Tabletky na chudnutie fungujú. Je to pravda alebo lož?

tabletky na chudnutie - meranie obvodu pasa

Chceš schudnúť? Jesť tabletky na chudnutie nestačí – to je jasné. Otázka znie: Pomáhajú vôbec alebo je to len reklamný ťah?

Pokiaľ ide o chudnutie, na trhu je dostatok piluliek, nápojov a doplnkov, ktoré by ti mohli pomôcť znížiť hmotnosť. Ale je takéto chudnutie bezpečné? Na trhu je niekoľko druhov tabletiek na chudnutie, ktoré spolu s úpravou jedálnička a pohybom naozaj fungujú. Predtým, než si vyberieš tie správne, prečítaj si ich zloženie. Nie všetky sú vhodné pre teba. Niektoré dokonca spôsobujú nepríjemné vedľajšie účinky.

Čo v prípravkoch na chudnutie funguje?

Najlepšie tabletky na zníženie hmotnosti môžu obsahovať jednu alebo viac aktívnych zložiek určených na zvýšenie spaľovania tukov a zníženie chuti do jedla. Ktoré to sú?

Glukomanán

Glukomanán je polysacharid vyrábaný z z koreňa rastliny konjac, ktorá rastie v Ázii. Ide o typ vlákniny, ktorý v tele pôsobí ako špongia. Tým, že absorbuje vodu v čreve, napučnie, čo vedie k pocitu plnosti. Ak ho konzumuješ v malých dávkach, žalúdok zasýti a ty budeš jesť menej. Potrebné je však dodržiavať dostatočný prísun tekutín, inak jeho úžívanie nemá zmysel. To je teória a čo hovorí výskum? Štúdia z roku 2005, ktorá bola vykonaná so 176 osobami naznačila, že glukomanán prispel k úbytku hmotnosti u zdravých dospelých ľudí s nadváhou. Ak si sa rozhodol užívať doplnky stravy s glukomanánom, mal by si vedieť aj o vedľajších účinkoch. Užívanie glukomanánu môže spôsobovať plynatosť, hnačky a bolesti žalúdka.

OBEZIN 90 tob.
OBEZIN 90 tob.

Obezinje český liek na prírodnej báze, ktorý obsahuje glukomanán. Obsiahnutá látka má za úlohu regulovať hladinu cholesterolu a tým znižovať váhu. Navyše obsahuje antioxidanty, spirulinu a veľké množstvo vlákniky, čo podporuje zdravie imunitného systému. Obezin sa užíva pol hodinu pred jedlom, aby stihol zväčšiť svoj objem a ty si nepocítil hlad. Výhodou je, že liek nefunguje na báze JOJO efektu. Užíva sa 1 až 2 tablety 3-krát denne. Jeho nevýhodou sú vedľajšie účinky – hnačka, nadúvanie, zápcha – ktoré bývajú len na začiatku užívania.

 

Extrakt Garcínie kambodžskej

Garcínia kambodžská je ovocie, ktoré obsahuje kyselinu hydroxycitrónovú, o ktorej sa predpokladá, že napomáha úbytku hmotnosti. Extrakt Garcínie kambodžskej obsahuje šťavy, ktoré sa spracovávajú do tabletiek na zníženie telesnej hmotnosti. Aj keď neexistuje veľa štúdií o jej účinkoch, predsa len výskum z roku 2015 ukázal, že kyselina hydroxycitrónová môže zabrániť tvorbe a ukladaniu tuku v tele. Navyše sa zistilo, že extrakt Garcínie má ako jeden z mála veľmi nepatrné vedľajšie účinky, ak sa užíva v primeraných dávkach do 2800 mg.

Garsin 60 kapsúl
Garsin 60 kapsúl

Garsin – je liek na prírodnej báze, ktorý obsahuje účinnú zložku kyselinu hydroxycitrónovú získanú z Garcínie kambodžskej. Okrem nej tu účinkuje aj konjugovaná kyselina linolová, L-karnitín, zelená káva, acai, zelený čaj, vitamíny a iné. Užíva sa jedna tableta 2 až 3-krát denne. Liek sľubuje trojkilogramovú stratu z váhy už po užití jedného balenia (60 tabliet). Medzi jeho výhody patrí odvodnenie, žiadne vedľajšie účinky a znížená chuť do jedla.

 

tabletky na chudnutie - meranie obvodu pasa
zdroj: pixabay

Extrakt zo zeleného čaju

Veľa tabletiek na chudnutie obsahuje zelený čaj, pretože extrakt zeleného čaju pôsobí ako prirodzený spaľovač tuku, najmä v oblasti brucha. Hoci sú potrebné ďalšie výskumy, niektoré štúdie prišli s poznatkom, že nápoje obsahujúce extrakt zo zeleného čaju môžu podporiť stratu viscerálneho tuku na bruchu. Strata tukových zásob sa taktiež prejaví aj  miernym úbytkom celkovej hmotnosti, čo rozhodne poteší. Hoci je extrakt zo zeleného čaju zvyčajne dobre znášaný, môže spôsobiť zápchu, nevoľnosť a bolesť žalúdka.

