Beh je jednou z najobľúbenejších a najdostupnejších športových aktivít súčasnosti. Behať sa dá všade. Doma, aj vonku. Rozdiel je vo výbave. Na behanie doma potrebuješ bežecký pás, na behanie vonku vhodné športové oblečenie a tenisky. Oba spôsoby majú rôzne výhody, ale aj nevýhody. Čo ktorý ponúka a aký je v nich rozdiel?
Behať áno. Ale prečo?
Pri pravidelnom behu (aj na bežeckom páse) spáliš viac kalórií a ich príjem a výdaj sa ti podarí lepšie udržať pod kontrolou. Nebudeš len behať. Začneš rozmýšľať čo zješ a koľko. Alebo chceš behať behať len tak? Viditeľné výsledky sa dostavia len s celkovou zmenou životného štýlu a to nehovorím len o chudnutí. Zlepšíš kondíciu, posilníš srdce a kardiovaskulárny a imunitný systém a budeš sa cítiť lepšie aj psychicky. Nie nadarmo sa hovorí, že v zdravom tele zdrav(ší)ý duch.
Bežecký pás vs. beh vonku. Čo je lepšie?
Patríš medzi nadšencov behu a je ti jedno, kde beháš, hlavne, že beháš? To je super. Ale zamyslel si sa niekedy nad tým, čo so sebou beh na bežeckom páse alebo beh vonku prináša?
Bežecká výbava
Behať môžeš v čomkoľvek. Žiadne špeciálne oblečenie k tomu nepotrebuješ. Tepláky, tričko, tenisky a ideš. Využiješ to, čo doma máš. Počiatočná investícia je pri bežeckom páse vyššia, aj keď si vyberieš pás v lacnejšej cenovej hladine a jeho kúpa ťa nezruinuje. Máš na neho doma dosť miesta? Si si istý, že sa z neho za tri dni nestane nemý sluha, ktorého zapraceš koupu vecí?
Vonku alebo vo vnútri. Aký je v tom rozdiel?
Každému vyhovuje niečo iné. Mne sa lepšie behá vonku. Nemám rada uzavreté priestory a vonku majú moje myšlienky väčší rozptyl. Minimálne si to myslím. Najlepšie sa mi behá ráno, ale to je u nás možné len v letných mesiacoch, keď je teplejšie a nie je tma. Nemám potrebu sledovať, koľko kilometrov som už odbehla a koľko kilometrov ma ešte čaká. Vonku idú tie akosi rýchlejšie. Ráno nie sú moje obľúbené trasy preplnené cyklistami, korčuliarmi a chodcami.
V zime idem hlavu prevetrať cez obed, keď je slnko najsilnejšie. Nevýhodou je počasie. V zime, daždi a prudkom vetre sa beží naozaj zle. Je to trápenie a o pôžitku z behania sa tu naozaj hovoriť nedá. Nechoď vonku za každú cenu. Môže to mať opačný efekt. Z behu sa nebudeš tešiť. Práve naopak. Môže sa stať, že sa ti sprotiví a v najhoršom prípade sa k nemu už nevrátiš.
Na bežeckom páse sa počasie nemení. Záleží len od toho, akú teplotu si nastavíš. Žiadne prekvapenie v podobe oproti fúkajúceho vetra, ktorý treba prekonať. Žiadne slnečné lúče, ktoré ťa nútia žmúriť oči, aby si aspoň niečo videl. Nádych zlhboka sa nekoná. Vzduch v obývačke ťa k tomu tak neláka. Žiadny spolubežec ti nezakýva, ani sa na teba neusmeje. Ono to pri tej námahe niekedy naozaj dobre padne. Dalo by sa povedať, že pri behu vonku zapájaš všetky zmysly. V pohodlí domova sa o všetky tieto krásy pripravíš.
Alergici o tom vedia svoje. Zvládnuť ich je niekedy poriadne náročné. Viem o čom hovorím. Pri slziacich v očiach, lapaní po dychu a kýchaní, ktoré ťa sprevádza pomaly pri každom kroku ťa krásy prírody vôbec netrápia. Našťastie sa to s dobre nastavenou liečbou dá zvládnuť.
