Psychohygiena a duševné zdravie. O čom je reč?

Psychohygiena

Potrebuješ vo svojom živote niečo zmeniť. Vieš to. Problém je v tom, že nevieš, ako na to. Psychohygiena ti pomôže. Ešte si o nej nepočul? Urob prvý krok a poď sa s nami pozrieť, prečo by sa mala stať súčasťou tvojho života. Prekonaj sa. Prvý krok je najťažší. Ostatné už pôjdu lepšie. 

zdroj: pixabay

Človek nie je len telo z mäsa a kostí

Na to, aby si vedel posúdiť, že niečo nie je v poriadku, potrebuješ vedieť, ako to vyzerá, keď všetko funguje tak, ako má. Požičala som si definíciu z wikipédie. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) definuje zdravie ako „stav kompletnej fyzickej, duševnej a sociálnej pohody a nielen ako stav neprítomnosti choroby a slabosti”. Fyzické zdravie od psychického neoddeľuje. Človek je bio-psycho-sociálno-spirituálna bytosť. Upevňovať treba každú časť tohto celku. Väčšinou riešime len to, čo nás bolí fyzicky. Bolesť duše skrývame. Hanbíme sa za ňu. Nie sme na liečenie duše zvyknutí. Psychohygiena je tu práve preto. 

Psychohygiena. Čo je to? 

Psychohygiena je náuka o tom, ako upevniť duševné zdravie, psychickú pohodu, mentálnu výkonnosť a odolnosť proti stresu. Venuje sa problémom ľudí, ktoré vychádzajú z každodenného života. Zlá životospráva, starosti, vyčerpanosť, vyhorenie. Dôvodov, pri ktorých môžete psychohygienu uplatniť je oveľa viac. Zameraj sa na ňu, keď si

  • podráždený
  • unavený
  • bolí ťa hlava
  • nedokážeš sa sústrediť
  • máš problém so zaspávaním a spánkom
  • chýba ti tvorivosť

Úlohou psychohygieny je vzniknuté problémy zmierniť, v najlepšom prípade úplne odstrániť. Nemusíš hneď vyhľadať pomoc druhých. Začať musíš od seba. Pokús sa vo svojom živote niečo zmeniť. Nemusí to byť nič svetoborné. Z maličkostí sa skladá svet. Začni športovať. Len tak. Pre radosť. Nikto od teba nečaká výsledky hodné profesionálnych športovcov. Stačí, že ťa šport odtrhne z reality a privedie ťa k novým (lepším) myšlienkam. Keď sa budeš dobre cítiť psychicky, odrazí sa to aj na tvojom fyzickom zdraví a spoločenskom živote. 

zdroj: pixabay

Splň si svoje sny. Nikto iný to za teba neurobí

Začni robiť to, čo si vždy chcel, ale nebol na to čas. Vypni televízor a choď von. Ako dlho si nebol v lese? Urob niečo, čo si nikdy doteraz neurobil. Nehľadaj výhovorky. Zameraj sa na možnosti, ktoré ti pomôžu dostať sa k cieľu. Nepôjde to hneď. Každá zmena, aj k lepšiemu, niečo stojí. Na to, aby sa z činnosti, ktorú si doteraz nerobil, stal návyk, potrebuješ len 21 dní, ale musíš to robiť každý deň. Skús to. Začneš si všímať iné veci ako doteraz, pozornosť budeš smerovať na pozitívnejšie veci a to negatívne, čo si v sebe živil pôjde do úzadia. 

Ty si podstatný!

V prvom rade musíš byť spokojný ty. Všetci dookola počkajú. Zameraj sa na seba. Zaraď slovíčko NIE do svojej slovnej zásoby. Každému aj tak nevyhovieš. Všetci dookola budú spokojní a ty sa budeš trápiť, lebo si nestihol to, čo si chcel. Nemaj na seba prehnané nároky. Nikto nedokáže všetko. Jeden je lepší v matematike, druhému ide lepšie dejepis. Porovnávanie zabíja to, čo je v tebe iné. Nechaj to vyniknúť. 

Hovor o tom, čo ťa trápi

Nedus všetko v sebe. Vyrozprávaj sa. Dobrý kamarát ťa rád vypočuje a ešte sa aj poteší, že si sa na neho konečne obrátil. Radšej by si sa zveril niekomu cudziemu? Žiadny problém. Dohodni si termín pri psychológovi. U nás sa to ešte neberie ako samozrejmosť, ale prečo sa tomu brániť? Keď ťa bolí chrbát, nemáš problém ísť k lekárovi. Posťažuješ sa a čakáš, že ti pomôže. Za bolesť duše sa stále hanbíme a pritom môže spôsobiť viac trápenia, ako už spomínaná bolesť chrbta.