Reduxs
Reduxs

ReduXs – je liek na čisto prírodnej báze. Obsahuje najmä extrakt zo zeleného čaju, kaktus opuntia ficus indica, bylinky ako šalviu a púpavu a brusnicu. Všetky spomínané zložky majú za úlohu telo detoxikovať, viazať na seba tuky a zlepšovať trávenie. Po mesiaci užívania výrobca sľubuje úbytok na váhe 2 až 6 kilogramov. Užíva sa jedna kapsula denne. Jeho mínusy: liek nie je vhodný pre diabetikov, ľudí trpiacich na leukémiu a  ochorením pečene a obličiek.

 

Konjugovaná kyselina linolová

Konjugovaná kyselina linolová (CLA) je typ mastnej kyseliny, ktorá sa nachádza hlavne v hovädzom mäse a v mliečnych produktoch. Z kyseliny linolovej sa kedysi, ale aj dnes s obľubou vyrábali tabletky na chudnutie. Šlo o jedny z najlepších produktov na zníženie telesnej hmotnosti. Kyselina linolová dokáže zrýchliť metabolizmus a zároveň znížiť chuť do jedla. Väčšina štúdií o CLA sa uskutočnila na zvieratách, preto na čas upadla do zabudnutia. Podľa najnovších zistení výskumu vedci prišli na to, že CLA pomáha pri chudnutí, aj keď úbytok bol nepatrný. Dávku CLA je potrebné konzumovať maximálne 6 gramov denne po dobu 12 mesiacov. Rovnako, ako iné doplnky stravy, aj CLA môže prispieť k nežiaducim účinkom ako sú žalúdočné ťažkosti. Pozor by si mali dávať cukrovkári, pre ktorých CLA nie je vhodná.

CLA
CLA

Clarinol CLA – je liek rovnomenne pomenovaný podľa hlavnej zložky, ktorú obsahuje. Konjugovaná kyselina linolová reguluje viscerálny tuk a na to, aby si plnila svoju úlohu nám jej príjímanie z bežnej stravy nestačí. Užívajú sa 2 tablety 3-krát denne. Nežiaduce účinky sa doposiaľ nepotvrdili.

 

Kapsaicín

Kapsaicín je aktívna zložka, ktorá sa nachádza v chilli papričkách. Ak sa snažíš schudnúť, mal by si začať konzumovať potraviny bohaté na kapsaicín. Výskum z roku 2013 ukázal, že konzumácia korenených jedál môže znížiť telesnú hmotnosť, urýchliť metabolizmus, pomôcť spáliť tuky a potláčať chuť do jedla. Vedci zistili, že konzumácia minimálne 2 mg kapsaicínu pred jedlom znižuje príjem energie o 74 kalórií. Aby nebol kapsaicín taký ideálny, aj jeho konzumácia prináša vedľajšie účinky ako pálenie záhy, nadúvanie, podráždenie žalúdka. Dokonca môže interagovať s určitými liekmi a doplnkami výživy.

Chilliburner 45 tbl. + 15 tbl. ZADARMO
Chilliburner 45 tbl. + 15 tbl. ZADARMO

Chiliburner – liek, ktorý obsahuje prírodný kapsaicín z chilli papričiek. Okrem neho tam nájdeš extrakt zo zeleného čaju a vlákninu z čakanky. Liek podporuje trávenie a udržiava pocit plnosti. Užíva sa 1 tableta ráno nalačno a liek nie je vhodný pre ľudí s ochoreniami štítnej žľazy.

 

Tabletky na chudnutie obsahuju kapsaicin ktory sa nachadza v chilli paprickach
chilli papričky, zdroj: pixabay

Kofeín

Kofeín je stimulant, ktorý obsahuje predovšetkým káva, čaj, nealkoholické nápoje a čokoláda. O pozitívnych účinkoch a rizikách kofeínu na naše zdravie vie ľudstvo už dávno. To je dôvod, prečo sa tak často pridáva aj do tabletiek na chudnutie a doplnkov stravy. Podľa štúdie, ktorá bola vykonaná so 76-timi dospelými obéznymi ľuďmi vedci zaznamenali pozoruhodné výsledky. Tí, ktorí konzumovali doplnky stravy s vysokým príjmom kofeínu sa zbavili väčšieho množstva tukových zásob a celkovej hmotnosti v porovnaní s tými, ktorým kofeín bol podávaný minimálne. Zo zdravotného hľadiska treba poznamenať, že kofeín má vedľajšie účinky. Patrí k nim nervozita, zvýšená srdcová frekvencia a problémy so spánkom – nespavosťou.

