Tymiánový olej – silné prírodné antibiotikum + ďalšie benefity

Tymiánový esenciálny olej je známy svojimi prírodnými antibiotickými vlastnosťami. Podporuje imunitu, tráviaci a nervový systém. Je jedným z najlepších hormonálnych “liekov”.

Tymiánový olej sa už od staroveku používa ako liečivá bylinka. Najstaršie zmienky o jeho účinkoch pochádzajú z roku 1550 pred Kristom. Sú známe ako egyptský lekársky zápisník s názvom Ebersov papyrus. Starovekí Egypťania a Gréci používali tymián ako kadidlo, na balzamovanie a do kúpeľov na očistu tela a duše.

Čo je tymián?

Trváca bylina známa ako Thymus vulgaris patrí do čeľade mätových a pochádza z južnej Európy od západného Stredomoria po južné Taliansko. Ide o drevnatý zelený ker s malými sivozelenými listami a strapcami ružovofialových kvetov. Tymián veľmi dobre znáša sucho a horúci vzduch, preto existuje viac ako 300 druhov odrôd. Hoci všetky vyzerajú podobne, majú iné chemické zloženie s rozličnými zdravotnými benefitmi. Hlavné zložky však z tymiánového esenciálneho oleja robia bojovníka proti infekciám, plesniam a vírusom.

Čo obsahuje tymiánový esenciálny olej?

Tymiánový olej obsahuje 20 až 54% tymolu. Vďaka nemu má antiseptické vlastnosti. Tymol je častou zložkou ústnych vôd alebo zubných pást. Účinne zabíja baktérie a infekcie v ústnej dutine, chráni zuby pred povlakom a kazom. Používa sa aj do dezinfekčných krémov na ruky a pleťových krémov s protiplesňovými vlastnosťami. Vďaka linaloolu má tymiánový olej sedatívne účinky. Linalool sa používa v tradičnej medicíne na liečbu problémov súvisiacich so stresom a v kozmetických výrobkoch. Jeho kvetinová aróma podporuje relaxáciu a má upokojujúce účinky na telo a myseľ.

9 výhod tymiánového oleja

 1. Lieči dýchacie cesty

Tymiánový olej sa najčastejšie používa na liečbu sťaženého dýchania. Voľne priechodné dýchacie cesty sú pri chorobe ako je kašeľ, nádcha veľmi dôležité. Tymiánový olej sa postará o ich spriechodnenie tým, že zabíja infekcie, ktoré mu v tom bránia. Za bežnými príčinami prechladnutia stoja častokrát oslabený imunitný systém, nedostatok spánku, emočný stres a nezdravé stravovanie. Schopnosť tymiánu ničiť infekty, znižovať úzkosť, zbavovať telo toxínov a liečiť nespavosť bez tradičných liekov z neho robí účinný prírodný liek proti prechladnutiu.

 1. Zabíja vírusy a baktérie

Vďaka zložkám, ako karyofylén a kamfén, je olej antiseptický a zabíja infekcie zvnútra i zvonku. Tymiánový olej je tiež antibakteriálny a zastavuje rast baktérií, to znamená, že je schopný liečiť črevné infekcie a infekcie močových ciest. Hojí a dezinfikuje rezné rany. Tymiánový olej sa tiež používa na očistu od parazitov u detí a zvierat. Používa sa na zbavenie sa hlist, pásomníc a červov.

 1. Podporuje zdravie pokožky

Tymiánový olej chráni pokožku pred škodlivými baktériami a plesňovými infekciami. Funguje aj ako domáci liek na akné – hojí vredy, rany a jazvy. Zmierňuje popáleniny a prirodzene lieči vyrážky. Ekzém je bežné kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje ako suchá, začervenaná, svrbivá pokožka s pľuzgierikmi alebo prasklinami. Vzniká z dôsledku zlého trávenia, stresu, dedičnosti, liekov alebo porúch imunitného systému. Pretože tymiánový olej pomáha tráviacemu systému, stimuluje vylučovanie toxínov z tela, uvoľňuje myseľ a funguje ako antioxidant. Je dokonalou prírodnou liečbou ekzému.

 1. Stará sa o zdravie zubov

Je známe, že tymiánový olej odstraňuje problémy zubov a ďasien. Poradí si so zubným kazom, zápalom ďasien, zubným povlakom a zápachom z úst. Vďaka svojim antiseptickým a antibakteriálnym vlastnostiam je tymiánový esenciálny olej účinnou alternatívou ku chemickým liekom, ako bojovať s infekciami ústnej dutiny. Funguje ako prírodný liek na ochorenie ďasien a problémom so zápachom z úst.

