen vieš čo to je? - FitCool.sk

 4. Pingback: Ako cvičiť po 40? Najlepšie cviky na neskorú mladosť - FitCool.sk

 5. Pingback: 23 najlepších fitness vychytávok ako darček pre otca - FitCool.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.