Ako vybrať fitloptu na cvičenie?

Túžiš mať fitloptu doma, ale v ponuke je ich mnoho? Pomôžeme ti s jej výberom. Ako si vybrať fitloptu podľa druhu, veľkosti a materiálu sa dozvieš v našom článku.

Čo je fitlopta?

Fitlopta je špeciálne navrhnutá a vyrobená lopta vhodná nielen na športovanie, ale tiež na fyzioterapiu, gymnastiku, pilates a rehabilitáciu. Pôvodne bola známa ako švajčiarska lopta „Swiss Ball“ alebo lopta Pezzi „Pezzi Ball“. Prvú zmienku o  nej  nachádzame v roku 1963, keď sa začala používať na fyzioterapiu s deťmi. Podľa veľkosti, vzhľadu, použitého materiálu a tvrdosti dnes vďaka histórii poznáme fitness lopty, terapeutické lopty, BOSU, lopty do telocvične, na gymnastiku či na predpôrodnú prípravu. Čím je špeciálna a jedinečná? V nestabilite jej povrchu, ktorý zaistí ideálne zapájanie veľkého množstva svalov bez zaťaženia kĺbov.

Konštrukcia fitness lopty

Cvičebné fitlopty nájdeš v rôznej veľkosti s priemerom od 14 do 34 palcov, v našom mernom systéme od 45 do 95 centimetrov. Vyrábajú sa z PVC, mäkkého netoxického materiálu. Keďže neobsahujú latex, sú bezpečné pre alergikov a pre ľudí všetkých vekových skupín vrátane detí do 0 rokov. Jej tvrdosť sa dá nastaviť dofúkaním alebo sfúknutím pomocou ventilu. Ako správne vybrať fitloptu podľa materiálu? Nie každá fitlopta má ABS efekt. Klasickú PVC loptu (lacné verzie) spoznáš podľa hladkého a lesklého povrchu. Je síce veľmi prispôsobivá, ale ak sa poškodí, nedá sa kvalitne zalepiť a neskôr sa sfúkne. ABS efekt ti zaručí kvalitu – lopta má dvojitý plášť. Spoznáš ju podľa matného vzhľadu. Ak sa náhodou poškodí, dá sa opraviť a naďalej používať bez toho, aby sa ti neskôr sfúkla.

Ako vybrať fitloptu
Zdroj foto: Nensuria, freepik.com

Benefity fitlopty

Fitlopta sa stala základom a stálicou v zozname športových potrieb a pomôcok fitness centier. Nielenže dopĺňajú štandardnú výbavu, ale majú aj značné športové a zdravotné výhody. Prečo by si si mal fitloptu zaobstarať aj ty?

Ako využiť fitloptu okrem cvičenia?

Cvičebné lopty sú už dlhé roky odporúčané odborníkmi na fitness, fyzioterapiu a lekármi. Okrem športovania sa dá využiť ako:

 • alternatíva stoličky – počas sedenia na fitlopte zapájaš chrbtové a brušné svaly, čím si zlepšuješ držanie tela a rovnováhu,
 • „pôrodná lopta“ – sedenie na fitlopte je pre tehotné nielen pohodlné, ale pomáha aj pri pôrodných kontrakciách a uľahčuje prirodzený pôrod,
 • fyzioterapeutická a rehabilitačná pomôcka – používa sa na rozvoj rovnováhy, sily, koordinácie a stability,
 • detské fitness – deti so špeciálnymi potrebami milujú hru s cvičebnými loptami a guličkami. Ich využitie rozvíja motorické schopnosti, koordináciu a sebadôveru.

Aké druhy poznáme?

