Wobenzym – zázrak prírody alebo drahé placebo?

wobenzym

Wobenzym je výživový doplnok, ktorý na celom svete používajú ľudia na zmiernenie chronickej bolesti, zápalu a urýchlenie procesu hojenia. Výskumy však naznačujú, že pomáha športovcom znížiť únavu, svalovú bolesť a skrátiť čas potrebný na regeneráciu po tréningu.

Čo sú enzýmy?

Enzýmy sú špecializované proteíny, ktoré pôsobia ako katalyzátory v tele. Urýchľujú a podporujú celý rad biochemických procesov. V samotnom ľudskom tele pracuje viac ako 3 000 rôznych typov enzýmov, ktoré obnovujú bielkoviny, bunky a tkanivá tela. Často nájdeme doplnky, ktoré kombinujú viac prirodzene sa vyskytujúcich enzýmov, zvyšujú schopnosť tela vykonávať kľúčové regeneračné funkcie a prinášajú väčšiu rovnováhu pre naše zdravie.

Na čo slúži Wobenzym?

Wobenzym je jeden z najznámejších a najpopulárnejších výživových doplnkov na trhu. Je to účinný  doplnok lieku ku konvenčnej liečbe, ktorý podporuje prirodzený imunitný systém tela, odstraňuje z krvi oxidanty, choré tkanivá a mikroorganizmy, čo umožňuje imunitnému systému robiť si svoju prácu.

Ktoré enzýmy obsahuje?

  • Pankreatín – zmes niekoľkých tráviacich enzýmov,
  • papaín – hydrolázový enzým nachádzajúci sa v ovocí papáje, zbavuje telo odumretých tkanív,
  • bromelaín – enzým nachádzajúci sa v rastlinách, rozkladá nadbytočný tuk v tele,
  • trypsín – vstrebáva a štiepi proteíny z tenkého čreva,
  • chymotrypsín – tráviaci enzým, ktorý štiepi ostatné proteíny z pankreasu.
wobenzym
Zdroj foto: pixabay.com

Aké má Wobenzym účinky pre zdravie?

Wobenzym má mnoho benefitov potvrdených vedeckými štúdiami. Z jeho najznámejších výhod je množstvo zaujímavých aj pre športovcov. Predtým, než ho začneš užívať, mal by si o jeho výhodách a nevýhodách vedieť. Nie je ani na škodu poradiť sa o jeho užívaní s lekárom, ktorý tvoj zdravotný stav pozná najlepšie.

Zlepšuje celkové zdravie kĺbov

Wobenzým sa už mnoho rokov používa na zlepšenie celkového zdravia kĺbov a ich pohyblivosti, na čistenie krvi od škodlivých oxidantov, ktoré sú príčinou vzniku zápalov a kĺbových ochorení, napríklad artritídy.  To môže viesť k opuchu a bolesti v kĺboch.

Čistí obehový systém

Zápalové procesy v tele zhoršujú kardiovaskulárne zdravie a znečisťujú tak obehový systém nečistotami. Niektorí vedci prišli na to, že Wobenzym napomáha k zníženiu hladiny zápalu v tele.

Rýchejšie regeneruje tkanivo po operácii

Štúdie preukázali, že Wobenzym môže skrátiť čas potrebný na regeneráciu tela po operácii. Už v polovici 90-tych rokov 20. storočia vyšiel v zahraničnom časopise o športe a zdraví článok, ako môže enzymatická terapia podávaná pred aj po operácii viesť k zníženiu opuchu a zápalu, regenerácii pooperačných rán a bolesti.

Skracuje čas zotavenia po športovom zranení

Mnoho športovcov berie Wobenzym ako súčasť svojho tréningu po tréningu, pretože výskumy a prax naznačujú, že pozitívne pôsobí na prirodzené liečebné procesy tela. Nielenže skracuje čas potrebný na zotavenie a regeneráciu svalstva, ale aj na športové zranenia ako sú výrony, opuchy či zápalové procesy. Najviac účinný je, ak sa užíva pred a po tréningu.

wobenzym tabletky
Zdroj foto: pixabay.com

Znižuje únavu a svalovú bolesť po tréningu

Nová štúdia uvádza, že kombinácia enzýmov bromelaínu z ananásu, papaínu z papáje, pankreatínu a trypsínu z ošípaných, chymotrypsínu z hovädzích zdrojov a trihydrátu rutosidu – rutínu z kvetu sofory japonskej, ktoré obsahuje Wobenzym, môže znížiť únavu a svalovú bolesť vyvolanú cvičením. Ako uvádza štúdia, užívanie doplnku Wobenzym 72 hodín pred a 72 hodín po tréningu pomohlo športovcom udržať silu, znížiť bolesť a priaznivo pôsobiť na zápalové, metabolické a imunitné biomarkery. Výskum prebiehal na športovo aktívnych mužoch vo veku 20 až 50 rokov. Náhodne vybraní účastníci mali užívať buď placebo alebo Wobenzym tri dni pred a 3 dni po vyčerpávajúcom tréningu. Výsledky ukázali, že kombinácia enzýmov pomáha udržiavať silu a zmierňovať bolesť u aktívnych športovcov a súčasne vykazuje významné priaznivé účinky na zápalové, metabolické a imunitné biomarkery.

