Esenciálne oleje – prvá pomoc pri strate čuchu a bolesti hlavy

esencialne oleje

Boj so stratou čuchu, bolesťou hlavy a suchým kašľom nie je jednoduchý. Ako ho zvládnuť v domácom prostredí? Porazte vírus esenciálnymi olejmi.

Denný esenciálny rituál

Máš zimnicu a v zápätí tebou lomcuje horúčka? V spojení s únavou, stratou čuchu, chuti a dýchacími ťažkosťami je to boj na niekoľko týždňov až mesiacov. Ak sa ho snažíš zvládnuť v domácom prostredí, zaraď do denného rituálu esenciálne oleje.

Ako na rituál s esenciálnymi olejmi?

Náš imunitný systém najčastejšie napádajú vírusové a bakteriálne ochorenia, ktoré si vyžadujú užívanie liekov a antibiotík. Na niektoré lieky nezaberajú, a tak ich musíme poraziť jedine posilňovaním imunity. Ako zatočiť s príznakmi nového vírusového ochorenia – koronavírusom? V prvom rade je dôležité rozpoznať symptómy a vedieť, ktoré esenciálne oleje použiť.

S akými príznakmi koronavírusu dokážu esenciálne oleje bojovať?

1. Bolesť hlavy

– existujú rôzne bolesti hlavy. Od miernej až po bodavú a pulzujúcu. Zameraj sa na masáž pulzných bodov – čela, spánkov a zátylku – esenciálnymi olejmi.

Aké esenciálne oleje použiť?

Mäta pieporná sa na bolesť hlavy používala už v staroveku. Stačí jedna kvapka esenciálneho oleja na spánky a mierna bolesť by mala ustúpiť. Dobre poslúži aj eukalyptus, levanduľa, kadidlo – najmä pri migrénach, bazalka, rozmarín, Ylang Ylang či mäta klasnatá. DoTerra – výrobca čistých prírodných esenciálnych olejov vyvinula PastTense – zmes esencií na všetky typy bolesti hlavy. Za zmienku stojí taktiež Deep Blue – praktický roll-on priamo na postihnuté miesto.

Zdroj foto: pixabay.com

2. Tráviace ťažkosti

– naša imunita sa nachádza prevažne v črevách, preto je dôležité posilňovať črevnú mikroflóru. Pocity na zvracanie, čí iné tráviace ťažkosti dokáže utlmiť už jedna kvapka prírodného esenciálneho oleja

Aké esenciálne oleje použiť?

Pri problémoch s črevami pomôže esenciálny olej zo zázvoruznižuje zápalové procesy. Mäta napomáha k zmene kyslého prostredia na zásadité, osviežuje a normalizuje tráviaci systém. Feniklový esenciálny olej zase podporuje zdravý metabolický systém. Ak chceš ešte viac podporiť jeho účinky, pridávaj ho aj do varenia.

3. Bolesti svalov a kĺbov

pri vírusovom ochorení bojujeme s pocitom únavy a bolí nás celé telo. Masáž esenciálnymi olejmi prinesie úľavu od bolesti, telo prekrví a zregeneruje. Odporúča sa pravidelná domáca masáž – aspoň každý druhý deň. Nezabudni najmä na zápästia, plecia, nohy, chrbát a chodidlá. Prečo aj chodidlá? Na nich máme rozšírené póry, ktoré dokážu rýchlejšie absorbovať esenciálne oleje. Stačí vmasírovať 2 – 3 kvapky kvalitného prírodného esenciálneho oleja alebo ich zmesi.

Ako na masáž s esenciálnym olejom?

Jednou z najpopulárnejších možností, ako esenciálny olej používať, je masírovanie. Cez póry našej pokožky sa vďaka svojej rozpustnosti v tukoch ľahšie vstrebáva priamo do krvného obehu. Účinná látka esenciálneho oleja sa tak dostane rýchlejšie tam, kde je potrebná. Ak ťa bolí hlava alebo žalúdok, stačí aplikovať kvapku oleja na bolestivé miesto a masírovať krúživými pohybmi. Na ostatné väčšie plochy, ako napríklad chrbát, nohy… je vhodné 2 – 3 kvapky esenciálneho oleja najprv zmiešať so základným olejom. Ten by mal byť vyrobený zo 100% prírodných olejnatých rastlín. Za kvalitný základný olej môžeš považovať panenský olivový alebo frakcionovaný kokosový olej.

Zdroj foto: pixabay.com

Aké esenciálne oleje používať?

Na bolesť svalov a kĺbov je vhodné na masáž alebo kúpeľ použiť esenciálne oleje z mäty klasnatej, Ylang Ylang, eukalyptu či zmesi AromaTouch – vyrobená práve na masáž celého tela. 

