Bez kompresného oblečenia ani na krok

Kompresné oblečenie nie je určené len na vrstvenie a zahriatie svalov. Má špeciálne funkcie, ktoré ocení každý, kto žije športom. Kompresné ponožky, legíny a tričko preto nesmú chýbať v tvojom šatníku.

Kompresné oblečenie je bežnou výbavou najmä bežcov a atlétov. A predsa nie je určené len pre vrcholových športovcov. Dnes sú kompresné ponožky, legíny a tričko základ, ktoré pozitívne zaúčinkujú na tvoj výkon, regeneráciu a okysličenie organizmu. Dôkazov o účinkoch benefitov pribúda, a tak sa ho oplatí minimálne vyskúšať. Štúdie tvrdia, že ich nosením pred a po tréningu môžeš docieliť progres vo výkone či regenerácii organizmu. Prečo sa oplatí siahnuť po kompresnom oblečení?

Benefity kompresného oblečenia

  • Znižuje únavu svalov– Kompresné oblečenie môže znížiť svalovú únavu a bolesť. Nositelia oblečenia tvrdia, že necítia únavu a bolesť svalov počas a po tréningu, čo znamená, že tréning môže trvať dlhšie a na vyšších úrovniach výkonu.
  • Zabraňuje vyvrtnutiu kĺbov – Vyvrtnutie kĺbov a výrony sú bežné najmä u kulturistov, bežcov či atlétov. Kompresný tlak odevu tlačí na svaly a drží ich na mieste. Tento proces môže zabrániť nepríjemným zraneniam.
  • Znižuje bolesť svalov – Pri tréningoch sa nevyhneš svalovici. Svalovica je v podstate bolesť svalov, ktorá sa dá zmierniť vlastnosťami odevu. Tlak spôsobuje prekrvenie a lepšiu cirkuláciu krvi, čo eliminuje hromadenie kyseliny mliečnej. Jej vysoké hodnoty spôsobujú svalovicu po tréningu.
  • Vyššie hladiny kyslíka – Kyslík je potrebný na to, aby svaly dobre fungovali počas akéhokoľvek tréningu. Kompresné oblečenie zvyšuje prietok krvi do srdca a pľúc, čím sa zvyšujú aj hladiny kyslíka v krvi. Vďaka zvýšeným hladinám kyslíka a vyššiemu prietoku krvi do svalov a tkanív, sa môžeš tešiť zo zlepšenia úrovne svojho výkonu.
  • Komfort – Kompresné oblečenie ti poskytne počas tréningu lepší komfort. To vďaka vlastnostiam, ktoré má materiál. V lete chladí, v zime hreje. Keďže sa pri športe potíme a hýbeme, zabraňuje treniu a odieraniu častí tela o seba. Taktiež je vhodný aj pre alergikov, takže nehrozí kontaktná alergia.
Zdroj foto: pixabay.com
  • Udržiava svaly na svojom mieste – Pre fyzicky namáhavé tréningy, akými sú napríklad kulturistika, je veľmi dôležité, aby tvoje svaly zostali v správnej polohe počas a po tréningu, na mieste. Tým sa vyhneš zraneniam a bolesti.
  • Lepšia cirkulácia krvi – Kompresné oblečenie oveľa viac okysličuje krv a pomáha pri jeho cirkulácii. Viac kyslíka v krvi znamená pre športovca veľa – znižuje svalovú bolesť vďaka rýchlemu odbúravaniu kyseliny mliečnej.
  • Svaly necháva dlhší čas zahriate – Po každom tréningu je dôležitý proces ochladzovania svalov. V zime je problém svaly postupne ochladzovať, a preto najviac práce za teba urobí kompresné oblečenie. V lete je zase príjemné urobiť posledný krok tréningu v „light“ verzii.
  • Znižuje čas potrebný na regeneráciu – Každý sval, ktorý je namáhaný, potrebuje oddych a relax. Čím väčšia fyzická sila, tým dlhší čas na svoju obnovu potrebuje. Kompresívne vlastnosti odevu skracujú čas na regeneráciu svalov, pretože svaly drží pokope a svalovka po tréningu je miernejšia.
  • Odporúčajú ho aj lekári – Kompresia odevu tlačí krv smerom k srdcu, čím dochádza k jej lepšiemu okysličeniu. Väčšina kompresných odevov tlačí okolo členkov viac a znižuje sa smerom ku kolenu. Preto je vhodný pre ľudí s kŕčovými žilami alebo trombózou. Takisto pomáha pri znižovaní opuchov a zápalových procesov. 

Čo je kompresné oblečenie?