 1. Odpudzuje hmyz

Tymiánový olej chráni telo pred škodcami a parazitmi. Škodcovia, ako komáre, blchy, vši a ploštice, môžu znehodnotiť kvalitu života a zanechať nepríjemné štípance na pokožke a nepríjemnosti vo vlasoch, oblečení a na nábytku. Tymiánový esenciálny olej je skvelá prevencia, ako sa vyhnúť týmto neželaným nájomníkom tvojej pokožky a domova. Už pár kvapiek oleja odpudzuje taktiež šatníkové mole a potravinové chrobáky. Ak si sa už stal obeťou malých neprajníkov, tymiánový olej lieči uštipnutie hmyzom.

 1. Aktivuje krvný obeh

Tymiánový olej je stimulant, ktorý aktivuje krvný obeh a upravuje krvný tlak. Problémy s krvným obehom majú za následok známe stavy ako artritída alebo mŕtvica. Tymiánový esenciálny olej uvoľňuje tlak v tepnách a žilách – znižuje tlak a upravuje tep. Je preto vhodným prírodným liekom proti vysokému krvnému tlaku. Používa sa taktiež ako tonikum: harmonizuje obehový systém, posilňuje srdcové svaly a udržuje zdravý prietok krvi.

 1. Zmierňuje stres a úzkosť

Ako poraziť stres a liečiť úzkosť? Tymiánovým olejom. Uvoľňuje telo – umožňuje pľúcam, žilám a mysli otvoriť sa a udržiavať telesné funkcie v norme. Je dôležité byť uvoľnený a vyrovnaný, pretože neustále ataky úzkosti a nepokoja môžu zvyšovať krvný tlak, priniesť problémy so spánkom, tráviacim systémom a záchvaty paniky. To môže byť spôsobené hormonálnou nerovnováhou, ktorá sa dá prirodzene regulovať tymiánovým olejom. Stačí zopár kvapiek esenciálneho oleja počas týždňa, aby stavy úzkosti pominuli. Pridaj olej do vody do kúpeľa, difuzéra, telového mlieka alebo ho len tak inhaluj.

 1. Vyrovnáva hladinu hormónov

Mnohé ženy majú nízky obsah progesterónu v tele a jeho nízke hladiny sú spojené s neplodnosťou, PCOS a depresiou, ako aj s inými hormonálnymi pochodmi v tele ženy. Tymiánový esenciálny zlepšuje produkciu a vyrovnáva hladinu progesterónu v krvi. Vo výskume vyšiel ako šiesty najlepší prírodný prostriedok, ktorý dokáže telu dodať chýbajúci estradiol a progesterón. Hormonálna rovnováha je dôležitá pre oddialenie menopauzy. Tymiánový olej preto slúži aj ako prírodný liek pri úľave od problémov pri menopauze – zmierňuje jej symptómy vrátane zmien nálad, návalov horúčavy a nespavosti.

 1. Lieči myómy

Myómy sú výrastky spojivového tkaniva, ktoré sa vyskytujú v maternici. Mnoho žien nepociťuje žiadne príznaky fibroidov, ale môžu stáť za problémami so silnou menštruáciou. Medzi príčiny vzniku myómov patrí vysoká hladina estrogénu a nízka hladina progesterónu v dôsledku obezity, hypotyreózy, perimenopauzy alebo diéty s nízkym obsahom vlákniny. Pretože tymiánový olej zvyšuje hladinu progesterónu v tele, slúži ako prírodná liečba myómov. Ako tymiánový olej použiť? Natieraj si brucho dvoma kvapkami tymianového oleja dvakrát denne na zmiernenie príznakov PMS a silnej menštruácie.

Viacero chorôb je spôsobených oslabenou imunitou. Ako sa preventívne chrániť pred ochorením a ako ju posilňiť? Vyskúšaj 5 esenciálnych olejov, ktoré najlepšie podporujú imunitný systém.

Použité zdroje a výskumy:

 1. https://www.healthline.com/health/thyme-oil
 2. https://goodwitcheshomestead.com/herbal-oils/a-natural-antibiotic-thyme-oil/
 3. https://gyalabs.com/pages/guide-thyme-oil-uses-benefits-skin-hair
 4. https://draxe.com/health/linalool/
 5. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22313307
 6. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10703468
 7. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9492350

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.