10 esenciálnych olejov na BIO upratovanie – dezinfikujte, vyčistite a vyvoňajte

Esenciálne oleje pomôžu nielen v oblasti zdravia, relaxu a wellness, ale aj pri upratovaní. Vďaka antibakteriálnym či protiplesňovým vlastnostiam môže byť vaša domácnosť bez plesní, baktérií a neželaných hostí. Ktoré esenciálne oleje sú vhodné na BIO upratovanie?

Esenciálne oleje: Šetrné k prírode i k zdraviu

Našu domácnosť nie je jednoduché ochrániť pred baktériami, plesňami, roztočami či moľami prípravkami, ktoré sú naviac šetrné k nášmu zdraviu a k životnému prostrediu. Esenciálne oleje sú širokospektrálne, vysokoúčinné a naviac chránia nielen naše zdravie, ale aj prostredie, v ktorom žijeme. Chemické čistiace prostriedky sú plné toxických látok. Aj keď sú do veľkej miery účinné, ničia nielen povrchy vybavenia domácnosti, ale aj naše zdravie a život.

Esenciálne oleje vs chemické prostriedky

Esenciálne oleje sú:

  • ekologickejšie riešenie pri čistení a upratovaní
  • šetrné k povrchom bytových zariadení
  • nehrozí riziko vdýchnutia nebezpečných výparov či poleptania kože
  • nekontaminujú pitnú a spodnú vodu
  • šetrné k prírode a k zvieratám
  • obaly olejov sa triedia, čím nevzniká toxický odpad
  • širokospektrálne – využitie nájdu aj v iných oblastiach života
  • sú vysokoúčinné s vysokou koncentráciou účinnej látky – stačí pár kvapiek

Ktoré esenciálne oleje a ako použiť?

Upratovanie s esenciálnymi olejmi je veľmi jednoduché. Stačí si namiešať správny pomer a aplikovať.

  • Zbav sa plesní

Plesne v kúpeľni alebo kuchyni nie sú ničím výnimočným. Darí sa im vďaka vlhku a teplu. V kúpeľni neprekvapia najmä v sprchovacom kúte, okolo umývadla, prípadne na miestach, kde je ťažšia dostupnosť.

Aké esencálne oleje použiť?

S plesňami dobre zatočia esenciálne oleje Citrón (Lemon), Čajovník (Melaleuca), Klinček (Clove), Škorica (Cinnamon), Oregano, Tymián (Thyme), Rozmarín (Rosemary), Divoký pomaranč (Wild Orange) a mnohé iné.

Ako ich použiť?

Stačí do nádobky s rozprašovačom zmiešať destilovanú vodu a pár kvapiek esenciálneho oleja. Základnými olejmi na boj s plesňami je Citrón a Čajovník pre ich protiplesňové a antibakteriálne vlastnosti. Nastriekať na postihnuté miesto, kde sa vyskytujú plesne, nechať pôsobiť 30 až 60 minút, nakoniec kefkou vydrhnúť a utrieť handrou. Pre zosilnený účinok sa odporúča použiť aj soľ, kvasný 8% ocot alebo aj peroxid vodíka.

Pomer do malej 250 – 300 ml nádoby: 100 ml octu, 2 PL (polievkové lyžice) soli, 5 kvapiek Oregana, Divokého pomaranča a Citrónu, 10 kvapiek Čajovníka. Doliať destilovanou vodou. Dôležité je nebáť sa experimentovať a použiť aj iné oleje. Nie je sa čoho báť. Obrovskou výhodou BIO čistiacich prostriedkov je, že nie sú agresívne a môžeš upratovať bez ujmy na zdraví.

  • Pripáleniny na hrncoch a sporáku

Akýkoľvek esenciálny olej na citrónovej báze je dobrým prostriedkom, ktorý vyrieši mnoho problémov v domácnosti. Stačí pár kvapiek zmiešať s otcom a soľou, nastriekať na pripálené miesto a nechať pôsobiť. Po hodine stačí odstrániť kefou na riad.

