Poradíme vám, ako si vybrať najlepší kajak alebo nafukovací čln

Ako vybrať najlepší kajak alebo nafukovací čln

Nechceš ostať tento rok bez dovolenky na vode? Pomôžeme ti vybrať najlepší kajak alebo nafukovací čln na trhu. Zaži adrenalínové leto a postaraj sa o neopakovateľné zážitky pre celú rodinu.

Čo je kajak a čln?

Kajak – je úzke malé plavidlo poháňané dvojpádlom, v ktorom sa sedí. Jeho počiatky (8000 rokov p.n.l.) môžeme hľadať v severských krajinách, v Holandsku. Neskôr ho Eskimáci používali na lov tuleňov. Dnes slúži prevažne na zábavu a šport. Využíva sa rekreačne, ale aj na aktívny šport. Jeho tvar, dĺžka, šírka či materiál predurčuje, na aký účel je vyrobený. So správnym kajakom môžeš na ryby, ale aj na splav riekou. O bezpečnosť sa nemusíš báť. Neplánované prevrátenie sa ťa naučí tzv. eskimácky obrat pod vodou.

Nafukovací čln – je cenovo najdostupnejšia možnosť vychutnať si plavbu po vode. Je vhodný na rekreačné rybárčenie a na zážitky s rodinou. Ak sa plánujete plaviť iba na jazere a stojatej vode, nafukovací čln je pre vás ako stvorený.


Vyberáme pre vás najlepšie kajaky


Materiál na výrobu

Najstaršie kajaky boli vyrobené z koží tuleňov. Boli natiahnuté na vydlabanom dreve. Dnes sú kajaky a kanoe vďaka moderným materiálom ľahké a tenké. Okrem dreva sa vyrábajú z kovu, lisovaného plastu, kompozitných materiálov, ako sú sklenené vlákna, Kevlar a PVC.

Tip pre Vás: Stany na kemp, cykloturistiku či festival

 • Kompozitové kajaky sú vyrobené zo sklenených kevlarových a grafitových vláken vrstvením. Sú ľahké, odolné, ale nie nezničiteľné. V teréne sa dajú pomerne jednoducho opraviť. Nevýhodou je ich cena – kajaky z kompozitu obsahujúci grafit sú najdrahšie.
 • Kajaky z plastu súpodobne ľahké ako kompozitové. Zatiaľčo kompozitový patrí k tým najdrahším, kajak z plastu je cenovo najprijateľnejší. Niektoré povrchy majú ochranu pred UV žiarením. Nevýhodou je ich kratšia životnosť – kvalita plastu sa rokmi stráca.
 • Nafukovacie člny bývajú čoraz viac populárnejšie. Sú cenovo dostupnejšie a praktickejšie. Sú vhodné najmä pre tých, ktorí nedisponujú veľkým priestorom – či už pri cestovaní a prenášaní kajaku alebo pri jeho skladovaní. Z ich ďalších výhod býva ľahkosť a odolnosť PVC látky voči prepichnutiu, stabilita a všestrannosť. Nevýhodou je nielen výkon, citlivosť na vietor a vlny, ale aj dĺžka času vyschnutia.

Ako športovať s kajakom?

Kanoistika je prvým športom, ktorý je spojený priamo s kajakom a kanoe. Jeho rôzne štýly sa stali na olympiádach športovými disciplínami. Vykonávajú sa prevažne na umelo vytvorených vodných tratiach, kanáloch, priehradách alebo aj v moriach. Rýchlostná kanoistika, slalom alebo zjazd na divokej vode, maratón, freestyle, kanoe pólo alebo sailing či dračie člny sú športové disciplíny, ktoré vytvorila ICF (Medzinárodná kanoistická federácia).

Ak sa chceš dosýta vyblázniť na vode, s kajakom alebo nafukovacím člnom sa dá užiť veľa zábavy, ale aj adrenalínu. Kto miluje plavbu po vode, príde si na svoje nielen na rybačke, ale aj pri splave riek či rekreačným spoznávaním miest z vodnej hladiny.

