10 rád, ako vybrať korčule na ľad

ako-vybrat-korcule-na-lad-chlapcenske korcule

Je čas kúpiť nové korčule na ľad? Nákup nových korčúľ si vyžaduje vedomosti, ako vybrať najlepšie korčule, ktoré budú vyhovovať tvojim potrebám. Prinášame vám zopár rád, ako vybrať pánske, dámske alebo detské korčule na ľad.

Ako vybrať korčule na ľad podľa druhu športu?

Si hokejista, krasokorčuliarka, rýchlokorčuliar alebo si chceš občas zakorčuľovať v zime? Vyberaj korčule, ktoré najlepšie vyhovujú tvojim potrebám. Pozrime sa na niektoré rozdiely medzi rôznymi druhmi korčúľ na ľad.

Korčule na krasokorčuľovanie

Krasokorčuliar na ľade skáče, kĺže, točí sa, preto potrebuje korčule, ktoré mu umožnia široký rozsah pohybu. Musia byť veľmi pružné a zároveň pevne obopínať chodidlo a členok. Korčule na krasokorčuľovanie sa od klasických korčúľ odlišujú najmä špičkou so zúbkami. Krasokorčule sa neodporúčajú začiatočníkom, môžu o ne veľmi ľahko zakopnúť.

Korčule na ľadový hokej

Hokejisti majú iné očakávania od korčulí na ľad. Hokejové korčule zvyčajne sedia na nohe o niečo voľnejšie ako krasokorčule. Sú často efektívnejšie – ľahšie, užšie a plochejšie – takže neobmedzujú hráča pri hokeji. Nemajú zúbky ako krasokorčule. Nohe dávajú väčšiu oporu – ich čepele sú zozadu a v prednej časti chodidla zaoblené. Táto zakrivená čepeľ na korčuliach na ľadový hokej pomáha korčuliarom zvyšovať rýchlosť, pohyblivosť a manévrovateľnosť bez ohľadu na to, či sa korčuliar pohybuje dozadu alebo dopredu.

ako-vybrat-korcule-na-lad-hokej
Zdroj: Samantha Gades/unsplash.com

Korčule na rýchlokorčuľovanie

Nie je žiadnym prekvapením, že rýchlokorčule sú zamerané na rýchlosť. Ich ďalšou zvláštnosťou je, že majú nízky odpor, vďaka čomu hráč dokáže nabrať vyššiu rýchlosť. Spoznáš ich podľa dlhých tenkých čepelí, ktoré sú dlhšie ako topánka. Treba taktiež vedieť, že rýchlokorčule nie sú pre začiatočníkov. Kupujú ich iba profesionálni rýchlokorčuliari.

10 rád, ako vybrať korčule na ľad

Teraz už vieš niečo viac o rôznych druhoch korčúľ na ľad, no ako vybrať tie najlepšie pre seba?

 1. Zváž primárne využitie korčúľ (ľadový hokej, krasokorčuľovanie, rýchlokorčuľovanie, rekreácia atď.). Tento detail je najdôležitejší, pretože zužuje výber, aký typ ľadových korčúľ potrebuješ kúpiť.
 2. Aké sú tvoje schopnosti a prax? Niektoré korčule na ľad sú vhodnejšie pre pokročilých korčuliarov, iné sú lepšie pre začiatočníkov. S postupujúcou úrovňou schopností môžeš vyskúšať rôzne korčule.
 3. Ako často budeš korčule používať? Ak ich využiješ len rekreačne alebo raz za čas, cena korčúľ na ľad ťa nemusí zruinovať. Na druhej strane, ak si aktívny športovec, stav radšej na kvalitný materiál korčúľ.
 4. Zmeraj si veľkosť svojej nohy. Inak sa kupujú detské korčule na ľad a inak dámske alebo pánske. Deťom rastie noha, preto je vhodné zaobstarať si „rastúce“ korčule alebo lacnejšiu variantu. Pri korčuliach pre dospelých je jasné, že ak kúpiš zlé korčule, ktoré sú voľné, alebo ťa tlačia, nevyhovoríš sa na rastúcu nohu. Stav preto na kvalitu.


