6 tipov, ako zapojiť deti do cvičenia – inšpirujte ich a cvičte s nimi

Dieťa je od narodenia prirodzene zvedavé a aktívne. Čím je staršie, tým je jeho záujem o šport v úzadí, čo má vplyv na vznik obezity. Aké sú dôvody a čo by mali robiť rodičia, aby u detí vzbudili záujem o cvičenie, pohyb a vyhli sa ich nadváhe?

Prečo dieťa nemá záujem o šport?

Staromódne hranie sa vonku detí vystriedali najnovšie videohry, mobily a sociálne siete. Existuje plno dôvodov, prečo zdravé hravé dieťa stráca záujem o pohyb a cvičenie:

  • Dospelí nemajú čas – rodičia sú pracovne vyťažení a nemajú čas aktívne sa venovať deťom,
  • Na vine je partia – jeho partia či najbližší kamarát nerád športuje,
  • V športe sa mu nedarí – v škole športovo nevyniká, preto trávi voľný čas inak ako športovaním, na ktoré mu už nezostáva čas,
  • Šport ho vôbec neláka – možno je vaša rodina športovo aktívna, alebo aj nadaná, no v športe nevidí väčší zmysel. Možno mu príde na chuť v neskoršom veku,
  • Preberá životný štýl dospelých – rodičia nie sú aktívni a dieťa nie je k športu vedené odmala. Ak chcete, aby vaše dieťa milovalo pohyb a nebolo k nemu nútené, inšpirujte ho a začnite od seba, inak zlenivie a stane sa z neho gaučový či počítačový detský kráľ.

Absencia športu v kombinácii s nezdravým životným štýlom má za následok vznik nadváhy a obezity. Až 70 percent dospievajúcich detí s nadváhou budú mať v dospelosti nábeh na obezitu.

Obezita u detí prudko stúpa

Svetová zdravotnícka organizácia už dlhodobo upozorňuje, že detská obezita sa čoraz viac stáva vážnym celosvetovým problémom. Podľa Centra pre kontrolu chorôb je 18,5 percenta detí vo veku od 2 do 19 rokov obéznych. Na vine sú zlé stravovacie návyky a životný štýl. Chlapci a dievčatá vo veku 9 – 13 rokov konzumujú v priemere o 16 – 17 percent pridaného cukru viac, ako je zdravé. Pridaný cukor sa nachádza vo všetkom, od sladených nápojov cez cukríky až po rýchle občerstvenie. Všetky potraviny s pridaným cukrom majú negatívny vplyv na zdravie a obvod pása detí. Podľa americkej predsedníckej rady pre šport, fitness a výživu je každý deň fyzicky aktívne iba každé tretie dieťa. Ostatné deti trávia viac ako sedem a pol hodiny pred tv, mobilom a počítačom.

Motivovať deti k cvičeniu je ťažké. Ako ich presvedčiť, aby gauč a počítačové hry vymenili za pohyb a šport? Prinášame vám 6 tipov, ktorými ich zaujať:

1. Kúpte im športovú hračku

Deti potrebujú účinné lákadlo – náhradu za počítačové hry. Konkurovať im môžu jedine športové hračky a pomôcky. Začnite tým, k čomu deti viac inklinujú. Majú radi dovolenky pri mori? Kúpte im bazén a zábavné hry vo vode nenechajú na seba dlho čakať. Alebo namiesto nových počítačových hier si kúpte inline korčule, jedny aj pre seba. Radi spoznávate nové miesta? Vyberte si kajak alebo nafukovací čln a choďte raftovať či splavovať rieky. Všetky športové pomôcky nájdeš v našom katalógu. Skvelým lákadlom, ktorá dokáže ihneď upútať a vytiahnuť dieťa von z izby, je dron, elektrokolobežka alebo aj hoverboard. Deti potrebujú nielen váš čas, ale vás – celých rodičov. Začnite od seba, prinúťte sa k pohybu. Začiatky sú ťažké, no zážitky s vlastnými deťmi stoja za to.

