Pohyb budúcnosti: 6 adrenalínových vychytávok ktoré musíte vyskúšať

Pohyb budúcnosti: 6 adrenalínových vychytávok ktoré musíte vyskúšať

Kde sú tie časy, keď sa deťúrence preháňali po ulici za gumenou loptou alebo hrali vybíjanú? Po vlnách in-line, skateboardingu a BMX prichádzajú ďalšie a ďalšie športy spojené so špecifickým náčiním a presunom v priestore. Mnohé vyzerajú ako zo sci-fi filmov.

Jednokolka Urban Glide

Najnovší z kategórie ľahkých jednokoliek, unicykel s pohonom, na ktorom môžeme predvádzať aj akrobatické kúsky. Jeho dizajnér Austin Marhold však odporúča naučiť sa najprv jazdiť mimo frekventovaných ciest. Aké triky sa na ňom dajú robiť je vidno na priloženom videu. Celý projekt Urban Glide pochádza rovnako ako Me­‑Mover zo serveru Kickstarter (web, ktorý umožňuje nájsť financovanie a podporu pre začínajúce firmy). Koleso tohto 11 kg presúvadla má priemer 40 cm a sú na ňom rozkladacie stúpadlá pre nohy a silikónové opierky na kolená. Riadenie je kombináciou otáčania a nakláňania rovnako ako pri Segway.

Pohyb je zabezpečený nahnutím sa dopredu, zastavenie opačným pohybom – nahnutím sa vzad. Stroj poháňa 1,5 kW elektromotor. Batéria sa nabíja sa 60 – 120 minút a plne nabitý stroj prejde 30-33 kilometrov. Nosnosť jednokolky je 117 kg a užívateľ s ňou prejde aj cez rôzny terén, nielen po rovnej ceste. Dokáže s ňou aj preskočiť prekážku. Najvyššia rýchlosť je 23 km/h. Cena začína na 999 dolároch a keďže ide o začínajúci projekt, nie je definitívne stanovená. Unicykel je dostupný v štyroch farebných prevedeniach – zelený, ružový, modrý a žltý.

Revolučná trojkolka Me­‑Mover

Pohyb budúcnosti: 6 adrenalínových vychytávok ktoré musíte vyskúšať
Zdroj a foto: Me­‑mover.com

Jonas Eliasson z Dánska vymyslel Me­‑Mover. Ľudský transportér, ktorý sa využíva nielen na pohyb z bodu A do bodu B, ale aj pre športovanie. Sám autor zariadenie odporúča na cvičenie počas pohybu, relaxáciu, zábavu a hru. Pohyb je mixom lyžovania a behu, ale bez toho, aby namáhal chrbát, kolená a členky. Stroj zlepšuje rovnováhu a pohyb na ňom posilňuje nohy a sedacie svaly. Vhodný je pre všetkých, ktorí uprednostňujú intenzívne cvičenie. Relatívne skladná trojkolka s rozmermi 100 x 95 x 40 cm a s hmotnosťou 20 kg dokáže vyvinúť rýchlosť až 40 km/hod. Kostru nesú tri 12,5 palcové kolesá pomocou patentovaného pohonného mechanizmu pat pend. Me­‑Mover má našliapnuté k tomu, aby bol skutočnou revolúciou mestskej mobility. Od začiatku predaja ich predali vyše 20 000 kusov, pritom cena jedného je okolo 1100 €. V ponuke sú dva druhy: MeMover BASE a MeMover CITY.

Zábavná jazda na Trikke

Pohyb budúcnosti: 6 adrenalínových vychytávok ktoré musíte vyskúšať
Zdroj a foto: Trikke.eu, Trojkolka.sk

Brazílsky strojný inžinier José „Gildo“ Beleski vymyslel takzvaný 3CV kĺb a nechal si ho patentovať. V roku 1999 odišiel do USA, kde o rok neskôr založil firmu Trikke Tech, Inc. a začal vyrábať trojkolky, ktoré sa uvádzajú do pohybu kývaním sa z boka na bok – energia generovaná kombináciou zmeny ťažiska a nakláňania trojkolky sa mení na pohyb vpred. Vedzte, že takto si precvičíte všetky hlavné svalové partie a posilníte kardiovaskulárny systém. Trikke dosahuje rýchlosť až 30 km/h. Všetky verzie stroja sú vyrobené z kvalitného hliníka a s tromi polyuretánovými kolesami. Dvojité zadné brzdy zaisťujú bezpečné a účinné brzdenie. Pretože sú kontrolované nezávisle, brzdy umožňujú jazdcovi vykonávať veľa zábavných trikov a manévrov. Trojkolka je vyrábaná vo viacerých konštrukčných a farebných variantoch tak, aby zodpovedala jazdcovej veľkosti, hmotnosti a štýlu jazdy. Existuje aj vo verzii na sneh – Trikke Skki. Cena sa pohybuje okolo 750 €.