  • Neutralizácia nepríjemných pachov

Určite to poznáš – nepríjemný zápach v kuchyni, chladničke alebo v obývačke. Esenciálne oleje, ktoré pohlcujú pachyCitrón, Divoký pomaranč, Klinček aj Škorica. Stači zmiešať vodu a 5 – 10 kvapiek esenciálneho oleja v rozprašovači a použiť v miestnosti, na koberce či gauč. Na rýchle a najúčinnejšie prevoňanie a zbavenie zápachu domova dobre poslúži difuzér. Ako sa však zbaviť zápachu v chladničke? Pár kvapiek Citrónu problém vyrieši. Ak sa chystáš na upratovanie a vytriedenie starých potravín z chladničky, posledný krok venuj umývaniu chladničky teplou vodou s pár kvapkami Citrónu. Ak sa potrebuješ zbaviť zápachu ihneď, použi navlhčenú handričku s pár kvapkami. Vyutieraj ňou postihnuté miesto, prípadne všetky steny chladničky. Ako si zaistíš stálu sviežosť a čistotu v kuchyni, chladničke či špajzi? Stačí použiť starý osvedčený recept. Zmiešaj pohár sódy bikarbóny a 10 kvapiek Citrónu, prikry gázou alebo kúskom ľanu, bavlny a zagumičkuj. Sklenený pohár umiestni v chladničke.

  • Odstránenie škvŕn

Citrónový olejje výborný na odstránenie plesní, nepríjemného zápachu a sviežo prevonia domov. Stačí pár kvapiek do obľúbených čistiacich prostriedkov na podlahy a byt bude nielen prevoňaný, čistý, ale zanechá bariérovú ochrannú vrstvu pred mikróbami a baktériami. Citrón si poradí aj so žuvačkou na textile či farbičkami a fixami z mnohých iných povrchov.

  • Nepríjemný škodca v šatníku alebo v špajzi

Nepozvaným hosťom domácnosti býva moľa šatová alebo moľa potravinárska. Kto ju našiel, vie, akú pohromu dokážu urobiť. Zbaviť sa mole v domácnosti je veľmi náročné, zdĺhavé a ide aj do peňazí. Je ti jasné, že ak sa zjaví v akejkoľvek potravine, môžeš ich rovno vyhodiť. O šatníku nehovoriac. Oveľa jednoduchšie je venovať čas prevencii ako riešeniu následkov. Mole neznášajú ostrú korenistú vôňu. Ak sa jej chceš nadobro vyhnúť, mal by si siahnuť po esenciálnych olejoch Levandule, Čajovníka, Klinčeka či Škorice. V špajzi nájde uplatnenie tampón alebo kúsok látky s pár kvapkami oleja položený do vetracích častí. V šatníku zase dobre poslúžia vrecúška so sušenou levanduľou.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=0ror57cGoZk

  • Roztoče v spálni

Roztoče milujú teplo, tmu, neprístupné miesta a svojho hostiteľa. Sú malé, voľným okom prehliadnuteľné, no narobia veľa škody. Kto je alergický na roztoče, mal by si zadovážiť esenciálny olej Bazalku a Citrón. Postup na prípravu prostriedku proti roztočom, blchám a všiam je jednoduchý.

Potrebuješ: sklenenú nádobu s rozprašovačom, esenciálny olej a destilovanú vodu. Na 100 ml vody postačia 3 kvapky oleja. Do 200 ml nádoby môžeš na začiatok zmiešať 3 kvapky Bazalky a 3 kvapky Citróna. Rozprašovačom ošetri matrace a periny. Na zbavenie sa škodlivej hávede alebo v rámci prevencie je dobré roztok používať pravidelne – aspoň raz týždenne.

Bolí ťa hlava, alebo ťa trápi strata čuchu a chuti? Prečítaj si náš ďalší článok, ako s esenciálnymi olejmi prinávrátiť stratu čuchu a zbaviť sa bolesti hlavy.

Foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.