Ako vybrať najlepší kajak

Kúpa kajaku je vhodná pre tých, ktorí už ku kanoistike pričuchli na prenajatých plavidlách, chcú ho využívať viacúčelovo alebo sa túžia splavom riek venovať pravidelne. Predtým, ako si budeš vyberať najlepší kajak, je dobré odpovedať si na zopár otázok:

Tip pre Vás: Vyberáme strešný box na auto

 • Na aký účel bude slúžiť? Niekto je vášnivý rybár, iný chce rekreovať na dovolenke v kajaku. Existuje rozdelenie kajakov a člnov podľa ich účelu – na rybárčenie, rekreačný/turistický, rýchlostný, na more alebo na splav divokej rieky.
 • Koľko som ochotný investovať? Ak už vieš, či chceš nafukovací čln na rybárčenie alebo kajak na splav riek, mal by si si dať cenový strop. Je dôležité vedieť, koľko si za kvalitu a parametre ochotný zaplatiť.
 • Na aký druh vody? Existujú kajaky nielen do sladkej vody, ale aj slanej. Do užšieho výberu by mal postúpiť kajak alebo čln, podľa toho, či budeš brázdiť stojaté vodné hladiny alebo divokú rieku.
 • Akú veľkosť? Veľkosť kajaku závisí nielen od účelu jeho použitia, ale aj miesta. Chceš sólo alebo tandem? Ak budeš kajak využívať len rekreačne a na pokojných vodách, siahni po 3 – 4 metre dlhom plavidle. Nezabudni na úložný priestor – ten sa vždy zíde, najmä ak s ním chceš ísť na ryby. Na vodné toky a dravé rieky s ním veľmi nepočítaj. Kajak je na tento účel o niečo kratší.
 • Ako ho chceš prevážať? Ak máš väčšie auto so strešným nosičom, klasický kajak by nemal byť problém. Dnes sú v ponuke kajaky, ktoré sa vojdú aj do lietadla. Ak sú tvoje priestory doma a pri cestovaní obmedzené, výber bude závisieť od veľkosti a váhy nafukovacieho kajaku. Dbaj pri jeho výbere nielen na rozmery rozloženého, ale aj zloženého plavidla.
 • Z akého materiálu? Kvalitnejšie, ale i drahšie nafukovacie kajaky sa vyrábajú z nitrilonu. Ak dáš kajaku zabrať na divokých vodách, uprednostni radšej kvalitu pred cenou.
 • Koľko komorový? Kajaky a člny dnes kúpiš niekoľko komorové. Ako sa vyznať? Čím viac komôr, tým vyššia stabilita, bezpečnosť plavidla, ale i dlhší čas na jeho nafúknutie a sfúknutie.

Vyberáme pre vás najlepšie člny


Ako vybrať nafukovací čln

Nafukovačí čln je vhodný najmä pre rybárov a pre rodinnú zábavu. Ak sú v rodine deti, o kúpe nafukovacieho člnu je viac menej rozhodnuté. Čln je vhodný pre viacčlennú posádku, ktorá zároveň môže lepšie kontrolovať bezpečnosť ostatných členov. Pri jeho výbere by si sa okrem vyššie spomínaných pravidiel mal riadiť:

 • Veľkosťou – prekoľko osôb má byť čln?
 • Váhou – pozor na nosnosť! Vždy vyberaj čln s hmotnostnou rezervou.
 • Skúškou – niet nad vlastnú skúsenosť. Nielen čln, ale aj kajak by si mal kupovať až potom, čo si si vyskúšal v ňom sedieť.

Cena kajakov

Najlacnejšie nafukovacie kajaky kúpiš už od 120 až 200 eur. Z pevných materiálov začínajú na hranici 300 eur a najdrahšie prekračujú 1000 eurovú hranicu. Odlišujú sa napríklad pohodlnosťou pri sedení, odolnosťou a kvalitou materiálu či výbavou. Najlacnejšia verzia nafukovacích člnov pre nenáročného začiatočníka začína od 20 eur a šplhá sa až k tisícke. Cenu môže navýšiť aj doba záruky. Lacnejšie kajaky a nafukovacie člny majú polročnú záruku až rok.

Nezabúdaj, že okrem člna/kajaku budeš potrebovať kúpiť aj ostatné doplnky, ktoré nie vždy sú súčasťou balenia. Patria sem pádla, lano na upevnenie, záplaty na opravu, tlakomer, pumpa a možno aj elektrický motor.

Ako vybrať najlepší kajak alebo nafukovací čln
Zdroj foto: unsplash.com

Ak je kajak alebo nafukovací čln pre teba veľké sústo, vyskúšaj najlepší paddleboard.

One thought on “Poradíme vám, ako si vybrať najlepší kajak alebo nafukovací čln

 1. Pingback: 10 najlepších hitov sezóny pre leto 2022 - FitCool.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.