Heelys a heeling

Pohyb budúcnosti: 6 adrenalínových vychytávok ktoré musíte vyskúšať
Zdroj: heelys.com, foto: Lenoshi, s. r. o.

Klasické in­‑line korčule majú stále svojich stálych priaznivcov, no doslova boom okolo roku 2007-2008 spôsobila jedna zaujímavá modifikácia, a síce korčule­‑topánky (dobre znie český výraz „koloboty“) značky Heelys. Hoci boli na výslní len krátko, vytvorili si silnú komunitu nadšencov, najmä z detí a teenagerov, a to do takej miery, že distribútori nestíhali plniť objednávky. Dnes už je situácia iná, hoci sa stále predávajú za cenu okolo 40 €. Heelys (heel = angl. päta) vymyslel Američan Roger Adams a šport s nimi spojený sa nazýva heeling. Pri in­‑line je potrebné prezúvať sa z korčúľ do topánok a naopak. Heelys tento nedostatok odstránili. V časti pod pätou je v topánke otvor na jedno skateboardové koliesko, a teda je možné ako chodiť, tak jazdiť. Ak chce majiteľ iba chodiť, kolieska vyberie a dieru zaslepí priloženou záklapkou. Heeling sa delí podľa niekoľkých štýlov jazdy a miesta, na ktorom „heelysáci“ jazdia: street, dance, grind a skate park.

Sedemmíľové topánky

Pohyb budúcnosti: 6 adrenalínových vychytávok ktoré musíte vyskúšať
Zdroj a foto: poweriser.cz, poweriser.co.kr, Hokosoft, s.r.o.

Náčinie pôvodne z Kórei získalo svoje vlastnosti predovšetkým vďaka špeciálnej pružine reagujúcej na deformáciu. Tá využíva hmotnosť a tlak, ktorý vyvíja užívateľ pri skoku a prenáša ho do nasledujúceho odrazu. O fyzickej náročnosti pohybu pomocou Poweriser alebo Powerskip však nemôže byť pochýb a akrobatické kúsky nie sú úplne pre každého. Predajcovia odporúčajú nosiť ochranné pomôcky. Užívateľ pri pohybe zapája svalstvo dolných končatín, sekundárne aj gravitačné a rovnovážne svaly a svalový korzet (core). Existuje niekoľko druhov „skákadiel“ podľa odporu pružiny. Športovcom umožňuje bežať až rýchlosťou 40 km/h a vyskočiť do výšky 2 metrov, pričom používanie nie je limitované kvalitou povrchu. Najvhodnejší je, samozrejme, mestský povrch – asfalt, betón, kocky – no pohybu vyhovuje akýkoľvek tvrdší povrch. Na trávnatom povrchu je zasa možné trénovať rôzne triky a preskoky cez prekážky. Cena je od 200 do 500 €.

Vodný koník Pumpabike

Pohyb budúcnosti: 6 adrenalínových vychytávok ktoré musíte vyskúšať
zdroj: pumpabike.co, foto: Aliexpress.com

Prvá komerčná krídlová loď poháňaná ľudskou silou, ktorá nemá ani vrtuľu, ani pedále. To je jednou vetou pumpabike. Tento stroj je akousi kombináciou „pogo stick“ (známa žrď s pružinou a držadlami, určená na skákanie) a jet ski (ski boby). Jazdec uvádza pumpabike do pohybu skákaním na malú plochu v zadnej časti stroja (sú tam aj popruhy na chodidlá, aby sa nevyšmykli vo vode), pričom smer mení pomocou obdoby bicyklových riadidiel. Pumpabike má na svedomí vynálezca a konštruktér Mike Puzey, rodák z juhoafrického Johanesburgu. Stroj váži 14 kg a je postavený z plastov a hliníka. Má dve lodné krídla, jedno väčšie vzadu a jedno menšie vpredu, ktoré slúži na stabilizáciu a riadenie stroja na vode. Energia poskakovania resp. pohupovania v kolenách v zadnej časti sa prejavuje pohonom plavidla pomocou prednej časti. Pohyb si vyžaduje slušnú kondíciu. Princíp pohybu vpred spočíva v pravidelnom ponáraní predného krídla pod určitým uhlom a vynáraní pod zmeneným uhlom. Pumpabike dosahuje rýchlosť 30 km/h. Stroj má dve nevýhody, jednak nutnosť skákania počas celej doby pobytu na hladine a zložitejší štart, často je potrebné „roztlačenie“ začiatočníka alebo skok na stroj z móla. Konštruktér však pracuje na ďalších vylepšeniach dizajnu. Cena Pumpabike sa pohybuje medzi 700-800 €.

Článok publikovaný so súhlasom online magazínu Šport je život – www.sjz.sk.

One thought on “Pohyb budúcnosti: 6 adrenalínových vychytávok ktoré musíte vyskúšať

  1. Pingback: 7 tipov, ako vybrať školskú tašku pre dieťa - FitCool.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.