Chráni imunitný systém

Byť zdravý je pri trénovaní základ. Mať oslabený imunitný systém nie je nič príjemné, pretože to bráni v športovaní a dosahovaní výsledkov. Wobenzym pomáha udržiavať rovnováhu imunitného systému tým, že zvyšuje jeho prirodzenú schopnosť liečiť sa a zároveň bráni tomu, aby sa zápalové procesy vymkli spod kontroly.

Znižuje riziko prirodzeného potratu

Výskum zameraný na potenciálne prínosy plodnosti spojené s užívaním Wobenzymu tiež priniesol zaujímavé výsledky. V roku 2000 sa do výskumu zapojila skupina žien, ktorá potratila. Príčinou potratu bol zistený imunologický problém. Pred ďalším plánovaným tehotenstvom začali pravidelne užívať Wobenzym. Výskum ukázal, že až 80 percent žien úspešne donosila a porodila dieťa. Výživový doplnok je jeden z mála enzýmov, ktorý vo výskume obstál s cieľom úspešne dokončiť graviditu. Vykonaný výskum navyše nepreukázal žiadne vedľajšie účinky. Táto štúdia však nezaznamenala, že by Wobenzym všeobecne napomáhal k plodnosti. Na to je potrebný ďalší výskum.

Pomáha s trávením

Wobenzym obsahuje zmes enzýmov, ktoré sú nápomocné pri štiepení bielkovín a trávení vlákniny v žalúdku. Vďaka tomu sa z neho stal účinný doplnok pri pomoci s trávením.

Wobenzym a vedľajšie účinky

Výskumy Wobenzymu nepreukázali žiadne vedľajšie účinky. Napriek tomu môže niektorým ľuďom spôsobiť alergické reakcie, bolesti žalúdka či hnačku. Problémy však odoznejú po znížení dávky. Opatrní by však mali byť tí pacienti, ktorí úžívajú lieky na riedenie krvi, antibiotiká a tí, ktorých čaká operácia. Wobenzym znižuje zrážanlivosť krvi a účinok niektorých liekov, preto by o jeho úžívaní mal vedieť aj tvoj ošetrujúci lekár.  

wobenzym a sport
Zdroj foto: pixabay.com

 

Ako užívať Wobenzym?

Wobenzym sa najlepšie konzumuje nalačno, najlepšie 45 minút pred jedlom. Ak sa užije po jedle, je dobré počkať asi 2 hodiny. Prečo? Ak sa enzýmy užívajú s jedlom, môžu stráviť aj potravinové bielkoviny, čím znižujú ich účinnosť. Naopak, keď sa užíva na lačný žalúdok, môže sa vstrebať do krvi a tým pôsobiť protizápalovo.

Koľko tabliet denne?

Liečba začína dávkou 3-krát 5 až 3-krát 10 tabliet denne. Počet tabliet jednorazovej dávky závisí od typu a závažnosti choroby či príčiny užívania. Po odoznení prejavov choroby sa dávkovanie znižuje na udržiavaciu dávku 3-krát 3 tabletky denne.

Cena Wobenzymu

Na trhu je množstvo preparátov vyrobených na báze Wobenzymu. Cena sa odvíja od veľkosti balenia. Priemerná cena najmenšieho 40 kusového balenia sa pohybuje okolo 7 – 9 eur, cena najväčšieho 800 tabletkového balenia okolo 90 – 125 eur. Existujú aj iné balenia, ktoré obsahujú 200 a 300 tabliet. Ak máš záujem o kúpu enzýmu, vyskúšaj najprv menšie balenie. Rozhodne sa neodporúča investovať rovno do veľkého balenia, ak máš akékoľvek pochybnosti. Ak máš zdravotný problém, vyskúšať ho rozhodne stojí za to.

Hľadáš správnu cvičebnú pomôcku do interiéru? Vyberaj s nami vibračnú plošinu.

3 thoughts on “Wobenzym – zázrak prírody alebo drahé placebo?

  1. Pingback: 23 najlepších fitness vychytávok ako darček pre otca - FitCool.sk

  2. Pingback: 6 krokov, ako sa naučiť pravidelne cvičiť a neprestať - FitCool.sk

  3. Pingback: Kolagén: Zbav sa bolesti kolien pri športovaní! - FitCool.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.