 • Urob si prieskum rôznych značiek. Ak chceš investovať do kvalitných korčúľ, oplatí sa preskúmať možnosti rôznych značiek na trhu. Čítaj si recenzie. Opýtaj sa trénerov alebo iných športovcov.
 • Navštív kamenný obchod a fyzicky ich obuj. Korčule by mali priliehať k nohe, ale nemali by byť až príliš tesné ani voľné. Prsty na nohách musia pekne dosadnúť do špičky, nie však tlačiť. Členky sú taktiež dôležité – mal by si cítiť pevnú podporu, ale s trochou pružnosti.
 • Vyberaj korčule s holderom na čepeľ. Lacnejšie korčule majú topánku prinitovanú priamo na čepeľ, čo neskôr spôsobí nemožnosť výmeny alebo prestavenia čepele. Väčšina korčúľ má samostatný držiak (holder) čepele vyrobený z kompozitového ultraľahkého  plastu, ktorý drží čepeľ pevne na svojom mieste.
 • Rozhoduj sa aj na základe čepelí. Čepele hokejových korčúľ sú zakrivené a kratšie pre vyššiu rýchlosť a manévrovateľnosť. Čepele na krasokorčuliach sú plochejšie a dlhšie. Pri výbere korčulí podľa čepele hľadaj karbónovú oceľ pre maximálnu pevnosť alebo zmes nehrdzavejúcej ocele a titánu alebo nerezu. Kvalitné nože z nehrdzavejúcej ocele sú označené medzinárodne uznávanou značkou kvality TŰV. Si začiatočník alebo pokročilý? Aktívny alebo rekreačný korčuliar? Užšie čepele sú rýchlejšie, ale menej stabilné – naopak, širšie čepele sú lepšou voľbou pre začiatočníkov.
 • Pri skúšaní nezabudni na ponožky. Pri skúšaní nových korčúľ nos vhodné ponožky so sebou. Korčule skúšaj s ponožkami, ktoré plánuješ obuť aj na ľad. Rýchlejšie a pohodlnejšie sa rozhodneš pre tú správnu veľkosť, tvar a značku korčúľ.
 •  Viazanie na korčuliach. Viazanie na jednotlivých typoch korčúľ je dnes rôznorodé. Od sťahovačiek, suchého zipsu až po klasické viazanie na šnúrku. Stav radšej na klasické šnúrky. Ver, že nič lepšie urobiť nemôžeš.

Najlepšie dámske korčule na ľad


Dámske korčule na ľad

Takmer všetky dámske korčule sú podobné korčuliam na krasokorčuľovanie. Od pánskych sa líšia najmä zúbkami, ktoré majú na špičke. V dnešnej dobe sú na trhu aj také korčule pre dámy, ktoré sa podobajú tým pánskym – nielen výzorom, ale aj špičkou bez zúbkov. Dámske korčule na ľad sa predávajú z pravej kože, ale aj syntetiky. Pravú kožu využívajú hlavne profesionáli. Topánka je zvyčajne tvrdšia. Zvnútra je však viac polstrovaná a pohodlnejšia na nosenie. Ich výhodou je vyššia bezpečnosť a väčšia podpora členkov.


Najlepšie pánske korčule na ľad


Pánske hokejové korčule na ľad

Hokejové korčule na ľad sú vhodné pre pánov nielen na ľadový hokej, ale aj na bežné korčuľovanie na ľade. Rovnako si ich vyberajú muži začiatočníci alebo profesionáli. Pánske korčule na ľad spoznáš podľa mohutného výzoru, ktorý mu dodáva tvrdá škrupina. Vďaka nej budú tvoje nohy a členky dostatočne chránené pred nárazmi. Narozdiel od zovňajšku, je vnútro mäkké a dobre polstrované. Aj preto sú vhodné pre začiatočníkov, ktorí hľadajú pohodlné korčule. Topánka je navrhnutá tak, aby poskytovala dostatočnú oporu členku a chodidla. Čepeľ je krátka a zakrivená, vďaka čomu sú korčule ľahko ovládateľné a prispôsobené dosiahnuť vyššiu rýchlosť. Nevýhodou je, že sú menej vhodné na dlhé nosenie a korčuľovanie.


Najlepšie detské korčule na ľad


Detské korčule na ľad

Detské korčule na ľad  či už dievčenské alebo chlapčenské dnes dostať v rôznych variantách. Rastúce, s posuvným skeletom, ktoré „rastú“ spolu s dieťaťom. Dajú sa nastaviť až o 4 čísla. Alebo aj 2 v 1. Tie obsahujú čepeľ na ľad, aj kolieska na leto. Obe varianty sú väčšinou vyrobené z odolného plastového skeletu, no 2 v 1 nie sú také kvalitné, aby zvládli aktívny pravidelný nápor. Vo vnútri sú však dostatočne polstrované a pohodlné. Kúpa správnych detských korčúľ sa odvíja hlavne od ich využitia. Ak ich dieťa využije len raz za čas, postačia mu vo verzii 2 v 1. Ak to s korčuľovaním na ľade myslí vážne, treba siahnuť hlbšie do vrecka a poobzerať sa osobitne po kvalitných korčuliach na ľad a kolieskových korčuliach na leto.

Skvelým spôsobom, ako si chrániť korčule a zdravie, je  používanie ochranných pomôcok. Na aké ochranné pomôcky by si nemal pri športe zabudnúť, sa dozvieš v našom ďalšom článku.

2 thoughts on “10 rád, ako vybrať korčule na ľad

 1. Pingback: Ako vybrať športový darček pre mamu - FitCool.sk

 2. Pingback: Kompletný sprievodca - Ako vybrať vyhrievané oblečenie - FitCool.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.