Bio Aloe vera: Krásna a zdravá zároveň

Aloe vera je liečivá rastlina, ktorej výťažok z listov má všestranné účinky. Prečítajte si jej benefity spojené nielen s krásou, ale aj so zlepšením zdravia. Nemala by chýbať v žiadnej domácnosti.

Ako vyzerá aloe vera

Aloe barbadensis je silná rastlina s krátkymi stonkami, ktorá uchováva vodu v listoch. Vďaka svojim hrubým, špicatým a mäsitým zeleným listom, ktoré môžu dorásť do dĺžky až 50 cm, je neprehliadnuteľná. Každý list obsahuje slizké tkanivo, gél, ktoré ľudia používajú už tisíce rokov. Má antioxidačné a antibakteriálne vlastnosti. Gél obsahuje väčšinu prospešných bioaktívnych zlúčenín v rastline, vrátane vitamínov (A, B1, B2, B6, B12, C, E), minerálov (vápnik, horčík, zinok, selén), aminokyselín a antioxidantov. Najviac ju využíva kozmetický, farmaceutický a potravinársky priemysel.

Aloe vera a jej účinky na zdravie a krásu

Aloe vera je spomedzi liečivých rastlín veľmi populárna. Má širokospektrálne využitie. Používa sa ako prvá pomoc pri poraneniach kože, v kozmetike, ale aj v domácnosti. Môžete ju pestovať doma, alebo kúpiť v najčistejšej kvalite. Bio Aloe vera je sušený gél, ktorý je možné pridávať do nápojov, jedál na chudnutie či handmade čistiacich a kozmetických produktov.

 1. Má antioxidačné a antibakteriálne vlastnosti

Antioxidanty sú dôležité pre zdravie. Gél z aloe vera obsahuje silné antioxidanty patriace do skupiny látok známych ako polyfenoly. Tieto polyfenoly spolu s niekoľkými ďalšími zlúčeninami v aloe vera pomáhajú ničiť baktérie, ktoré spôsobujú infekcie u ľudí.

Aloe vera je známa pre svoje antibakteriálne, antivírusové a antiseptické vlastnosti. To je jeden z dôvodov, prečo pomáha pri hojení rán a liečbe kožných problémov.

Zdroj foto: freepik.com/freepik

 1. Urýchľuje hojenie rán

Ľudia najčastejšie používajú aloe vera ako lokálny liek. Aplikujú ho priamo na pokožku pri popáleninách či menších rezných ranách. V skutočnosti ho naši predkovia používali už dávno na liečbu vredov, ale aj spálenín od slnka. Liečivú silu aloe vera potvrdilo viacero výskumov. Zistilo sa, že obsahuje účinnú látku, ktorá podporuje a urýchľuje liečbu popálenín prvého a druhého stupňa v porovnaní s konvenčnou liečbou. Gél pomáha predchádzať aj začervenaniu, svrbeniu a infekciám.

 1. Redukuje zubný povlak

Zubný kaz a ochorenia ďasien sú najčastejšie zdravotné problémy, ktoré riešime. Jedným z najlepších spôsobov, ako predchádzať ochoreniam zubov, je znížiť hromadenie plaku alebo bakteriálnych biofilmov na zuboch. Ako prevenciu najčastejšie používame ústnu vodu, ktorá obsahuje účinnú chemickú zložku chlórhexidín. Tá sa dá nahradiť prírodnou – 100% šťavou z aloe vera alebo sušeným gélom bio aloe vera. Výskum odhalil, že aloe vera zabíja baktérie Streptococcus mutans a kvasinky Candida albicans, ktoré sa podieľajú na vzniku zubného povlaku. Odborníci zistili, že používaním ústnej vody z aloe vera nastalo zlepšenie zdravia ústnej dutiny už po 4 dňoch a po mesiaci užívania boli výsledky totožné s tými, ktorí používali kupovanú ústnu vodu.

 1. Pomáha liečiť opary a afty

Mnoho ľudí sa aspoň raz za život stretlo s nepríjemným oparom na tvári alebo aftami v ústach. Pri oslabenom organizme na seba nenechajú dlho čakať. Ich liečba zvyčajne trvá týždeň, no niekedy i viac. Trpezlivosť sa vypláca, ale čo ak sa dá nepríjemné čakanie skrátiť? Štúdie ukázali, že liečba s produktami aloe vera môžu urýchliť hojenie vriedkov, oparov a áft. Aloe vera nielen urýchlilo hojenie vredov v ústach, ale znížilo aj bolesť s nimi spojenú. Niekedy však postačí aj prevencia pred ochorením v podobe produktov s výťažkami z aloe vera.

