Kolagén: Zbav sa bolesti kolien pri športovaní!

Bolesť kolien je pri športovaní nepríjemná. Príčin môže byť mnoho, no predchádzaj jej dopĺňaním kolagénu. Kolagén vypĺňa chýbajúci priestor v šľachách, väzoch a chrupavke. Poradíme ti, ako si vybrať správny kolagén.

Prečo bolia kolená?

Kolená môžu bolieť z rôznych príčin. Taktiež bolesť môže byť rôzna – akútna i chronická. Ak bolesť vznikne náhle a doposiaľ sa neprejavovala, ide o akútnu bolesť, ktorá býva bezprostrednou odpoveďou na fyzickú neprimeranú záťaž pri práci, cvičení alebo po zranení. Tá sa zvykne prejavovať ako zápal, začervenanie, opuch, praskanie v kolene, obmedzený pohyb kolenom, až po vyvrtnutie a pretrhnutie šliach.

Chronická bolesť sa popisuje ako dlhodobé preťažovanie šliach a väzív. Z toho vznikajú ochorenia ako napríklad: bežecké koleno, atróza, burzitída, reumatické ochorenia, mäknutie jabĺčka (chondropatia patelly) prípadne ide o genetické ochorenie.

Čo môže bolieť v kolene?

Odpoveď je jednoduchá – kolenný kĺb. Kolenný kĺb je však jedna z najzložitejších častí ľudského tela, ktorá pozostáva z množstva väzív, šliach, úponov, svalov, jabĺčka a chrupavky. Prečo je taký dôležitý? Zjednodušene povedané: Väzivá majú na starosti spevnenie kolena najmä pri rotačných pohyboch, šľachy spájajú kĺb s jabĺčkom a zároveň úponové svaly stehennej a holennej kosti. Chrupavka (meniskus) zase tlmí „nárazy“ kostí pri pohybe.

Zdroj foto: freepik.com/jcomp

Ako predchádzať zraneniam?

Ako vidno, každá časť kolenného kĺbu má nezameniteľnú a jedinečnú funkciu. Ak však jedna zo „súčiastok“ začne „škrípať“, je problém. Vedel si, že chrupavka sa ako jedna z mála nevie sama zregenerovať po zranení? Preventívnym dodávaním výživy ju posilňuješ a predchádzaš úrazom. Naše kĺby, svaly, kosti a koža tvoria z veľkej miery kolagén. Kolagén však vekom strácame, prestáva ho vyrábať naše telo, preto ho musíme dopĺňať z iných zdrojovkĺbovou výživou. Kolagén je jeden z nich a mal by sa užívať nielen z preventívnych dôvodov, ale aj v čase úrazu – pomôže predísť ešte väčším problémom.

Čo je kolagén?

Kolagén je dostupná bielkovina, ktorá je v našom tele zastúpená približne na 30%. Vytvára ho nielen ľudské telo, ale aj niektoré živočíchy – cicavce. Nachádza v kostiach, svaloch, chrupavkách, pokožke… Vekom sa tvorba kolagénu pomaly zastavuje.

Príznaky ubúdajúceho kolagénu sú:

  • starnutie pokožky,
  • pribúdajúce vrásky,
  • strata elasticity pleti,
  • vypadávanie vlasov,
  • časté úrazy pohybového aparátu…

Nič príjemné, najmä pre ženy. Práve ženy sú tie, ktoré častokrát ako prvé siahajú po kolagénových doplnkoch. Doplniť ho je možné zvonku (pleťová a telová kozmetika), ale aj zvnútra. Prijímanie kolagénu v práškovej alebo tabletovej forme orálne rieši viacero problémov naraz a do hĺbky.

Zloženie kolagénu

Kolagén je tvorený z aminokyselín, ktoré pod mikroskopon vyzerajú malé pospájané korálky. Ak ich je dostatočný počet, vytvoria bielkovinu. V každej takejto „korálke“ môžeš nájsť rôzne aminokyseliny:

  • glycínchráni bunky od oxidačného stresu
  • prolínregeneruje a udržiava celkové zdravie
  • lyzínstará sa o zdravie kostí, pokožky a spojivového tkaniva
  • hydroxyprolín
  • hydroxylizín

Mnoho kolagénových doplnkov je doplnených o rôzne ďalšie prísady, prednostne o vitamín C. Ten je veľmi dôležitý užívať spolu s kolagénom. Má za úlohu tvorbu posledných dvoch spomínaných aminokyselín v našom tele.

Druhy a formy kolagénu

Najčastejšie sa hovorí iba o 3 typoch kolagénu I., II., III., ale celkovo je ich až 28.