Cvičebné lopty bývajú rôznych rozmerov, materiálov a tvarov v závislosti od účelu ich použitia. Ako vybrať fitloptu? Podľa účelu jej využitia:

 • Gymnastická lopta – je veľká klasická guľatá lopta s priemerom od 45 do cca 85-95 cm, má nižšiu nosnosť a je vhodná na fitness cvičenie bez závaží či na sedenie,
 • Physio Ball – najväčšia okrúhla cvičebná lopta, ktorá je vhodná na fyzioterapiu,
 • Fit Ball – veľká okrúhla lopta vhodná na fitness cvičenie so záťažou, to znamená pri cvičení môžeš používať cvičebné pomôcky ako záťažovú vestu, činky a pod.,
 • Masážna lopta – okrúhla, ale aj podlhovastá lopta na cvičenie s hrboľatým povrchom vhodným na masáže, ktoré stimulujú krvný obeh a lymfatický systém.
Ako vybrať fitloptu
Zdroj foto: Racool_studio, freepik.com

Ako vybrať fitloptu?

Ako si správne vybrať fitloptu nie je vôbec jednoduché. Existuje mnoho veľkostí, preto je ťažké sa v nich vyznať. Máme pre teba pomôcku, podľa ktorej výber bude jednoduchý. Všetko, čo musíš urobiť, je vybrať si, na aký účel bude fitlopta slúžiť a zmerať sa. Správnu veľkosť spoznáš podľa pravého uhla, ktorý tvoria tvoje kolená a chodidlá, keď sedíš na lopte.  

Návod, ako vybrať fitloptu:

1. Zmeraj svoju výšku

Postav sa k stene bez obuvi, päty sa dotýkajú podlahy a zároveň steny. Ceruzkou si vyznač miesto, ktoré dosahuje vrchol temena tvojej hlavy. Na zmeranie svojej výšky použi meter.

2. Vyberaj fitloptu zodpovedajúcu tvojej výške

V tabuľke nájdeš príslušnú veľkosť (priemer) fitlopty podľa tvojej výšky – to je základ, ako vybrať veľkosť fitlopty.

Priemer cvičebnej guleVýška osoby
45 cmdo 150 cm
55 cm150 – 165 cm
65 cm165 – 170 cm
75 cm175 – 185 cm
85 cm185 – 195 cm
95 cm195 cm a viac

Ako správne vybrať veľkosť fitlopty – príklady:

 • ak meriaš 152 centimetrov a menej, najvhodnejšia veľkosť fitlopty pre teba bude lopta s priemerom 45 cm,
 • ak je tvoja výška v rozmedzí 155 – 165 centimetrov, vyskúšaj fitloptu s priemerom 55 cm,
 • lopta s priemerom 65 cm je pre teba, ak meriaš viac ako 165 centimetrov. Rovnaký priemer je vhodný aj pre ľudí s výškou do 170 cm,
 • s výškou pár cm nad 175 je vhodnejšia 75 cm fitlopta,
 • pre ozaj vysokých športovcov blížiacich sa k 2 metrom existuje ešte väčšia veľkosť – 85 a 95 cm fitlopta, po ktorej by mal siahnuť.

3. Väčšiu loptu si vyber, ak máš problémy s chrbticou, dlhé nohy alebo ju budeš používať na strečing a cvičenie fyzioterapie.

4. Namiesto kancelárskej stoličky vyberaj fitloptu s priemerom 65 cm, ak je výška tvojho pracovného stola medzi 74 až 76 cm. Prečo? Lopta na sedenie by nemala byť príliš nafúknutá. Pri posadení sa na ňu by si mal mať pocit sedu v „korýtku“ alebo sedačke. Vyberaj si preto priemer, ktorý je o 10 cm väčší ako výška stoličky, ktorú vymieňaš.
5. Všímaj si tlak lopty. 
Pri maximálnom priemere je lopta na cvičenie veľmi pevná. Čím je fitlopta pevnejšia, tým ťažšie bude cvičenie.

6. Skôr, ako sa rozhodneš pre správny výber fitlopty, vyskúšaj si ich rôzne veľkosti. Sadni si na loptu a sleduj, či sú tvoje boky a kolená v 90 stupňovom uhle. Stehná by mali byť rovnobežne s podlahou.  

Rozhodol si sa pre cvičenie doma? Správne! Prečítaj si, ako sa dá trénovať doma a aké ďalšie športové potreby budeš určite potrebovať.

One thought on “Ako vybrať fitloptu na cvičenie?

 1. Pingback: Ako sa pripraviť na leto? Schudni do plaviek - FitCool.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.