Prvá pomoc: Ako sa zbaviť oparu?

Pulzujúca nepríjemná bolesť a následne mokvajúce rany na tvári sú nepríjemné. Ak ťa trápi opar, vieme, ako ho utíšiť a vyliečiť. Výskumy ukazujú, že prírodná liečba esenciálnymi olejmi je rovnako účinná ako konvenčná. Navyše bez vedľajších účinkov. Prečítaj si, ako odstrániť herpes skôr, ako ti začne poriadne strpčovať život.

Čo je opar?

Mierne pulzujúca bolesť, mravenčenie, vznikajúce malé pľuzgieriky, ktoré praskajú, mokvajúce rany a následné chrasty sú viditeľnými znakmi oparu v okolí úst. Sú výsledkom slabej imunity. Ak imunitný systém funguje optimálne, je malá pravdepodobnosť prepuknutia oparu. V prípade občasného oparu môžu stačiť upokojujúce balzamy na pery. Ak sa však objavujú pravidelne a vznikajú väčšie lézie, problém je potrebné riešiť komplexne. Opar je spôsobený vírusom herpes simplex (HSV). Existujú dve formy vírusu, HSV-1 a HSV-2. HSV-1 je zodpovedný za väčšinu prípadov prepuknutia orálneho herpesu (opary), zatiaľ čo HSV-2 je zvyčajne zodpovedný za genitálny herpes.

Prírodné prostriedky na opary

Konvenčná liečba oparov so sebou nesie dlhý rad nežiaducich vedľajších príznakov bolesť hlavy, žihľavka, vyrážky, opuch pier či iné alergické reakcie. Výskum ukazuje, že prírodné prostriedky na opary sú rovnako účinné ako konvenčná liečba, a bez negatívnych účinkov. Prírodné esenciálne oleje môžu pomôcť odstrániť príznaky, skrátiť liečbu a dokonca vznik oparu úplne potlačiť.

Posilnenie imunitného systému

Telo sa vírusov vo všeobecnosti zbavuje veľmi ťažko a na herpes zatiaľ neexistuje žiadny liek. Máme všakmnoho prírodných liekov, ktoré dokážu potlačiť príznaky a zmierniť symptómy. Najlepšou voľbou, ako sa vysporiadať s vírusom prirodzene, je posilniť imunitný systém, použiť prírodné antivirotiká a osvedčené rady.

Zdroj foto: freepik.com/diana.grytsku

Prírodné “lieky”, ktoré zaberajú na opary:

 • Zdravé črevá

Stres, nedostatok vitamínov a minerálov, absencia odpočinku a spánku vedú k prebudeniu oparu. Dopriať si oddych v kombinácii s pohybom a stravu bohatú na mikro a makroživiny je málo, čo môžeš urobiť pre zlepšenie imunitného systému. Výberom dobrého probiotikamôžeš posilniť zdravie čriev v období, kedy máš ťažšie dni a na oddych nemáš veľa času.

 • Esenciálne oleje

Esenciálne oleje majú silné samoliečebné schopnosti na opary:

 • Lekári v štúdii z roku 1999 publikovanej v časopise Phytomedicine zistili, že esenciálne oleje z medovky, čajovníka a mäty piepornej majú významnú schopnosť minimalizovať vírus herpesu a v niektorých prípadoch ho úplne zabiť.
 • Najmä čajovníkový olej má antiherpetické, protizápalové a utišujúce vlastnosti, ktoré urýchľujú hojenie rán.
 • Ukázalo sa tiež, že medovka znižuje závažnosť symptómov a opakované opary sa netvoria tak často.

Ako používať esenciálne oleje na opary: pár kvapiek riedime s nosným olejom (2 až 5 kvapiek esenciálneho oleja na 1 kvapku nosného oleja – napr. kokosový alebo jojobový olej, ktorý je vhodný na regeneráciu pokožky). Aplikuj lokálne na postihnuté miesta niekoľkokrát denne.

Zdroj foto: freepik.com/freepik

 • Vitamíny a minerály

Mať zdravý imunitný systém je najlepší spôsob, ako bojovať s akoukoľvek infekciou. Na začiatok je vždy užitočné konzumovať zdravé potraviny plné živín na podporu imunity. Najmä zinok, l-lyzín a vitamín C sú vynikajúce na posilnenie imunitného systému a môžu mať dokonca antivirotické vlastnosti.