Typ I.: na 90% je obsiahnutý v kostiach, svaloch, šľachách, tkanivách a koži

Typ II.: nájdeme v chrupavkách a jeho úlohou je tlmiť nárazy

Typ III.: sa nachádza vo vnútorných orgánoch a tepnách

Kolagén nájdeš v rôznych prírodných formách živočíšnych produktov. Najčastejšie ho získaš z:

  • vývaru z kostí
  • huspeniny
  • tlačenky
  • bravčového kolena
  • chrupaviek a kože (pečené kura, losos…)
  • vajíčok (v akejkoľvek forme)

Zdroj foto: freepik.com/prostooleh

Po 25. roku života kolagén v tele klesá každým rokom o 1%, preto je potrebné ho dopĺňať. Užívať produkty zo zoznamu vyššie nie je z dlhodobého hľadiska vhodné, preto ho musíme telu dodať ich suplementáciou. Predáva sa v rôznych formách ako hydrolyzovaný peptid, želatínové tablety či natívny kolagén. Kolagén pochádza z rôznych zdrojov – z morských živočíchov, hovädzieho dobytka či ošípaných. Ako sa vyrába? Prostredníctvom tepla sa denaturuje – mení na želatínu, ktorá sa ďalej štiepi – hydrolyzuje. Výhodou hydrolyzovaného kolagénu (prášku) je lepšia rozpustnosť vo vode, ktorý nezaťažuje trávenie.

Morský kolagén

Morský kolagén sa získava z rybích plutiev, kože a šupín. Pokrýva prevažne I. typ kolagénu, ktorý je vhodný na získanie mladistvej pleti, vypnutej pokožky, lesklých vlasov a pevnosti nechtov. Cenovo je dostupný, no pozor by si mali dávať alergici a siahnuť skôr po hovädzom kolagéne.

Kolagén z ošípaných a hovädzieho dobytka

Na trhu je bohato zastúpený skôr hovädzí kolagén vyrábaný z hovädzích koží. Je v ňom zastúpený kolagén I. a II. typu. Je vhodný pre aktívnych športovcov ako prevencia pred úrazmi či na posilnenie pohybového aparátu, regeneráciu po tréningu a proti bolestiam kĺbov a svalov.

Aký kolagén si vybrať?

Neexistuje kolagén, ktorý bude vyhovovať každému. Pre každého je vhodná iná forma kolagénu. Niekto ho chce užívať z preventívnych zdravotných dôvodov, no niekto kvôli zovňajšku.

Kolagén I. a III. typu je vhodnýpre ženy, ktoré chcú mať zdravé a kvalitné vlasy, pleť a nechty. Túžia po celkovom zdraví fyzicky a duševne. Na trhu je niekoľko alternatív, ktoré majú celý rad benefitov za dobrú cenu.

Kolagén II. typu je vhodný zase pre aktívnych športovcovna kĺby, kosti, svaly, fyzickú kondičku. Redukuje svalovú únavu, napomáha regenerácii a tlmí bolesti kĺbov. Cenovo je prijateľne dostupný.

Kolagén typu I., II. a III. je všeobecne zameraný na dopĺňanie kolagénu v každej oblasti. Je vhodný pre každého, kto túži po celkovom duševnom a fyzickom zdraví. Má celý rad výhod, ktoré ponúkajú kolagény typu I., II. a III. Nevýhodou je však ich cena. Sú drahšie. Pri výbere správneho kolagénu je dobrý ukazovateľ zloženie.

Zdroj foto: freepik.com/prostooleh

Benefity kolagénu I., II. a III. typu

I. a III. typII. typI., II., III. typ
beauty nápoj pre ženy – obsahuje aj iné zložky ako kyselinu hyalurónovú, vitamíny, minerály – pre dokonalú pleť, vlasy, nechty – na výber hydrolyzovaný prášok alebo tablety – podporuje chudnutie – na posilnenie imunetného systému a zdravého trávenia – znižuje únavu a vyčerpanosť – dodáva energiu a silupre aktívnych športovcov – posilňuje kosti, šľachy, svaly – vhodný na obnovu a regeneráciu svalov, väzív po tréningutlmí bolesť kolien a svalov – prevencia pred úrazom – na posilnenie imunetného systému a zdravého trávenia – znižuje únavu a vyčerpanosťdodáva energiu a silu kĺbom – celková ochrana pohybového aparátu a spojivového tkaniva





– všetky spomenuté výhody ako pri I. + III. a II. type

Najlepší kolagén na trhu

Každý kolagén má iný pomer hydrolyzovaného kolagénu, vitamínov a minerálov. Never tvrdeniu, čím viac kolagénu, tým lepšie. Pre ľudského jedina je dávka v rozmedzí 5000 – 10000 mg hydrolyzovaného kolagénu úplne postačujúca. Nikdy neprekračuj odporúčanú dennú dávku. Výskumy nenašli spojitosť medzi pitím vyššej dávky kolagénu a vyššiemu blahodárnemu účinku.

Na doliečenie z poúrazových stavov pomôže Wobenzym. Prečítaj si náš ďalší článok o jeho benefitoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.