Kompresné oblečenie je zmes nylonu a spandexu a je konštruované tak, aby bolo elastické a napriek tomu si zachovalo svoju štruktúru. V zdravotníctve sa používa už mnoho rokov, pretože odev vyvíja tlak na tie oblasti tela, kde je potrebné podporiť prietok krvi, znížiť opuch a pomôcť pri celkovom procese hojenia a regenerácie. Tlak na správnom mieste môže pomôcť tým, ktorí majú cievne zdravotné problémy.

Zdroj foto: pixabay.com

Ako si vybrať kompresné oblečenie?

Možno si povieš, že kvalitné kompresné oblečenie je drahé. Áno, je, a preto ako si vybrať kvalitu? Pravdou je, že výroba kompresného oblečenia nie je regulovaná. Hocikto môže svojej značke pripísať kompresné vlastnosti, a v skutočnosti môže ísť len o elastický odev. Existuje však rozdiel medzi elastickým a kompresným oblečením. Stupeň kvalitnej kompresie alebo terapeutickej kompresie určuje jeho hodnota. Kvalitný kompresný odev je teda akýkoľvek odev s hodnotami 20 mmHg (štandardná jednotka tlaku) a viac. Vedci však ešte nedosiahli konsenzus o tom, aká hodnota kompresnej gramáže sa odporúča na športový výkon a obnovu po tréningu.

 

Ako nájsť to pravé kompresné oblečenie?

Pri nákupe kompresného zariadenia sa zameraj na odev, v ktorom sa cítiš „pevne“, ale zároveň ťa neobmedzuje v dýchaní, v pohybe a nepociťuješ príliš veľký tlak alebo bolesť pri jeho nosení. Výber správnej veľkosti môže byť kameň úrazu, preto je skúšanie rôznych veľkostí osobne na mieste a nemal by si ho podceniť. Nepozeraj na konfekčnú veľkosť, ktorú nosíš, zameraj sa skôr na svoje pocity a intuíciu. Na čo by si mal dbať pred samotným výberom je, na aký druh športu potrebuješ kompresné oblečenie. Inak sa budeš cítiť pri behu a inak pri zdvíhaní záťaží.

Zdroj foto: pixabay.com

Ako sa starať o kompresné oblečenie?

Kompresné oblečenie sa môže prať v práčke na šetrnom programe s jemným čistiacim prostriedkom. Odporúča sa nechať odev vyschnúť na vzduchu, aby sa zachovala ich elasticita. Správna starostlivosť umožní, aby odevy vydržali dlhý čas. Ak sa pýtaš, koľko hodín denne by si mal nosiť kompresný odev, tak to závisí od účelu. Väčšina športovcov nosí tento odev počas a aj niekoľko hodín po tréningu, pretože urýchli zotavenie, rovnako sa telo zbaví nahromadenej kyseliny mliečnej. Naopak, iné je to pre lekárske účely. Tu nosenie závisí od pokynov lekára, na ktorého by si sa mal obrátiť.

Kompresné oblečenie v štúdiách

Niektoré správy zo štúdií naznačujú, že kompresný odev môže zvýšiť okysličovanie organizmu, zlepšiť obnovu a regeneráciu svalov, znížiť zápal a zlepšiť výkon cvičenia. Potvrdili to aj štúdie z výskumov. Napríklad štúdie v British Journal of Sports Medicine došli k záveru, že nosenie kompresného odoblečenia za účelom obnovy svalov po cvičení, môže pomôcť pri znižovaní bolesti svalov. Športovci vo väčšine skúmaných štúdií naozaj vykazujú nižšiu bolestivosť. Ďalší výskum bol zameraný na cyklistov. Podľa štúdie z roku 2014 v časopise Journal of Chiropractic Medicine si cyklisti v kompresívnych tričkách chválili správne držanie tela, minimálnu bolestivosť chrbtice a rýchlejšiu regeneráciu po tréningoch.

Kde kúpiť kvalitné kompresné oblečenie? Napríklad využte skvelé ceny na kompresné oblečenie v inspportline.

Nenechaj si ujsť naše nové recenzie plné ďalších skvelých produktov.

4 thoughts on “Bez kompresného oblečenia ani na krok

  1. Pingback: Aké fitness oblečenie vybrať do fitka či na beh? - FitCool.sk

  2. Pingback: 23 najlepších fitness vychytávok ako darček pre otca - FitCool.sk

  3. Pingback: Legíny na cvičenie - ako si vybrať najlepšie? - FitCool.sk

  4. Pingback: Ako vybrať najlepšiu športovú podprsenku - FitCool.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.