Sviatok Valentína príde tento rok skôr! Už 14. februára

ako vybrať darček na valentína

Nechceli sme vás vystrašiť… len sme chceli vašu pozornosť. Mnoho ľudí sviatok Valentína zavrhuje a neoslavuje. Pre niekoho je príliš komerčný, pre iného zas „americký“. 

Skúsme sa ale naňho pozrieť zbližšia… Americký nie je, pôvodne vznikol v Taliansku v treťom storočí. Jeho autorom je biskup Valentín. Cisár Claudius II. ho dal uväzniť, pretože napriek zákazu pokračoval Valentín v sobášení zaľúbených dvojíc. Cisár Claudius II. bol vášnivý bojovník a potreboval silných a predovšetkých slobodných vojakov, ktorí by boli ochotní položiť svoj život vo vojne. Tí ženatí sa chceli vrátiť k svojim polovičkám a k rodine… Aj vo väzení Valentín pokračoval v dobrých skutkoch a pomáhal liečiť chorých. Pred svojou popravou ešte stihol prinavrátiť zrak a sluch dcére žalárnika, do ktorej sa zaľúbil. A legenda hovorí, že jej pred smrťou poslal lístoček s odkazom „Od tvojho Valentína“. 

Skutočný rozmach tohto sviatku prišiel až v devätnástom storočí. Najmä vďaka pošte, ktorá rozposielala valentínky po celom svete. 

Možno sa nám zdá komerčný, ale ruku na srdce – príchod každého väčšieho sviatku pociťujeme všade naokolo. Kedy si človek púšťa vianočné piesne? A kedy má najviac chuť pozrieť si Sám doma či Pelíšky? Na Vianoce. A kedy si rodičia spolu s deťmi vyrezávajú tekvicu? Práve v čase Dušičiek…  

Médiá nám servírujú sviatočnú ponuku a je už len na nás, ako ju spracujeme…

A na tradíciách, oslavách a prejavoch lásky je veľa krásneho. Pre niekeho je 14. február bežným dňom. A áno. Veď lásku by sme si mali dokazovať hocikedy a hocikde… 

Lenže aj samotná príprava prekvapenia zaberie nejaký čas. Najmä, ak si dá človek záležať na výbere toho správneho a originálneho darčeka – darčeka, ktorý ho spája s jeho druhým ja…

obraz na plátne

Niekoľko tipov, ako vybrať originálny darček na Valentína

V mnohých kultúrach je symbolom lásky srdce. Starovekí Egypťania považovali srdce za kompas, ktorý ich mal naviesť správne. Či už k k niečomu alebo k niekomu, srdce zohrávalo dôležitú úlohu pri rozhodovaní… Aj v mayskej kultúre malo srdce svoje významné miesto. Pri obetách bohom Mayovia zvykli vyrezať srdce z hrude, lebo ho považovali za symbol sily. 

Je vo vašom srdci niekto, za kým by ste šli aj na kraj sveta? A pre koho by ste boli ochotní obetovať všetko, čo máte? 

Ak áno, možno by vás potešil práve obraz na plátne, zavesený na viditeľnom mieste. 

Symbolika srdca

Tvar srdca pripomína nielen náš srdcový sval, ale taktiež brečtanové či figové listy. Tie sa zobrazovali na vázach a freskách minojskej kultúry. Podobná symbolika sa objavuje aj u korintských maliarov, ktorí tvar srdca spájajú s brečtanovými listami a hroznom. V starovekom Grécku a Ríme zas srdce pripomínalo semená feniklu, ktorý sa používal ako antikoncepcia. Neskôr sa srdce, ako prejav večnej lásky bijúcej pre všetkých, prenieslo do kresťanstva. 

Červená farba je taktiež symbolom lásky. No a červeným srdcom sa označuje láska a rovnako aj odvaha a statočnosť.

hrnček s potlačou

Darček pre partnera aj pre partnerku

Predstavte si, že skončíte na opustenom ostrove ako Robinson Crusoe. Skúste si odpovedať sami pre seba, čo by ste chceli mať pri sebe a koho? Ak ste odpovedali, že nepretržitý prísun ku káve a vašu drahú polovičku, tak ste náš človek. K tej káve chýbajú už len hrnčeky s červenými srdiečkami,  odlíšené len vašimi menami, nech si ich s vaším Piatkom nemýlite…

Darček pre manžela aj pre manželku

Čo si zvyknete doniesť z dovolenky? Magnetku, pohľadnicu alebo kľúčenku? Máte svoje obľúbené miesto, kam sa spolu radi vraciate? Alebo radi objavujete stále nové destinácie? A máte miesto, ktoré je pre vás najromantickejšie z najromantickejších? Asi nikoho neprekvapí, že prvú priečku podľa prieskumu obsadil Paríž a do prvej päťky sa dostali ešte Santorini, Benátky, pobrežie Amalfi a hawajské Maui. Ak aj vy patríte k romantikom, môžete potešiť svoju polovičku kľúčenkou s mapkou „vašej“ krajiny a s pre vás významným dátumom. Ten môže poslúžiť aj tým, ktorí si nie vždy vedia spomenúť na narodeniny partnera či výročie svadby.

