Kotvičník zemný: Účinky a použitie

Kotvičník zemný: Účinky a použitie

Kotvičník zemný, latinsky Tribulus terrestris, je malá rastlinka, ktorá si rozhodne zaslúži vašu pozornosť. V tradičnej medicíne sa používa napríklad na zvýšenie libida a na udržanie zdravia močového ústrojenstva. V dnešnom modernom svete sa z kotvičníka stal okrem iného aj obľúbený doplnok, ktorý by mal zvýšiť hladinu testosterónu. Na ďalšie účinky, ako aj na zloženie a použitie kotvičníka zemného, sme sa pozreli v našom článku.

Ako vplýva kotvičník na naše zdravie

Kotvičník zemný rastie v niektorých častiach Európy, nájdete ho aj v Afrike a Ázii a na Strednom východe. Po stovky rokov sa jeho účinky využívajú v tradičnej čínskej medicíne aj v indickej ajurvéde, no a dnes jeho účinky využívame aj my – ľudia moderného sveta.

Kotvičník zemný obsahuje široké spektrum rôznych látok s pozitívnymi účinkami na naše telo a zdravie. Za spomenutie stojí, že rastlina sa využíva celá, teda jej listy, plody aj kvety. Z najdôležitejších látok, ktoré kotvičník obsahuje, spomenieme sapogeníny, alkaloidy, fytosteroly, vitamíny, napríklad vitamín C, minerály, steroidy, flavonoidy a iné.

A ako to je s jeho účinkami na naše zdravie? Kotvičník zemný vám skutočne môže pomôcť pri viacerých ťažkostiach, avšak schopnosť zvýšiť hladiny testosterónu sa u ľudí nepreukázala. Preukázal sa však jeho vplyv na zlepšenie kontroly hladiny cukru v krvi u ľudí trpiacich cukrovkou a tiež znižovanie hladiny cholesterolu.

Dobrou správou je tiež to, že kotvičník zemný je skutočne účinný na zvyšovanie libida, a to tak u mužov ako u žien. Je dokonca možné, že by mohol vo vyšších dávkach pomôcť mužom s erektilnou dysfunkciou.

K ďalším účinkom kotvičníka zemného patrí:

  • zlepšenie imunity
  • protizápalové účinky
  • úľava od bolesti
  • zlepšenie metabolizmu
  • podpora trávenia
  • zlepšenie fungovania prostaty
  • zmiernenie pocitov napätia a nervozity
Kotvičník zemný: Účinky a použitie

Použitie kotvičníka zemného

Kotvičník zemný môžete užívať v rôznych formách. Veľmi často je to podoba čaju, ale stretnúť sa môžete aj s tabletami alebo kvapkami. Ak sa rozhodnete pre čaj, jeho príprava je jednoduchá – jednu čajovú lyžičku sušenej zmesi zalejte 500 ml vody a nechajte lúhovať 10 minút. V prípade užívania výživových doplnkov s obsahom kotvičníka zemného, ako sú kvapky, tinktúry, tablety či kapsuly a iné, vám odporúčame riadiť sa pokynmi výrobcu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.