Rovnaký alebo stále iný?
Povrch je na bežeckom páse vždy rovnaký a rovný. Neprekvapí ťa na ňom žiadny hrboľ, žiadna jama, žiadna skala. Nemusíš dávať pozor kam a ako stúpeš. Kolená a kĺby tu nedostanú tak zabrať, ale chodidlo neposilňuješ a netvaruješ, lebo došľapuješ stále rovnako. Riziko zranenia je v tomto prípade minimálne. Problém môže nastať, keď sa počas behu držíš podporných madiel. Okrem toho, že máš zlý postoj, prekonávaš menšiu záťaž, prestávaš sa sústrediť na to, čo robíš a k zraneniu je to už len krôčik.
Stojíš na mieste a bežíš. Ako dlho ťa to bude takto baviť? Zapneš si obľúbený seriál, či obľúbenú hudbu. Je to riešenie, ale hlava si neoddýchne a viac sa sústredíš na to, čo ide v telke, ako na samotný pohyb.
Lepší prehľad, ako na tom počas behu si
Jednou z výhod bežeckého pásu je prehľad o tom, akú fyzickú námahu máš za sebou. Presne vieš, ako dlho si behal a akým tempom, koľko kalórii si spálil a či si pri behu stúpal. Je to stroj. Trasu si ako tak nasimuluješ. Žiadny problém.
Zmapovať beh vonku ti pomôže fitness náramok, či športtester. Navolíš si aktivitu, vzdialenosť a ideš na to. V spolupráci s hrudným pásom ti ukážu môžeš sledovať tepovú frekvenciou a behať podľa nej. Akurát sa ti môže stať, že stratíš signál a informácie o behu nebudú presné. Pri bežeckom páse je výpadok signálu pravdepodobný menej.
Vydržíš behať v jednom tempe?
Nevieš udržať tempo a zvažuješ intervalový tréning, aby si ho vylepšil? Na bežiacom páse si rýchlosť ustrážiš lepšie. Bežíš, lebo musíš. Pás ti spomaliť nedovolí. Vieš, v akom tempe ideš, aj ako dlho v ňom vydržíš. Pri behu vonku potrebuješ niekoho, kto ťa ustráži. Aj hudba, ktorá ti určuje tempo, sa oklamať dá.
Jednoznačná odpoveď neexistuje
Doteraz sa vedú polemiky o tom, či je náročnejšie behanie na bežiacom páse alebo vonku. Pri behaní na bežiacom páse sa do pohybu zapája menej svalových vlákien a bežec sa na pohyb nepotrebuje tak sústrediť a udržiavať rovnováhu. Každý pohyb je v podstate rovnaký a to môže byť pre kĺby a šľachy zaťažujúce. Výhodou je, že sklon a rýchlosť na bežiacom páse prestavíš, kedy sa ti zachce. Môže sa stať, že bežiaci pás ťa potiahne dopredu a fyzickej aktivity bude menej. Ale ťažko povedať, či je to naozaj tak.
Lepšia imunita po každom kroku
Vonku telo musí prekonávať viac nástrah, ktoré prinášajú zmeny počasia a povrchu. Telo je ohybnejšie, stred tela a mikrosvaly a šľachy okolo kolena a členku pevnejšie. Vzduch je pri behaní vonku stále iný. Raz teplejší, inokedy chladnejší. Telo sa s týmito zmenami vyrovnáva za pochodu a tvoj imunitný systém je vďaka tomu odolnejší.
Každý z nás je iný. Niekomu viac vyhovuje bežiaci pás, niekto radšej behá vonku. Ťažko povedať, čo je lepšie. Všetko má svoje pre aj proti. Dôležité je, že si s behom vôbec začal. Prepoj beh vonku s behom na bežeckom páse a využi všetko, čo ti tieto dva spôsoby behu ponúkajú.
Pingback: 23 najlepších fitness vychytávok ako darček pre otca - FitCool.sk