Green Coffee Plus – ide o zmes zelenej kávy, ktorá  obsahuje účinnú zložku kofeín. Okrem neho sa v káve nachádza aj extrakt zo zeleného čaju. Zelená káva je bohatá na kyselinu chlorogenovú, ktorá je cenná pre svoje účinky – mení zásoby tuku na energiu. Užívajú sa 2 kapsuly denne. Nežiaduce účinky sa doposiaľ nepotvrdili.

Zakázané farmaceutické prípravky na chudnutie

Podľa najnovších správ až jedna tretina Angličanov snažiacich sa schudnúť nakupuje tabletky na chudnutie cez internet. Regulačný orgán však varuje, že mnohé webové stránky predávajú tabletky na chudnutie, ktoré nie sú schválené či registrované. Takéto prípravky na chudnutie môžu obsahovať zakázané zložky, ktoré sú zdraviu škodlivé. Väčšina falošných tabletiek na chudnutie obsahovala nepovolenú zložku, ktorá môže spôsobiť infarkt. Medzi ďalšie vedľajšie účinky patrí bolesť hlavy, suchosť v ústach, anorexia, zápcha, nespavosť a nadúvanie. Liek bol stiahnutý v roku 2010 aj v Európe a USA. Podľa prieskumu, ktorý realizoval regulačný úrad vo Veľkej Británii, až 63 percent ľudí užívalo tieto lieky aj napriek tomu, že vedeli o rizikách s nimi spojenými a trpeli vážnymi vedľajšími účinkami.

Dnes už nie je problém objednať si čokoľvek zo zahraničných stránok, dokonca ani tabletky na chudnutie, ktoré sľubujú úbytok hmotnosti. Ktoré zahraničné lieky boli zakázané, stiahnuté z pultov a na ktoré aktívne zložky si dať pozor?

  • Duromine a Ionamin – obsahujú zložku fentermín, ktorá má potláčať chuť do jedla. Ide o drogu, ktorá je podobná amfetamínu, čo môže zvýšiť vysoký krvný tlak, poškodiť srdce a viesť k vypadávaniu vlasov,
  • Tenuate Dospan a Diethylpropion – obsahujú amfepramón, ktorý má taktiež negatívny vplyv na srdce,
  • Adifax a Ponderax – lieky obsahujúce látky dexfenfluramín a fenfluramín, ktoré pochádzajú z rovnakej chemickej rodiny ako fentermín. Okrem iného menované lieky spájali aj vedľajšie účinky ako halucinácie, búšenie srdca či pľúcna hypertenzia.

Lieky na chudnutie predávané na slovenských e-shopoch sa dajú jednoducho overiť. Neplatí to však pre doplnky výživy. Ak nakupuješ z anglických e-shopov, existuje register autorizovaných predajcov liekov.

tabletky na chudnutie, babgeta a posuvne meradlo ilustruje meranie kalorii
zdroj: pixabay

Ako zdravo chudnúť

Cvičenie a strava je kľúčovou súčasťou boja pri chudnutí. Ako na to?

  • Americká akadémia športovej medicíny odporúča ľuďom venovať sa 150 minút týždenne stredne intenzívnej športovej činnosti, čo sa rovná 30 minútam 5 dní v týždni.
  • Zameraj sa na niekoľko menších cieľov namiesto toho, aby si sa sústredil iba na jeden veľký a konečný – úbytok na váhe. Mini ciele môžu byť síce menej ohromujúce, ale skôr dosiahnuté, ako jeden veľký cieľ až na konci.
  • Vyhni sa nálepkovaniu potravín „dobré“ a „zlé“. Zakázané jedlá môžu podporovať chuť do jedla a potom viesť k pocitom viny. Vyberaj si preto zdravé alternatívy, z ktorých sa dá pripraviť tvoje obľúbené jedlo.
  • Nevyhladuj sa do sýtosti. Nečakaj, kým budeš hladný, ale jedz menšie porcie častejšie. Odvedieš tak pozornosť mysle od jedla tým, že nepocítiš hlad. Stačí niečo malé, chutné a zdravé.
  • Plánuj si jedlá vopred. Tým si zaistíš zdravú voľbu.
  • Zapoj priateľov a členov rodiny, aby ti pomohli podporiť tvoje nové ciele a zmenu životného štýlu.
  • Pracuj na dosiahnutí dostatočného spánku a odbúravania stresu, pretože nedostatok spánku a stres negatívne ovplyvňuje tvoje zdravie.

Kým sa do svojej novej premeny pustíš, prečítaj si recenziu o najlepších spaľovačoch tuku na trhu.

Prosím ohodnoť náš článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.