6 jednoduchých spôsobov, ako vzbudiť u detí záujem o šport

ako inšpirovať deti k športu

Čoraz viac detí dnes žije konzumným spôsobom života. S mobilom a s playstation v ruke dokážu presedieť dlhé hodiny. Ak sa k tomu pridá aj nezdravé stravovanie, o zlé návyky na celý život majú postarané. Ako zacieliť detskú pozornosť na športovanie sa dozviete v našom článku.

Závislí na modernej technológii

Kvôli technologickému pokroku a umelej inteligencii, ktoré majú uľahčiť náš život, sa mladá generácia v poslednom čase čoraz viac stáva závislou na domácom komforte. Väčšina detí je prilepená na gauč a voľný čas trávia sledovaním televízie, surfovaním po internete alebo hraním hier. Nie je na tom nič zlé, ak dieťa strávi krátky čas v imaginárnej spoločnosti. Problém je vtedy, ak sa z neho stáva „závislák“ na modernej technológii a upredňostňuje ju pred hrami s kamarátmi vonku. Znížená fyzická aktivita u detí má za následok rad negatív v podobe rôznych fyzických i psychických ochorení – od detskej obezity, cez srdcovocievne ochorenia až po depresie a pocity menejcennosti. A to je dôvod, prečo je vedenie detí k športovaniu odmalička také dôležité.

Šport je dôležitý

Športovaním sa deti učia životným zručnostiam – vytrvalosti, precíznosti a zodpovednosti voči svojim povinnostiam, a to je niečo, čo dnes mladej generácii chýba. Je všeobecne známe, že pravidelné športovanie vonku v prírode s rodinou a rovesníkmi je pre deti nesmierne dôležité. Šport z detí robí silné osobnosti nielen po fyzickej stránke a je nevyhnutný pre ich celkový rast.

ako inšpirovať deti k športu
Zdroj foto: pixabay.com

Tu je niekoľko jednoduchých spôsobov, ako môžete svoje deti viac povzbudiť v športových a outdoorových hrách:

1. Športujte so svojimi deťmi

Deti často opakujú kroky svojich rodičov a veľmi ľahko si osvojujú nové návyky. Ak uvidia, ako rodičia celý deň „visia“ na mobiloch a počítačoch, budú ich automaticky kopírovať. Rodičom a starším deťom sa odporúča pravidelne chodiť s von deťmi, do neďalekého parku alebo na ihrisko, hrať a blázniť sa s nimi. Môžete sa venovať akýmkoľvek športovým aktivitám, akými sú beh, cyklistika, futbal, basketbal, tenis, skákanie cez švihadlo alebo akékoľvek iné športy podľa vášho výberu. Takto povzbudíte deti k športovaniu a taktiež si prostredníctvom neho vybudujete s nimi vzťah. Deti si zvyknú hrávať hry a pritom športovať. Ak nie ste v žiadnom športe dobrý, učte sa navzájom. Súťažte o to, kto urobí denne viac krokov, alebo zabehne určitú métu. Dôležité je tráviť čas spoločne s deťmi vonku a hýbať sa aj napriek tomu, že vám to nejde.

2. Doprajte im zažiť prehru i víťazstvo

Každý z nás, dospelých, túži počuť nielen pochvalné slová, ale potrebuje aj slová povzbudenia. Rovnako je to aj s deťmi. Aj oni potrebujú zažiť pocit, že im niekto verí, že sa majú o koho oprieť, najmä vtedy, ak sa nedarí. Rodičia by preto mali byť prvými športovými psychológmi a koučami, ktoré ich dieťa povzbudí a vypočuje aj vtedy, ak majú zlý deň. Nechajte ich preto zvíťaziť, najmä vtedy, ak majú pocit, že sa im nič nedarí.

3. Namiesto gadgetov nakupujte športové potreby

Mnoho rodičov kupuje svojim deťom najnovšie elektronické zariadenia a iné vychytávky hlavne na narodeniny, meniny či na Vianoce a iné životné udalosti. Čo ak by ste im namiesto počítačovej hry kúpili športové potreby a doplnky. Samozrejme, nie je nič trápnejšie, ako dostať basketbalovú loptu, keď dieťa nemá žiadne predpoklady ani vzťah k danému športu. Namiesto toho im aj sebe zaobstarajte napríklad korčule na ľad, naučte ich korčuľovať a zahrajte si s nimi hokej.