Ako na kúpeľ s esenciálnym olejom?

Priprav si teplý kúpeľ s pridaním epsomskej soli a 2 – 3 kvapkami správneho esenciálneho oleja. Prírodná bylinná kúra s esenciou podporuje relaxáciu tela a mysle a uvoľňuje od stresu.

4. Dýchacie problémy

– máš problémy so suchým kašľom? Cítiš bolesť na hrudi? Pomôže masáž hrudníka, ale aj teplý obklad z esenciálnych olejov.

Aké esenciálne oleje používať?

V alternatívnej medicíne sa klinček už tradične využíva na zmiernenie dýchacích ťažkostí a bolesti zubov a svalov. Stačí ho pridať do obľúbených receptov. Proti baktériám a vírusom usídleným v dýchacích cestách je nápomocný tymián, eukalyptus a škorica.

Ako na obklad s esenciálnym olejom?

stačí kvapka zmiešaná s mierne zahriatym základným olejom a môžeme masírovať,

– na zintenzívnenie účinku je vhodné po aplikácii esenciálneho oleja na hrudník položiť suchú utierku a nahriaty termofor,

– pri teplých obkladoch je dôležité dopriať si dostatok oddychu,

– najvhodnejšia poloha na oddych pri dýchacích problémoch a pretrvávajúcom kašli je ležanie na boku, či mierna poloha z boku na bruchu – táto poloha je vhodná pri obklade s termoforom, kedy ho nie je potrebné pridržiavať.

5. Strata čuchu a chuti

–  ich obnovenie môže trvať aj niekoľko mesiacov. Používanie esenciálnych olejov dokážu telu pomôcť naštartovať ich za niekoľko týždňov. Nemecký profesor Thommas Hummel vymyslel reedukačný postup, ako sa dá v domácom prostredí obnoviť čuch už do 12-tich týždňov. Tréning, počas ktorého sa snažíme rozoznávať 4 až 6 rôznych esenciálnych vôní, vykonávame 2-krát denne – raz po prebudení a potom pred spaním.

Zdroj foto: pixabay.com

Aké esenciálne oleje používať?

Dôležité je nenútiť sa do tréningu nasilu. Naše telo i myseľ by mala byť dostatočne uvoľnená a pripravená na príjemný zážitok. Vhodnými esenciálnymi olejmi môžu byťpeppermint, lemongrass, klinček, eukalyptus, škorica či čajovník. Ide o silno aromatizujúce prírodné bylinky, ktoré majú svoju typickú nezameniteľnú vôňu. Na prinavrátenie chuti sa odporúčajú 2 kvapky peppermintu pod jazyk každé dve hodiny a na kloktanie klinček. Do poldecového pohárika s teplou vodou kvapneme 2 kvapky klinčeka a kloktáme 3 až 4-krát denne.

6. Horúčka, oslabená imunita

ak telo trápi horúčka a vzápätí zimnica, tvoj imunitný systém bojuje s vírusmi či baktériami. Stane sa, že lieky nezaberajú. Vtedy je potrebné mať po ruke aj „babské“ recepty. Esenciálne oleje doTerra sú dostatočne kvalitné na to, aby si poradili s horúčkou. Stačí pravidelne robiť zábaly, kúpele či obklady s pridaním esenciálnych olejov alebo ich zmesí.

Aké esenciálne oleje použiť?

Ak práve nemáš po ruke čerstvý citrón, dobre poslúži aj citronella, citrónová tráva, melaleuca, oregáno či eukalyptus – majú protizápalové účinky. Stačí kvapka na každé zápästie, alebo chodidlo a masáž krúživými pohybmi, kým pokožka neostane suchá. V prípade potreby postup opakuj a pravidelne meraj teplotu. Na zábaly a obklady dobre poslúži aj uterák namočený v studenej vode s niekoľkými kvapkami spomínaných esenciálnych olejov. Prekonal si už chorobu? Na podporu oslabenej imunity je najlepšia prevencia, no nezabudni na cvičenie a otužovanie.

4 thoughts on “Esenciálne oleje – prvá pomoc pri strate čuchu a bolesti hlavy

  1. Pingback: Bojuješ s nespavosťou? Poznáme prírodný liek - FitCool.sk

  2. Pingback: 10 esenciálnych olejov na BIO upratovanie – dezinfikujte, vyčistite a vyvoňajte - FitCool.sk

  3. Pingback: 5 nápadov na darček s esenciálnymi olejmi - FitCool.sk

  4. Pingback: Najlepšie esenciálne oleje na použitie v aute - FitCool.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.