Vrstvenie je jediná možnosť, ako vydržať vonku v zime. Ak trpíš aj napriek tomu chladom, máš na výber – vyhrievané ponožky, vesta, bunda, rukavice, nohavice, aj vyhrievanú obuv. Prečítaj si, ako si vybrať vyhrievané oblečenie.
Čo je vyhrievaný odev?
Vrstvenie oblečenia v chladnom počasí chráni telo pred zimou. Čo ak ti je stále zima a nemáš chuť ani športovať? Máme riešenie – vyhrievané oblečenie. Klasické vrstvy odevov zachytávajú telesné teplo, ktoré nevydrží večne. Keď zmokneš, alebo sa spotíš a prestaneš cvičiť, odev prestáva hriať, a navyše telo ochladzuje. Väčšina vyhrievaného oblečenia je vyrobená pre športy v chladnom počasí a aktivity, ako je jazda na motocykli, zjazdové lyžovanie, potápanie, zimná cyklistika, jazda na snežných skútroch a podobne. Nosia ho aj vrcholoví športovci na zimných olympijských hrách, aby medzi rozcvičkou a pretekmi udržali svaly v teple.
Zdravotné benefity vyhrievaného oblečenia
Teplo má upokojujúce, relaxačné účinky a je často vyhľadávané pre svoje terapeutické vlastnosti. Pomáha pri zraneniach, uľavuje od bolesti a urýchľuje proces hojenia. Aplikácia tepla na postihnuté miesto podporuje zdravý prietok krvi, zvyšuje prísun kyslíka a živín, zmierňuje bolesť, skracuje čas na zotavenie a zlepšuje celkový výkon.
Výhody pre športovcov
Športovci v zime musia podávať vysoké výkony aj pri nízkych teplotách. Málo zahriate alebo ochladené svaly majú tendenciu byť pomalé, citlivé a napäté, čo môže vyvolať nekoordinované pohyby. Udržať sa v teple je jedna vec, ale zahrievanie tela ti pomôže podávať dobré výkony a ešte viac:
- zvyšuje celkový výkon, svalovú efektivitu, flexibilitu a rozsah pohybu,
- znižuje stuhnutosť svalov, citlivosť na chlad, pravdepodobnosť zranenia alebo bolesti,
- skracuje čas zotavenia.
Kde využiť vyhrievané oblečenie?
Vyhrievané oblečenie nájde svoje využitie všade tam, kde sa potrebuješ v zime zahriať:
- ľadové korčuľovanie
- zimná cyklistika
- behanie
- turistika
- horolezectvo
- motošporty
- lyžovanie/bežkovanie
- snowboarding
- golf
- poľovníctvo
- rybolov
- kempovanie
- zimné športové zápasy
- kultúrne predstavenia v zime
- čakanie na autobus
- rozmrazovanie auta
- vonkajšie domáce práce
- odhŕňanie snehu
- hranie sa s deťmi
- zimné outdoor hobby (fotografovanie, pozorovanie hviezd, prírody…)
Technológia používaná vo vyhrievanom oblečení
Vyhrievané oblečenie má vo vrstvách látky všité drobné drôtiky. Sú vyrobené z uhlíkových vlákien alebo kovového kompozitu, ako je nikel-chróm, ktoré dobre fungujú pri opakovaných cykloch zahrievania a chladenia. Drôtiky sú pripojené k batérii a keď je batéria zapnutá, cez vodiče prechádza nízky elektrický prúd, ktorý odev zahrieva. Väčšina odevov má 3 až 4 stupne teploty, ktoré ti umožnia nastaviť teplo podľa potreby. Väčšina vyhrievaných odevov má vyhrievacie telesá umiestnené na najúčinnejších miestach. Napríklad väčšina kabátov má 2 vyhrievacie telesá umiestnené v oblasti hrudníka a jednu v strede chrbta. Na ohrev oblečenia sa používa nabíjateľná batéria – power banka. Tie sa v závislosti od športu líšia:
Vyhrievané oblečenie pre motocykle a snežné skútre zvyčajne používajú 12-voltový (V) elektrický prúd, čo je štandardné napätie pre motošporty a športové batérie. Športovci by mali byť opatrní, keď nosia viacero vyhrievaných odevov, pretože môže dôjsť k preťaženiu batérie.
Vyhrievané oblečenie je zvyčajne pripojené priamo k batérii bicykla. Na niektorých vyhrievaných odevoch možno nájsť zástrčky zapaľovača cigariet.
Na zjazdové lyžovanie sa bežne používajú dobíjacie niklovo-kovové alebo lítiové batérie. Ak dôjde k poruche vykurovacieho telesa, zapne sa bezpečnostná poistka.
