Ako vybrať žinenku na cvičenie

Ako si vybrať kvalitnú žinenku na cvíčenie

Žinenka na cvičenie patrí medzi základné cvičebné pomôcky. Na základnej škole sme sa s ňou stretli hádam všetci. Kotúle vpred a vzad by bez nich boli oveľa bolestivejšie. Ja si zo školy pamätám sivé koženkové s penovou výplňou, ktoré boli ľahšie a ťažké, hnedé kožené s ušami, aby sa s nimi dalo pohnúť. Ako sú na tom žinenky dnes? 

Športy, pri ktorých sa žinenka používa najčastejšie

Žinenky na cvičenie nie sú prežitkom, na ktorý sa v dnešných časoch nikto nepamätá. Práve naopak. Ich využitie je všestranné. Používajú sa v športoch, ktoré sa od seba poriadne líšia. Je ideálnym spoločníkom pri cvikoch v ľahu, atletika, gymnastike, ale aj bojových športoch. Vo všetkých prípadoch majú za úlohu poskytnúť bezpečnú dopadovú plochu a ochrániť cvičiaceho pred zranením.  Nie je šport ako šport a nie je žinenka ako žinenka. Každý šport si vyžaduje niečo iné a žinenky na cvičenie sa mu snažia prispôsobiť.

Pri výbere žinenky na cvičenie vychádzme najmä zo športu, pri ktorom ju chceme použiť, hrúbky, povrchovej úpravy a materiálu, z ktorej je vyrobená, aby zabezpečila pohodlie pri športe, ktorý na žinenke vykonávaš. Líšia sa veľkosťou a hrúbku, ale najčastejšie sa pri nich stretneš s rozmerom 200 x 100 cm a protišmykovou úpravou, aby si na nich bez ujmy na zdraví zvládol aj náročnejšie gymnastické aktivity.

Žinenky na gymnastiku sú hrubé cca 4 – 5 cm a vyžadujú protišmykovú úpravu aspoň z jednej strany. Tieto žinenky sú univerzálne a používajú sa najčastejšie

Akrobatické (dopadové) žinenky, tzv. duchny sú hrubšie (10 až 20 cm) a športovcovi majú zabezpečiť najmä bezpečný dopad. Výber hrúbky ovplyvňuje výška, z ktorej cvičiaci na žinenku dopadá. Hrubšie žinenky tlmia nárazy, pády a hluk

Pri bojových športoch sa veľký dôraz kladie na protišmykovosť. Pre začiatočníkov je lepšia hrubšia, cca 10 cm žinenka, aby náraz a dopad tak nebolel, skúsení bojovníci, ktorí už vedia padať, si vystačia aj s 4 až 6 cm hrubou žinenkou. 

Toto športové náčinie na cvičenie sa u nás vyrába zo syntetickej kože, PVC a záťažovej plachtoviny s vysokou životnosťou. Povrch žinenky musí byť odolný voči vode a potu. Ich vnútro tvorí odolná, v mnohých prípadoch pamäťová pena. Žinenky môžu byť hladké z oboch strán, s jednou prtišmykovou stranou (tou, ktorá je na podlahe) alebo je protišmyková z oboch strán. Žinenky spevnené v rohoch lepšie držia tvar, sú odolenejšie a dlhšie vydržia.  

Trojdielne skladacie žinenky na cvičenie využiješ najmä doma. Po cvičení ich poskladáš a uložíš. Veľa miesta na ich uskladnenie nepotrebuješ a zložené sa ti budú prenášať oveľa ľahšie. 

Lacnejšia alebo drahšia? Čo ty na to? 

Cena žinenok je rôzna. Na trhu nájdete lacné žineky, ale aj žinenky, ktoré vyžadujú vyššiu finančnú investíciu. Rozhodni sa podľa toho, aký šport a ako často ho chceš na žinenke vykonávať. Keď si nie si istý, či ťa cvičenie chytí a žinenku využiješ, začni s jej lacnejším variantom. 

Vybrali sme najlepšie žinenky na cvičenie

1; Skladacia gymnastická žinenka

Skladacia gymnastická žinenka inSPORTline Pliago 180x60x5 cm - červená

Mäkká skladacia žinenka je vyrobená z umelej kože, kvalitného a odolného materiálu, ktorý sa ľahko udržiava. Je vhodná na cviky v ľahu, kotúle, nácvik stoja na rukách. Ľahko a rýchlo ju zložíš na tretinový rozmer a prostredníctvom pevného držadla prenesieš všade, kde potrebuješ. 

2; Tatami žinenka 

Je pokrytá vinylovým PVC s dyhovanou štruktúrou ryžovej slamy a jej výplň tvorí polyuretánová pena. Jej spodnú časť tvorí špeciálny protišmykový povrch, ktorý bráni akýkoľvek pohyb podložky po zemi, preto je vhodná najmä pre bojové športy, napr. džudo, karate, MMA . Dyhovaná štruktúra ryžovej slamy zaručuje bojovníkom pohodlie a maximálnu bezpečnosť a riziko zranení obemdzuje na minimum.

3; Gymnastická žinenka Roshar

Gymnastická žinenka inSPORTline Roshar T60 200x120x10 cm - modrá

Profesionálna žinenka nájde uplatnenie v každej telocvični a je vhodná pri skokoch z výšky a nebezpečných dopadoch. Je vyrobená z kvalitnej umelej kože a veľmi príjemná na dotyk. Zosilnené rohy jej pomáhajú udržiavať stály tvar. Svojou odolnosťou a tuhosťou je ideálna aj pre deti a domáce cvičenie

4; Protišmyková gymnastická žinenka Anskida 

Protišmyková gymnastická žinenka inSPORTline Anskida T60 200x120x10 cm - červená

Profesionálna žinenka do telocvične s latexovou protišmykovou úpravou vyrobená z kvalitného materiálu odolného proti roztrhnutiu. Spodná protišmyková úprava zamedzuje akémukoľvek jej pohybu aj na hladkých povrchoch a výrazne sa podieľa na jej bezpečnosti. Vyššej pevnosti napomáhajú prešité a zosilnené rohy, ktoré žinenke pomáhajú držať správny tvar. 

5; Gymnastická žinenka Morenna 

Gymnastická žinenka inSPORTline Morenna T25 200x120x20 cm - modrá

S gymnastickou žinenkou Morenna máš istotu, že dopadneš vždy do mäkkého. Veľmi mäkká profesionálna žinenka je vhodná pre skoky z výšky a nebezpečné dopady. Je potiahnutá polyvinylchloridom, ktorý zabraňuje pretrhnutiu a zaručuje jej dlhú životnosť. 

Ktorá žinenka na cvičenie ťa oslovila najviac? Farba nerozhoduje. Vyber si takú, ktorá ťa pri športových aktivitách dobre ochráni. 

2 thoughts on “Ako vybrať žinenku na cvičenie

  1. Pingback: 6 tipov, ako zapojiť deti do cvičenia - inšpirujte ich a cvičte s nimi - FitCool.sk

  2. Pingback: Cvičenie vo dvojici: Aké má výhody? Videá, ako spáliť viac kalórií - FitCool.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.