Zinok je nevyhnutný vitamín na podporu imunitného systému a hojenie rán. Niektoré štúdie ukázali, že zinok je účinný proti HSV-1 a HSV-2. Iné štúdie ukázali, že jeho lokálne použitie na postihnutú oblasť znížilo prejav symptómov a dĺžku choroby.

L-lyzínje esenciálna aminokyselina, ktorú si telo nevie vyrobiť, preto ju treba prijímať buď zo stravy alebo v podobe doplnkov výživy. Niektoré štúdie zaznamenali zníženie počtu opakujúcich sa oparov a skrátenie dĺžky ich trvania.

Vitamín C je nevyhnutný vitamín, ktorý pomáha posilňovať imunitný systém a hojiť rany. Lekári vo výskumoch zistili, že vysoké dávky vitamínu C, nasadené pri prvých príznakoch ochorenia, dokázali zbaviť telo vírusu hneď na začiatku a herpes sa u pacientov neobjavil.

 • Čierny čaj

Čierny čaj je jednoduchý a lacný liek, ktorý väčšina ľudí už má doma. Štúdie ukazujú, že vrecká čierneho čaju používané lokálne môžu zastaviť vírus. Taníny (kyselina trieslová) v čiernom čaji zastavujú šírenie vírusu v bunkách a tým aj tvorbu lézií. Použitie: niekoľkokrát denne priložiť na postihnuté miesto na pár minút vrecko teplého čierneho čaju. Čím skôr začneš s liečbou, tým väčšia je pravdepodobnosť zastavenia alebo zmiernenia príznakov herpesu.

Zdroj foto: freepik.com/valuavitaly

 • Med a kurkuma

Surový med aj kurkuma sú skvelými prírodnými liekmi na opary.

Med má antivírusové, antibakteriálne, protiplesňové účinky a po stáročia sa používa ako prírodný liek. Jedna štúdia ukázala, že med a materská kašička znižujú vírusovú záťaž pacienta.

Kurkumín, zlúčenina kurkumy, je zase účinným antivirotikom a používa sa aj na herpes. Má aj antiseptické účinky, čo urýchľuje hojenie malých vriedkov. Kombinácia týchto dvoch silných liekov sa už po stáročia používa ako starý ľudový liek na opary. Štipka kurkumy alebo kvapka esenciálneho oleja kurkumy s lyžičkou medu sa prikladá na už viditeľný opar.

 • Propolis

Včely medonosné vytvárajú pre nás veľa úžasných vecí, medzi nimi aj produkt, ktorý pomáha pri oparoch – propolis. Včelí propolis (kombinácia slín, včelieho vosku a prírodných materiálov, ktoré zbierajú) je živica produkovaná včelami. Je nabitý antioxidantmi, ktoré pomáhajú posilniť imunitný systém. Štúdie ukazujú, že propolis môže zastaviť herpes. Zmierňuje bolesť a skracuje dĺžku trvania herpesu. Použitie: Propolisovú tinktúru aplikovať podľa potreby priamo na herpes niekoľkokrát denne.

Mal si niekedy opary? Čo sa ti osvedčilo? Každý z nás sme iní a náš imunitný systém a telo fungujú rôznymi spôsobmi. Zatiaľ čo jeden liek môže najlepšie fungovať u teba, iný funguje lepšie u niekoho iného. Vyskúšaj 5 esenciálnych olejov, ktoré najlepšie podporujú imunitný systém.

Autor: Júlia Baranišinová

SEO popis a SEO Nadpis

Esenciálne oleje na opary: Ako ich vyliečiť?

Opar sa dá liečiť aj prírodne. Esenciálne oleje fungujú rovnako dobre ako konvenčná medicína. Prečítaj si, ako potlačiť bolesť, infekciu a liečiť opar bez vedľajších účinkov.

Zdroje:

 1. https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371%2Fjournal.pone.0140765
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21607799/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10589440/
 4. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Zinc-HealthProfessional/
 5. https://wellnessmama.com/remedies/honey-uses/
 6. https://wellnessmama.com/recipes/turmeric-tea/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.