Motivácia je základ. Ako si ju udržať, keď sa vám nič nechce?

Keď začíname s chudnutím, cítime sa motivovane, možno aj nadšene. Máme v hlave jasnú predstavu o tom, aké super by bolo byť štíhlejšou a čo všetko by sme mohli robiť Ak chcete schudnúť prebytočné kilá, prvým správnym a dôležitým krokom je zmena vlastného myslenia. Pustiť sa do chudnutia niekedy býva čertovsky ťažké. O udržiavaní motivácie počas cesty k vysnívanej postave to potom platí dvojnásobne. Skúste si spísať všetky dôvody, prečo chcete schudnúť. Môže to byť čokoľvek. Počíta sa úplne všetko. Všimnite si, že niektoré z pohnútok sú vnútorné, zatiaľ čo iné sú vonkajšie. To je úplne v poriadku. Motivácia je proces, kde sa jednotlivé faktory prelínajú.

Motivácia je zázrak. Dokáže s našou mysľou robiť zázraky. Ako sa správne motivovať? Poďme sa pozrieť konkrétne na niekoľko tipov, možností, prostriedkov a overených rád, ktoré vám pomôžu získať a udržiavať motiváciu na začiatku chudnutia, počas chudnutia aj vtedy, ak sa nebude dariť.

Áno alebo nie? Držím teda diétu, či nie?

Je normálne, že keď sa rozhodnete chudnúť, tak budete spočiatku oplývať veľkou dávkou energie a motivácie. Toto nadšenie udržiavajú počiatočné úspechy, ale ako náhle sa z procesu stane rutina, začne sa prejavovať strata elánu a motivácie. Myslite na to, že žiadnu diétu nedržíte. Chcete sa cítiť dobre a byť plní energie. Chcete sa stravovať a žiť zdravo. Je to o novom prístupe k sebe samému. Následne sa vám bude aj lepšie chudnúť. To je to, čo chcete, to je to, o čo vám ide.

Každé ráno začnite pohárom vody

Pitný režim dodržujte aj v priebehu dňa – pite najlepšie vodu alebo čaj. Nečakajte na to, kým budete cítiť smäd. Pohár či fľašu s vodou majte vždy po ruke. Pitný režim má zásadný vplyv na celý váš deň. Funguje proti bolesti hlavy, celulitíde, zbavuje telo nečistôt, tak isto pomáha pri chudnutí.

Zvládnem to, pretože chcem

Nepotrebujete žiadne zázračné čaje, chudnúce tabletky ani osobného trénera. Je to len o vašej pevnej vôli. Vždy keď budete mať chuť poľaviť vo svojom snažení, alebo ak už schudnete a zistíte, že opäť priberáte vplyvom nesprávneho životného štýlu, prečítajte si, prečo ste začali. Všetko je to vo vás, v tom, čo ste si zaumienili a v čom chcete pokračovať a uspieť. Prečo ste túžili schudnúť, čo všetko sa tým vo vašom živote zlepší.

Odmeňte sa, tešte sa

Je dôležité, aby ste si nastavili reálne ciele. Radujte sa nielen z počiatočných veľkých, ale aj z malých úspechov. Každá pozitívna zmena sa počíta a každé kilo dole vás vo vašej snahe o zmenu životného štýlu poženie vpred. Chudnutie nie je jednoduchou záležitosťou. Preto sa za čiastkové úspechy pochváľte a náležite odmeňte. Môže to byť wellness, masáž, nejaký výlet či zaujímavé jedlo, ideálne čo najzdravšie. Ak spravíte niečo pre seba, čo sa vymyká vášmu „normálu“, nezabudnite sa odmeniť. Aj balíček proteínových Tortitos s kuracou príchuťou môžu padnúť vhod.

Zdravé maškrty

O vašej postave rozhoduje to, čo máte vo svojej chladničke, špajze alebo aj v zásuvke v práci. Ak budete v zásobe len zdravé potraviny, nebudete mať potrebu hľadať niečo nezdravé, plné zbytočných cukrov a tukov. Keď máte neuveriteľnú chuť na niečo sladké, vyberte si napríklad proteínové tyčinky alebo vafle Prodietix. Nemusíte sa báť zbytočných cukrov ani tukov, ale sladká chuť tu absentovať určite nebude.

Nebuďte na to sami

Pochváľte sa výsledkami aj svojmu okoliu a blízkym. Ak budete o svojich zmenách a odhodlaní veľa hovoriť, máte väčšiu šancu svoje záväzky dodržať. Je prirodzenou ľudskou vlastnosťou, že potrebujeme pochvalu a pozitívnu spätnú väzbu, aby sme vo svojom konaní vytrvali. Preto o svojom cieli povedzte rodine a kamarátom. Iste vás radi podporia.

Pohyb je zábava, nie trápenie

Pohyb je neoddeliteľnou súčasťou každej premeny. Nielenže vám pomôže páliť kalórie, ale celkovo prospieva fyzickému aj duševnému zdraviu. Najlepší pohyb je taký, ktorý vás bude tešiť a nebude problém v ňom vydržať. Vyberte si takú aktivitu, ktorá vás bude baviť. Myslite na všetky pozitíva, ktoré získate, ak si ponaťahujete telo, posilníte svaly, okysličíte mozog, a predovšetkým získate vypracovanejšie telo.

Alfou omegou je kvalitný spánok

Choďte včas spať. Spánok pred polnocou je najkvalitnejší. Aj hodina takého spánku vám dá viac ako niekoľko hodín spánku po polnoci. Nedostatok spánku veľmi preukázateľne zvyšuje apetít. Ak budete unavení, máte väčšiu tendenciu hľadať energiu v nezdravých potravinách. Dávajte si však pozor na ostré svetlo. Notebook, tablet alebo mobil vymeňte pred spaním za knižku, časopis alebo napríklad počúvanie rádia.

Aj napriek tej najlepšej motivácii sa môže stať, že sa vám nepodarí udržať svoju morálku pri chudnutí na 100 %. Nevzdávajte to však a pokračujte tam, kde ste skončili. Chudnutie je dlhodobý proces, ale keď prinesie ovocie, je to ako z rajskej záhrady.

www.prodietix.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.