Zdroj foto: freepik.com/freepik

 1. Zmierňuje zápchu

Aloe vera napomáha pri liečbe so zápchou. Užívanie produktov aloe vera udržiava črevá v dobrej kondícii. Môže za to aloín a barbaloín, ktoré sa nachádzajú tesne pod šupkou, a ktoré majú mierne laxatívny účinok.

 1. Znižuje pálenie záhy

Pálenie záhy nastáva, keď sa kyselina v žalúdku dostane do pažeráka. Výsledky malej štúdie z roku 2015 ukázali, že šťava z aloe vera môže zmierniť kyselinu v žalúdku, ktorá spôsobuje pálenie záhy. Je však potrebné aloe vera užívať poctivo a pravidelne, a nepríjemné pocity pálenia by mali časom ustať.

 1. Zlepšuje pokožku a zabraňuje jej starnutiu

Existuje mnoho výskumov, ktoré dokazujú, že gél z aloe vera pomáha spomaľovať starnutie pokožky. V jednom z výskumov, ktorého sa zúčastnilo 30 žien nad 45 rokov, užívalo aloe vera spolu s kolagénom. Výsledkom boli prekvapivo dobré výsledky. Ich pokožka bola po 90 dňoch vypnutejšia a mladistvejšia. Ďalší výskum priniesol nové zistenia: aloe vera napomáha pokožke udržiavať viac vlhkosti, čo je veľmi potrebné najmä pre suchú pokožku. Alo vera je účinná aj v boji s:

 • akné
 • psoriázou
 • ekzémom
 1. Znižuje hladinu cukru v krvi

Keď nebolo liekov, ľudia používali aloe vera ako liek na cukrovku. Výskumy ukázali, že aloe vera môže zvyšovať citlivosť na inzulín a pomáha zlepšiť hladinu krvného cukru. Osem štúdií odhalilo, že aloe môže byť prínosom pre ľudí s cukrovkou 2. typu.

Zdroj foto: freepik.com/Racool_studio

Ako užívať aloe vera?

Na trhu je mnoho produktov aloe vera. Od 100% štiav cez sušený 100% bio aloe vera gél až po kozmetické prípravky. Sušený gél je vhodný do vody, džúsov, mlieka, kaší, smoothies, cereálií alebo iných jedál. Dá sa kombinovať aj s inými jedlami a potravinami, preto sa dá konzumovať často v rôznych formách.

Je vhodné užívať aloe vera každý deň?

Šťavu alebo nápoj z aloe vera je dobré užívať v malých porciách denne. Nepohodlné to môže byť iba pre ľudí, ktorých trápi hnačka alebo syndróm dráždivého čreva, pretože môže pôsobiť ako jemné preháňadlo. V takom prípade je vhodné aloe užívať každý druhý alebo tretí deň. Koľko aloe vera denne piť? Jeden pohár koncentrovanej tekutiny je dobrý limit. Viac pitia nám neprinesie viac výhod.

Pre koho nie je pitie aloe vera vhodné?

Užívanie aloe vera nie je vhodné pre malé deti. Deti mladšie ako 12 rokov môžu trpieť bolesťami žalúdka, kŕčmi a hnačkami. Aloe nie je vhodné ani pre ľudí s Crohnovou chorobou či ulceróznou kolitídou. Aloe vera gél má však celý rad terapeutických vlastností, preto by bolo škoda nevyskúšať ho.

Trápi ťa oslabená imunita? Vyskúšaj 5 esenciálnych olejov, ktoré najlepšie podporujú tvoj imunitný systém.

Autor: Júlia Baranišinová

SEO popis a SEO Nadpis

Bio Aloe vera a jeho 8 skvelých účinkov na zdravie

Aloe vera pozná každý, no málokto pozná jej silu liečiť. Chvália si ju nielen pre zdravotné, ale aj kozmetické výhody. Prečítaj si o nej viac v našom článku.

Použité zdroje:

 1. https://www.liecive.herba.sk/archiv/vsetky-cisla/360-liecive-rastliny-2011/liecive-rastliny-4-2011/1032-aloa-barbadoska-prava
 2. https://www.healthline.com/health/7-amazing-uses-aloe-vera#takeaway
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3729540/
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6330525/
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4006208/
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4006208/
 7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23240939/
 8. https://www.medicalnewstoday.com/articles/150322.php
 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2883372/
 10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27009750/?from_term=blood+sugar+aloe&from_pos=5
 11. https://health.clevelandclinic.org/benefits-of-aloe-vera-drink/
 12. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26742306/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.