2. Pomôžte im s výberom aktivity podľa záujmu a veku

Deti nebudú vykonávať činnosť, ktorá ich nezaujíma. Na začiatku musí ísť predovšetkým o zábavu. Až keď zistíme, či dieťa má na daný šport talent, môžeme ho rozvíjať ďalej. Pri jeho výbere by sme sa mali držať veku. Výber správnych aktivít podľa veku dieťaťa nám zaručí, že sa nebude nudiť. Najlepším spôsobom, ako deti viesť k pohybu, je začleniť ich do každodenného života. Deti v predškolskom veku by sa mali hrať niekoľkokrát denne. Deti od 6 do 17 rokov by mali byť aktívne minimálne 60 minút denne.

Aktivity podľa veku:

Predškoláci: rozvíjanie dôležitých motorických schopností – hádzanie, chytanie a kopanie do lopty, skákanie na jednej nohe – skvelé je švihadlo, bicyklovanie, beh s prekážkami – slalom, štafetové hry…

Školský vek: Môžu to byť tradičné športy ako futbal, hokej, basketbal, ale aj bojové umenia, jazda na koni, cyklistika, turistika a pohybové hry vonku. Dôležité je, aby sa pri kolektívnych športoch naučili základné zručnosti a jednoduché pravidlá.

Tínedžeri: majú najširšie možnosti – od školských športov, pohybových krúžkov až po záujmy mimo školy ako tanec, inline korčuľovanie, skateboarding, parkúrové skákanie či posilňovanie.

3. Buďte pozitívnym vzorom

Deti milujú vzory. Vzhliadajú k nim a napodobňujú ich. Nie je nič krajšie, ak idolom vlastného dieťaťa stane sám rodič. Preto je nevyhnutné, aby deti videli pozitívny vzor v rodičoch. Výskum potvrdil, že ak má dieťa aktívnych rodičov, je takmer šesťkrát pravdepodobnejšie, že sa ním stane tiež. Ak sa venujete športu a tréningom, berte ho so sebou. Niekedy stačí, ak vás ráno uvidí trénovať, poobede ísť spolu na prechádzku a večer si dať pár súťažných kôl behu okolo domu. Vytvorte si svoju vlastnú dennú športovú rutinu a vlastné súťaže.

4. Zapojte ich do aktivít v domácnosti

Vôbec nemusí ísť len o umývanie či odkladanie riadu, vysávanie, upratovanie izby či utieranie prachu. Aj keď i to sú aktivity, ku ktorým by mali byť vedené odmala. Vytvorte si spoločný plán. Každý deň jednu pohybovú aktivitu alebo súťaž, za ktorú budú na konci týždňa odmenené napríklad výletom či posunutím večierky. Hry sa dajú hrať nielen vonku, ale aj v obývačke.

5. Vytvorte si doma prekážkovú dráhu

Vytvorte si spoločne na dvore alebo v záhrade prekážkovú dráhu alebo vlastné športové ihrisko (napríklad s trampolínou). Nechajte sa ho podieľať na jeho výrobe. Nielen nápadmi, ale aj fyzickou prácou. Dieťa sa od vás naučí nielen pracovným zručnostiam, ale aj tomu, aké dôležité je nevzdávať sa a ísť si za svojím snom až do cieľa.

Inšpirujte sa videom: https://www.youtube.com/watch?v=DeCHon1aR7M

6. Urobte si z každodenných povinností zábavu

Cestou do práce odprevádzate deti do školy alebo chodíte spolu na nákup? Vyberte sa z domu o pár minút skôr. Ak po ceste máte outdoorové ihrisko, zacvičte si spoločne. Vymyslite si s nimi súťaž, kto najrýchlejšie odbehne od vopred dohodnutého bodu A do bodu B. Možností je veľa. Závisí od vašej fantázie. Domáce zviera je taktiež možnosť, ako motivovať dieťa ísť ho venčiť. Spojte príjemné s užitočným – venčiť psa sa dá aj na elektokolobežke, skateboarde či inline korčuliach.

Pri každej pohybovej zábave budete potrebovať vhodnú podložku na zem vo vnútri, alebo vonku. Prečítajte si náš ďalší článok, ako vybrať žinenku na cvičenie.

Nenechajte si ujsť nové akcie, výpredaje, zľavy a kupóny plné skvelých produktov.

Autor: Júlia Baranišinová

Foto: pixabay.com

SEO popis a SEO Nadpis

6 tipov, ako prinútiť deti hýbať sa

Motivovať deti k cvičeniu je ťažké. Ako presvedčiť deti, aby gauč a počítačové hry vymenili za pohyb a šport? Prečítajte si v našom článku, ako ich zaujať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.