4. Sledujte s deťmi športové prenosy v televízii alebo ich vezmite na štadión

Keď ste doma, sledujte a užívajte si so svojimi deťmi futbalové alebo hokejové prenosy online v televízii. Ak je to možné, zoberte ich so sebou na zápasy na štadión. Tým zvýšite ich záujem o šport, ktorý môže prerásť do lásky ku konkrétnemu športu.

5. Rozprávajte im o veľkých športových osobnostiach

Ak vaše deti majú radi čítanie, darujte im knihy a populárne biografie o športových osobnostiach. Cesta slávnych a ich úspechy môžu vaše deti povzbudiť, aby sa vydali svojou cestou.

6. Sledujte, ktorý šport vaše dieťa baví

Pomôžte svojmu dieťaťu vybrať si taký šport, ktorý vyhovuje jeho veku, vkusu a fyzickým schopnostiam. Podľa športového psychológa PhDr. Tomáša Gurského „je nútenie dieťaťa do športu napriek jeho negatívnym reakciám, chybná cesta.“ Dieťa by malo chcieť športovať preto, že samo chce a nie kvôli nenaplneným rodičovským snom. Taktiež sa pri výbere spolu s dieťaťom zamerajte na taký šport, ktorý je tiež cenovo dostupný, aby sa ho vaše dieťa nemuselo vzdať po prekročení rodinného rozpočtu.

ako inšpirovať deti k športu
Zdroj foto: pixabay.com

Aké výhody pre deti má šport?

Každé dieťa môže byť úspešné v jednom alebo vo viacerých športoch. Rodičom len stačí vybrať vhodný šport pre dieťa. Pri výbere športu buďte trpezliví, pretože je to proces, ktorý sa z dlhodobého hľadiska vyplatí. Žiadna iná činnosť nedáva deťom takú príležitosť rozvíjať pozitívne charakterové črty a nasávať toľko životných hodnôt ako šport. Tu sú niektoré výhody, ktoré vás môžu ovplyvniť pri rozhodovaní:

 • Postavenie detí vo svojom okolí a ich morálne princípy sa formujú prostredníctvom hry fair play – deti, ktoré sa aktívne venujú športu, môžu byť dobrými vzormi pre svojich rovesníkov a môžu ich inšpirovať k tomu, aby začali taktiež športovať.
 • Športovanie im umožňuje vytvárať priateľstvá, ktoré by sa inak nevytvorili.
 • Šport spája ľudí z celého sveta bez ohľadu na ich národnosť, náboženstvo, kultúru alebo farbu pleti.
 • Tímová práca a výhody sociálnej interakcie medzi deťmi sú najlepšie viditeľné v športe – deti sa učia, že sú súčasťou tímu, že úspech tímu si vyžaduje rovnaké úsilie všetkých členov, ako aj prijať prehru so cťou.
 • Súťaž vnímajú aj mimo nej ako príležitosť poučiť sa tak zo svojho úspechu ako aj neúspechu – prehra deti často motivuje k tomu, aby nabudúce na sebe pracovali ešte tvrdšie.
 • Učia rešpektovať autoritu, pravidlá, tímových hráčov a súperov.
 • Šport je dôležitým vzdelávacím prostredím pre deti – viaceré štúdie ukázali, že deti, ktoré športujú, majú v škole lepšie výsledky. V rámci športu sa okolo nich vytvára a rozvíja ich rovesnícky status a vzájomné uznanie.

Ak chcete, aby vaše deti boli zdravé, neváhajte a zapojte deti do pravidelného športovania. Ako naviac zlepšiť imunitu, si prečítajte v našom ďalšom článku.

Nenechajte si ujsť ani naše nové recenzie plné skvelých produktov.

4 thoughts on “6 jednoduchých spôsobov, ako vzbudiť u detí záujem o šport

 1. Pingback: 10 rád, ako vybrať korčule na ľad - FitCool.sk

 2. Pingback: 10 najlepších hitov sezóny pre leto 2022 - FitCool.sk

 3. Pingback: Ako vybrať kvalitný lietajúci šarkan - FitCool.sk

 4. Pingback: 6 tipov, ako zapojiť deti do cvičenia - inšpirujte ich a cvičte s nimi - FitCool.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.