Akú batériu – power banku vybrať?
Vyhrievané oblečenie sa predáva v rôznych štýloch a veľkostiach. Na ohrev sa používajú najmä 12; 7,4 a 5-voltové power banky. Ako si medzi nimi vybrať?
- 5V power banka
Veľkou výhodou 5V power banky je, že ju môžeš použiť na ohrev oblečenia a aj nabíjanie elektroniky.
- 7,4V power banka
7,4V nabíjateľná batéria je najobľúbenejším typom vyhrievaného systému odevných batérií. Vyhrievané rukavice a bundy sú už tradične najobľúbenejším predajným artiklom.
- 12V power banka
12V batérie sa používajú v motocykloch, štvorkolkách a snežných skútroch a napájajú sa z batérie vozidla. Pretože používajú vyššie napätie, ohrievajú širšiu oblasť pri vyššej teplote; sú výkonnejšie ako 7,4V systémy. Viaceré značky, ktoré používajú 12V systémy, sú kompatibilné. Väčšina 12V vyhrievaných búnd má napríklad zabudované napájacie káble, ktoré vedú od zápästia dole na napájanie vyhrievaných rukavíc/vložiek a zospodu na napájanie vyhrievaných nohavíc. Podobne sú elektricky vyhrievané ponožky a vložky spojené káblikmi na spodnej časti každej nohy.
Ako dlho vydrží batéria?
- 5 hodín na nízkej úrovni
- 2-3 hodiny na vysokej úrovni
Platí pre všetky 7,4V batérie.
- 12V vyhrievané oblečenie sa pripája k batérii motocykla, štvorkolky alebo snežného skútra a vydrží tak dlho, kým sú zapojené
- 3,7V batérie vydržia nepretržitým zapínaním a vypínaním až 10 hodín.
Väčšina odevov však vydrží 2 – 8 hodín v závislosti od nastavenia teploty a vonkajších podmienok.
Ako vybrať najlepšie vyhrievané oblečenie?
Ak si “zmrzlina”, neurob už bez vyhrievaného oblečenia ani krok. Ako vyberať vyhrievané oblečenie?
1. Začni s vyhrievanou bundou
Ak ešte nemáš žiaden vyhrievaný kúsok oblečenia, odporúčame ti začať s bundou, vestou alebo tričkom. Zahrievanie jadra udržiava teplo v celom tele. Skoncuj so studenými končatinami. Najprv si stanov rozpočet a potom si urč, na čo budeš kabát potrebovať. Väčšinu dostupných búnd je možné nosiť pri viacerých príležitostiach a na výber je veľa rôznych štýlov.
2. Najprv vyskúšaj základný produkt
Ak sú ceny príliš vysoké, hľadaj oblečenie s nabíjateľnou batériou. Baterka je ideálna pre tých, ktorí nie sú oboznámení s technológiou a nie sú si istí, kedy a kde ju budú potrebovať. Ak oblečenie plánuješ používať predovšetkým na motošporty, 12V bunda je na začiatok dobrý výber. Zvyčajne sú drahé, ale to platí pre väčšinu motocyklových búnd. Najlepšia vlastnosť je, že bundu nabíjaš cez motocykel a nikdy sa nevybije.
3. Studené ruky alebo studené nohy?
Vyhrievané rukavice, ponožky alebo vložky sú jasnou voľbou, ak sú tvoje ruky alebo nohy vždy studené. K dispozícii sú rôzne štýly vyhrievaných rukavíc, ale ani nákup ponožiek či vložiek do topánok a rukavíc nie je zlý nápad. Výhodou je ich prenášanie do akýchkoľvek rukavíc a topánok, do ktorých sa zmestí.
4. Celkový súhrn: Aké vyhrievané oblečenie máš na výber?
- Vyhrievané dámske a pánske bundy a vesty
- Vyhrievané tričko
- Vyhrievané nohavice
- Vyhrievané termoprádlo
- Vyhrievané rukavice
- Vyhrievané vložky do rukavíc a do topánok
- Vyhrievané ponožky, podkolienky a obuv
- Vyhrievaný nákrčník s kapucňou
Použité zdroje:
- https://anseris.com/blogs/news/guide-to-heated-apparel
- https://support.thewarmingstore.com/support/solutions/articles/5000590346-heated-clothing-how-it-works-and-safety
- https://www.deepheatgear.com/heated-jacket-buying-guide
- https://venustasofficial.com/blogs/news/how-to-choose-heated-jackets
- https://blog.acmetools.com/heated-jacket-buying-guide/
- https://www.youtube.com/watch?v=qSau7edqlEY