Raz denne nestačí. Jedz pravidelne

Si nervózny a stále niečo chrumkáš. Na normálne jedlo nemáš čas a to je chyba. Vyvážená strava je základ. Ani hladovanie nie je na mieste. Celý deň nič neješ a večer sa nevieš dožrať. Telo sa snaží všetko dohnať. Servíruj mu to postupne a v primeraných dávkach. Cigarety a alkohol problémy neriešia. Možno na ne na chvíľu zabudneš, ale po vytriezvení sa vrátia a pridajú sa ešte aj výčitky svedomia z toho, že si sa opil. 

Oddych potrebuje telo aj duša

Nedarí sa ti zaspať a myšlienky ti skáču z jednej na druhú? Aj dostatok spánku k správnej psychohygiene patrí. Nespavosť nerieš liekmi. Potrebuješ sa unaviť fyzicky. Choď na prechádzku. Daj si záväzok, že urobíš 10 000 krokov denne. Spoj príjemné s užitočným. Nechaj myšlienkam voľný priebeh a vypusti ich vonku. Všetky. Problémy ti to nevyrieši, ale domov sa vrátiš s prázdnou hlavou a na mnoho vecí, ktoré ťa trápia, získaš iný pohľad. Pohyb je návykový. Nakoniec sa naň budeš tešiť a začneš prekonávať vlastné limity. Prechádzku vystrieda rýchla chôdza, kde tu možno pobehneš, začneš bicyklovať. Ktorý šport si chcel vždy vyskúšať? Čo ti v tom bráni? Pravidelný pohyb

  • zlepšuje duševné schopnosti a aktivitu
  • zvyšuje sebavedomie 
  • znižuje psychické napätie 
  • potláča depresiu a úzkosť 
  • podporuje dobrú náladu 
zdroj: pixabay

V plnom nasadení v správny čas

Vieš, kedy je človek najproduktívnejší? Doobeda medzi 9 a 11 a poobede medzi  13 a 14 hodinou. Najlenivesší sme v čase obeda, medzi 13 a 14 hodinou. Prácu si rozvrhni tak, aby si čo najviac vecí urobil v produktívnom čase. Plánuj. To, čo ti nezaberie viac ako 2 minúty urob hneď a neodkladaj to na neskôr, aby sa nehromadili. Nenakladaj na seba viac, ako unesieš. Deň má stále len 24 hodín. Si presvedčený o tom, že sám urobíš všetko najlepšie a na všetko máš dosť času? Chyba! Prečítaj si skutočné príbehy 21 ľudí, ktorí si prešli vyhorením a pouč sa z chýb, ktorí urobili iní. 

Čo z pracovných činností nerobíš rád? Urob to hneď, ako prídeš do práce. Zbavíš sa ich už na začiatku a nebudeš na ne celý deň myslieť. Musíš ich urobiť ty a dobre to vieš. Vyrieš ich hneď. Uľaví sa ti a deň bude krajší. Mne s usporiadaním niektorých vecí pomohla kniha Najprv zjedzte žabu

Nesústreď sa len na prácu a nevyhýbaj sa ľuďom. Práca ťa baví a to je fajn, ale človek je sociálna bytosť. Potrebuje sa stretávať. Choď von, aj keď sa ti nechce. Buď spontánny. Neplánované akcie, ktorým by si sa najradšej vyhol, dopadnú najlepšie a prinesú najviac zážitkov. 

Vo všetkom nájdi niečo dobré

Neverím, že všetko, čo sa okolo teba deje, je zlé. Všade sa dá nájsť niečo pekné. Treba to len chcieť vidieť. Nenadávaj len preto, že to robia všetci. Veci sú také, aké si ich urobíš. So správnou dávkou humoru a nadhľadu sa ti bude žiť ľahšie. Neber všetko tak vážne. Nedovoľ negatívnym myšlienkam obsadiť celý mozog. Urob v ňom miesto aj pre pozitívne. Pomaly sa budú rozťahovať a ty postupne budeš

  • pohotovo reagovať na zmeny, ktoré život prináša
  • zbavíš sa strachu z nečakaných vecí
  • žiť podľa tvojich predstáv
  • využiješ svoju inakosť vo svoj prospech
  • dosahovať ciele, ktoré si si stanovil

Úspech začína malým krokom. Urob ho hneď! 

3 thoughts on “Psychohygiena a duševné zdravie. O čom je reč?

  1. Pingback: Prerušovaný pôst – dá sa s ním schudnúť? - FitCool.sk

  2. Pingback: Novoročné predsavzatie: Ako zdravo schudnúť - FitCool.sk

  3. Pingback: 8 výhod cyklistiky: schudneš, získaš kondičku, posilníš nohy a ešte ďaleko viac - FitCool.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.