Zdravie na prvom mieste. Aké ochranné pomôcky pri športe používať?

ochranné pomôcky pre lyziarov

S výrokom “športom k trvalej invalidite” si sa už určite stretol. Väčšinou sa ním oháňajú tí, ktorým šport nič nehovorí. Aktívni športovci vedia, že každý šport so sebou prináša rôzne úskalia a sú na ne pripravení. Vedia, ktoré ochranné pomôcky sú pri ktorom športe nevyhnutné. Športujú pre zdravie, nie preto, aby si ublížili. Chceš vedieť, ktoré pomôcky ťa pri športe ochránia najlepšie a prečo? 

Šport sa mení, ochranné pomôcky ostávajú

Inú športovú výstroj zvolíš na beh, inú na bicykel a inú na lyže. To je jasné. V prípade ochranných pomôcok pri športe je to iné. Sú také, ktoré využiješ len pri určitom druhu športov a sú také, ktoré využiješ pri každej športovej aktivite, ktorú robíš. S týmito pomôckami sa pri športovaní stretávame najčastejšie: 

Prilby (helmy)

Prilba nie je určená len cyklistom, aj keď s bicyklom sa skloňuje asi najviac. Pred úrazom hlavy ochránia aj korčuliarov, skateboardistov a lyžiarov. Jednotlivé prilby sa od seba líšia už na pohľad. Treba ich prispôsobiť športu, ktorému sa venuješ najčastejšie. 

Slnečné okuliare 

Ochránia oči pred prudkým slnkom, UV žiarením, prachom a rôznymi čiastočkami, ktoré sú vo vzduchu a dráždia oči. Na bicykli zabránia aj nárazom drobného hmyzu, ktorý vie byť poriadne nepríjemný. Kvalitné okuliare zvyšujú viditeľnosť. Nie preto, aby sa ti svet zdal krajší, ale preto, aby si naň pri športe lepšie videli.

Lyžiarske okuliare tvoria samostatnú kategóriu. Chránia milovníkov zimných športov pred snehom a ľadom. Športovci vďaka nim lepšie vidia na lyžiarsku trať a zastavia sneh, ktorý by sa im dostal do očí pri každom zábere.  

Chrániče

Aj tu výber záleží od toho, ktorému športu sa venuješ. Chrániče na kolená, lakte a zápästia ťa ochránia, keď sa rozhodneš prvýkrát postaviť na kolieskové korčule. Spadnúť a odrieť si ruky a nohy hneď pri prvom pokuse nie je nič príjemné a mohlo by ťa to od ďalších pokusov odradiť. Je pekné, že do toho ideš s tým, že nespadneš. Kolieskové korčule sú nevyspytateľné. Korčuliari vedia, o čom hovorím. Ani skúsení korčuliari sa za ne nehanbia. Aj oni majú zdravie na prvom mieste. 

Chrániče sú vyrobené z ľahkých a kvalitných materiálov. Keď sa postavíš na korčule, zabudneš na to, že ich máš. Pri športe ťa majú chrániť. Nie obmedzovať. 

ochranné pomôcky pre sporty - skateboard
Obrázok od gfk DSGN z Pixabay

Chrániče chrbtice

Už z názvu ti je jasné, na čo sú tieto chrániče určené. Využiješ ich pri (skoro) každom športe. Od bicykla, cez korčule, skateboard, až po snowboard. Poranenia chrbtice sú nebezpečné a veľmi často končia trvalými následkami. Chrániče chrbtice sú anatomicky tvarované a pri dobre zvolenej veľkosti sa ti prispôsobia tak, aby ťa pri páde dokázali ochrániť. Najčastejšie sa s nimi stretávame pri deťoch, ktoré sa venujú lyžiam alebo snowboardingu. Ich bezpečnosť je pre starostlivých rodičov na prvom mieste.

Bedrový pás

Bedrový pás udržiava v teple chrbát a obličky a spevňuje telo. Jeho pravidelné používanie zmierňuje bolesť v bedrovej oblasti, ktorú spôsobuje nesprávne držanie tela, sedavé zamestnanie, preťaženie chrbtice a nedostatok pohybu. Používa sa aj na spevnenie brušných svalov a zabraňuje pohybom vnútorných orgánov. Neboj sa. O tom, že nosíš bedrový pás sa nikto nedozvie. Je vyrobený tak, aby ho pod oblečením nebolo vidieť. 

Ortézy a bandáže

Spevňujú kĺby, šľachy a svaly. Patria medzi ochranné pomôcky, ktoré nájdu uplatnenie pri každom športe. Nikdy nevieš, kedy sa opora v podobe bandáže môže zísť. Pri väčšej námahe sa kĺby, s ktorými bol nejaký problém určite ozvú. Bandáž ich spevní a ty môžeš pokračovať v cvičení, behaní, či turistike

Nepoužívajú sa, len keď sa prihlási starý problém. Športovci ich používajú preventívne, aby kĺby a svaly, ktoré namáhajú nevybočili z cesty. Pri bežných smrteľníkoch (nešportovcoch) sa s nimi stretávame najmä po úrazoch, v čase rekonvalescencie.

Bandáže na kolená, členky a zápästia uvoľňujú tlak, ktorý na kĺby pri cvičení vyvíjaš a zlepšujú ich pohyblivosť. V prípade, že sa ti zraneniu kolena alebo členku nepodarilo vyhnúť, liečba s bandážou bude menej bolestivá a rýchlejšia. Najlepšie na bandáži je to, že pomáha, ale v pohybe ťa neobmedzuje.

Tejpovacie pásky

Tejpovacie pásky sú určené športovcom, ktorí majú stuhnuté svaly a trápi ich bolesť. Sú dôležitou súčasťou rehabilitácie a regenerácie po úrazoch. Ich použitie je všestranné, ale pre športovcov je najdôležitejšie to, že nalepené pružné pásiky fixujú svaly, kĺby a šľachy tak, aby im nebránili v pohybe. Pri lepšom prietoku krvi a lymfy sa zranenia hoja lepšie a rýchlejšie.

zdroj: youtube/MTBIKER

Vložky do topánok

Vložky do topánok ako ochranné pomôcky pri športe? Ani ja som sa nad nimi nikdy takto nezamýšľala, ale mať nohy v pohodlí naozaj nie je na škodu. Dobrá vložka do topánok tlmí nárazy a noha sa v topánke cíti celkovo lepšie. Žiadne odreniny, žiadne otlaky. Nohy nás nosia. Zaslúžia si väčšiu dávku našej pozornosti.

Reflexné prvky

Niektoré športy sú nebezpečné už len preto, že ťa pri nich nevidieť. Neosvetlený cyklista, či bežec vie účastníkom cestnej premávky jazdu poriadne znepríjemniť. Nebuď jedným z nich. Reflexné prúžky a ostatné doplnky nie sú cenovo náročné a môžu ti zachrániť život. V niektorých prípadoch je naozaj lepšie byť videný.

Ktoré športové ochranné pomôcky sa najviac osvedčili tebe? Prezraď nám ich v komentároch. Možno poznáš niečo, o čom my nevieme. 

One thought on “Zdravie na prvom mieste. Aké ochranné pomôcky pri športe používať?

  1. Pingback: 10 rád, ako vybrať korčule na ľad - FitCool.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.