Proteínová diéta – diéta, ktorá rozumie vášmu telu

Bielkoviny, alebo inak proteíny, sú jednou z najdôležitejších živín, obzvlášť, keď sa snažíte schudnúť. Nielen, že naštartujú váš metabolizmus, ale znížia tiež nepríjemný pocit hladu. Proteínová diéta naviac ponúka bohatý a pestrý jedálniček, ktorý vám bude aj po niekoľkých týždňoch stále chutiť.

Aby sme pochopili, ako je možné, že si cez odopreté sacharidy môžete vykúzliť skvelú postavu, je potrebné si vysvetliť, ako sa správa naše telo po konzumácii sacharidov.

Po skonzumovaní sacharidov dochádza v tráviacom trakte k celému radu procesov, kedy sa pomocou enzýmov, kyselín a žalúdočných štiav transformujú sacharidy na glukózu, ktorá putuje do pečene a odtiaľ cez krvné riečisko do ďalších dôležitých orgánov, ako je srdce či mozog. Až do tejto chvíle je konzumácia sacharidov v poriadku.

Problém nastáva vo chvíli, keď po zásobení orgánov zostane v tele nadbytočná glukóza. Tá sa totiž postupne transformuje z časti na glykogén a z druhej časti na nežiadúci telesný tuk.

Ketóza alebo ako to funguje?

Ako už bolo spomenuté, telo potrebuje sacharidy, aby mohlo zásobovať orgány potrebnou energiou. Pokiaľ ale telu sacharidy nedáme, neznamená to, že prestane fungovať. Naopak – naše telo je natoľko múdre, že si dokáže poradiť a to veľmi prefíkane – začne spracovávať tuky.

Cieľom keto diéty je dostať sa do ketózy a práve transformácia tukov na palivo je možná vďaka ketóze, čo je stav organizmu, kedy sa vplyvom nedostatku sacharidov začnú štiepiť tuky na malé molekuly mastných kyselín, tzv. ketóny. Ketóny sú ďalej pre telo nestráviteľné a sú buď vylúčené alebo využité ako náhradný zdroj energie namiesto sacharidov. Telo teda začne efektívne spaľovať tuky a tým začne chudnúť.

Proteínová diéta očami lekára

Zdravotná neškodnosť proteínovej diéty je častou témou diskusií. Početné štúdie však preukázali, že je diéta pre bežného zdravého človeka bezpečná a môže ju teda využiť každý, kto potrebuje schudnúť.

Navzdory obavám so sebou môže proteínová diéta dokonca priniesť aj zdravotné benefity. Vďaka absencii konzumácie sacharidov sa hladina krvného cukru ustáli a telo nemusí produkovať toľko hormónu inzulínu, ktorý je zodpovedný za regulácii cukru v krvi. Vďaka tomu predídete vzniku cukrovky (diabetes mellitus 2. typu), alebo vďaka tomu budete môcť upraviť dávkovanie liečiv na túto chorobu až na úplné minimum.

Tím, že sa redukuje tuk, znižuje sa aj jeho ukladanie, a to aj v cievach. Vďaka zdravým tukom sa znižuje hladina LDL cholesterolu („zlý“ cholesterol) a zvyšuje sa hladina HDL cholesterolu („dobrý“ cholesterol) a znižuje sa aj krvný tlak. Proteínová diéta je tak prevenciou vzniku aterosklerózy (kôrnatenie tepien) a početných kardiovaskulárnych chorôb.

Obmedzenie cukru sa môže pozitívne podpísať aj na liečbe rôznych gynekologických problémov. Je vedecky preukázané, že nadbytok cukru v tele má za následok tvorbu kyslého prostredia, v ktorom sa množia kvasinky. Tie sú zodpovedné napríklad za mykózy a výtoky.

Existujú ale samozrejme aj kontraindikácie – nevhodná je proteínová diéta pre osoby choré na diabetes 1. a 2. stupňa, pre osoby s problémami nervovej alebo tráviacej sústavy a pre ľudí chorobami pečene a žlčníka. Proteínovú diétu by mali zvážiť aj tehotné a dojčiace ženy. V každom prípade je vhodné proteínovú, alebo aj akúkoľvek inú diétu konzultovať s lekárom.

Jednodenný jedálniček pri proteínovej diéte

Neodkážete si predstaviť jedálniček, v ktorom nefigurujú sacharidy? Prinášame vám malú ukážku:

  • Raňajky: Omeleta so syrom a bylinkami
  • Desiata: Jogurt s kokosom a orechmi
  • Obed: Hovädzie mäso s grilovanou zeleninou
  • Olovrant: Syr a zelenina
  • Večera: Cottage syr s listovým špenátom

Diéta bez starostí s produktami Ketomix

Proteínová diéta je chutná a veľmi pestrá. Pokiaľ vás ale desí predstava, že nasledujúce týždne strávite čítaním etikiet, vážením surovín a počítaním pomerov makroživín, máme pre vás dobrú správu. Odborníci z českej firmy Ketomix toto všetko urobili za vás a vytvorili vlastné produkty, ktoré vám poslúžia ako plnohodnotná strava na celé týždne vašej diéty. Všetky produkty sú v instantnej forme tak, aby ste si ich mohli kedykoľvek a kdekoľvek počas niekoľkých minút pripraviť.

Ako môže vyzerať váš Ketomix jedálniček?

  • Raňajky: Čokoládová kaša Ketomix
  • Desiata: Proteínový nápoj jahodový Ketomix
  • Obed: Zeleninová polievka Ketomix
  • Olovrant: Proteínová tyčinka Ketomix
  • Večera: Syrová omeleta Ketomix

One reply on “Proteínová diéta – diéta, ktorá rozumie vášmu telu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.