kľúčenka

Božtek sem, božtek tam

Desať miliónov až 1 miliarda. To je číslo baktérií, ktoré si počas bozkávania dvojica prenáša. Na jednej strane tieto baktérie pomáhajú a chránia voči zubnému kazu a paradentóze, na druhej strane zubný kaz môžu spôsobiť. Je ale vedecky potvrdené, že bozkávaním sa vymení menej baktérií, ako pri podávaní rúk. 

Je mnoho techník bozkávania. O tých sa teraz rozpisovať nebudeme. Samozrejmosťou ale pri bozkávaní je svieži dych. A ten môžeme zabezpečiť pravidelným umývaním zubov. Nie vždy je čas si umývať zuby po každom jedle. Odporúča sa umývať si zuby aspoň dvakrát denne, a nevynechať najmä večerné čistenie zubov. Samotné čistenie by malo trvať aspoň tri minúty a je potrebné si vyčistiť všetky plochy. Horizontálne čistenie zubov je úplne nevhodné, pretože dochádza k abrázii zubných povrchov. Najúčinnejšou technikou je tzv. Bassova technika. Tá spočíva v tom, že si zubnú kefku priložíme pod 45° uhlom medzi ďasno a vonkajšiu plochu zubu a povlak zotierame od ďasna ku korunke zuba ľahko krúživými pohybmi s miernym tlakom. Žuvacie plochy stoličiek čistíme vodorovným pohybom vpred a vzad. 

bambusové zubné kefky

Veľmi dôležitý je výber kefky. Štetinky by nemali byť príliš tvrdé, aby nepoškodzovali zubnú sklovinu a ďasná.  Určite si vyberajte zubné kefky so zarovnanými štetinkami, vďaka ktorým sa dostanete aj do ťažšie prístupných častí chrupu.  Tvar rúčky sa odporúča pevný, aby sa v ruke zbytočne nepretáčala. Zubné kefky by sa mali meniť každé 2 až 3 mesiace (poprípade skôr, ak sú štetinky poškodené, alebo ste prekonali infekčné ochorenie). V súčasnej dobe sa, našťastie, myslí viac aj na prírodu. Ekologické bambusové kefky, vyrobené zo 100% reyklovateľného materiálu, sú tomu príkladom. Sú šetrné nielen voči prírode a životnému prostrediu, ale aj voči vašej sklovine a ďasnám. Stačí si len vybrať, čo by na nej mohlo byť a valentínsky darček je vybavený.  

valentínske mentolky

Láska ide cez žalúdok

V súčasnej dobe sa dá očakávať, že reštaurácie ešte budú musieť počkať, kým sa otvoria naplno. Kým tak naozaj bude, niečo chutné sa dá pripraviť aj doma. A keď to bude ešte k tomu vkusne naaranžované… Môže to byť ovocná misa so šľahačkovým srdiečkom alebo domáca pizza vykrojená v tvare srdca. Fantázii sa medze nekladú. A vedľa alebo v strede môže byť malá krabička s valentínskymi mentolkami. A možno medzi nimi schovaný tajomný odkaz na malilinkom papieriku alebo prstienok. To už ale necháme na vás… 

Darček pre frajera aj pre frajerku

Hovorí sa, že láska je slepá. Aj v Shakespearovej hre Sen noci svätojánskej Helena hovorí: „bo očami nie, srdcom hľadí láska, i preto býva slepým do obrázka namaľovaný Amor krídlatý.“ 

Preto môže Amor svojím šípom zasiahnuť kohokoľvek a aj kedykoľvek. 

Kedy ste naposledy darovali nejakú valentínsku pohľadnicu? Ešte nie? Nikdy nie je neskoro.  Viete, ktorá ľúbostná báseň je najdlhšia na svete? Sládkovičova Marína.

Ja sladké túžby, túžby po kráse spievam peknotou nadšený,a v tomto duše mojej ohlase  svet môj je celý zavrený; z výsosti Tatier ona mi svieti, ona mi z ohňov nebeských letí,ona mi svety pohýna; ona mi kýva zo sto životov: No centrom, živlom, nebom, jednotou krás mojich moja Marína!

drevena pohľadnica
Autor foto: Jaroslav Krafka

Môžete ju len nechať v schránke alebo dať pod vankúš. Určite vyčaríte úsmev svojím originálnym nápadom. A nezabudnite ju podpísať Od tvojho Valentína. 

Autor: Stanislava Krafková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.