Cykloturistika. Na čo všetko pri nej treba myslieť?

Cykloturistika. Na čo všetko pri nej treba myslieť?

Cykloturistika. Turistika na bicykli nie je veru žiadnou novinkou. Prví cykloturisti sa objavili už koncom 19. storočia. S príchodom trekových a horských bicyklov sa jej ľudia začali venovať ešte viac, aj keď u nás jej nástup nebol taký výrazný. Problémom bol/je nedostatok cyklistických trás. Napriek tomu je cyklistov stále viac. Možno za to môže Sagan. Vieš, na čo všetko treba pri príprave na cykloturistiku myslieť? My áno! 

Cykloturistika. Na čo všetko pri nej treba myslieť?
zdroj: pixabay

Cykloturistika na Slovensku 

Na Slovensku je v súčasnosti pre cyklistov vyznačených viac ako 15 000 km cyklistických trás. Toto číslo sa stále mení. Vznikajú nové trasy, zanikajú staré. Niektoré cesty už pre cyklistov nie sú bezpečné a na samostatné cyklistické chodníky sa peniaze hľadajú veľmi ťažko. Slovenská príroda je nádherná. Spoznávať ju zo sedla bicykla je pre mnohých nezabudnuteľným zážitkom. Aj preto je najviac cyklotrás v lese, na poľných a lesných cestách

Môžeš sa vydať aj cyklisticky neoznačenou cestou. Nikto ti v tom nebráni, ale počítaj s tým, že nepríjemnostiam sa na nej nevyhneš. Rýchle autá vedia pôžitok z jazdy na bicykli poriadne znepríjemniť. Cyklotrasy lákajú turistov a zvyšujú záujem o cykloturistiku v spoločnosti. O cykloturistických cestovných kanceláriách si už počul? So zostavením cyklotrasy ti v nej ochotne pomôžu.   

Prvé cykloturistické trasy boli vyznačené v rokoch 1991 – 1994 a nachádzajú sa v Slovenskom raji, Slovenskom Rudohorí a Bratislavskom lesoparku. Na značenie cyklotrás sa dodnes používa piktogram prevzatý od Imricha Makaru, ktorý sa ich značeniu venuje dodnes. 


Vyberáme pre vás


Bicykel spolu nevyberieme

Výberom bicykla začínať nebudeme. Keď si sa rozhodol pre cyklotúru predpokladáme, že vhodný horský bicykel, ktorý unesie teba a celú cyklo výbavu máš a tesne pred cykloturistikou ho kupovať nebudeš. Pred náročnou jazdou musíš dobre poznať všetky jeho vrtochy, aby ťa počas jazdy nečakane neprekvapil. 

Bicykel si so sebou nezobral, ale cyklistickým trasám nedokážeš odolať. Čo myslíš, oplatí sa bicykel požičať

Lienka, lienka, aké bude počasie? 

Lienka ti počasie neprezradí. Predtým, ako sa na cyklotrasu vyberieš, zisti si, aké bude v najbližších dňoch počasie. Bicyklovať sa dá, aj keď prší, ale jazdu si poriadne neužiješ. Viditeľnosť je obmedzená a ty musíš byť stále v strehu. 

Keď ťa dážď prekvapí počas výletu, vracať sa pravdepodobne nebudeš. Dobre si premysli, či budeš v jazde pokračovať alebo búrku niekde prečkáš. Pokračuješ? Vyber si cestu, kde nechodí veľa áut. Pôjde sa ti lepšie. Nezabúdaj na to, že tvoja bezpečnosť a bezpečnosť ostatných účastníkov cestnej premávky je na prvom mieste. 

Kde to vlastne ideš? 

Trasu si naplánuj skôr, ako vyjdeš z domu. Zaznač si ju na mape a zadaj ju aj do navigácie. Mapa sa zíde, aj keď máš tie najinteligentnejšie hodinky na svete. Spojenie s okolitým svetom môžu stratiť vtedy, keď to najmenej čakáš. Pri plánovaní trasy si pre istotu priprav aj plán B. Na trase A je poobede veľa cyklistov. Preplnené chodníky nemáš rád. Radšej sa im vyhneš. Po trase B chodí menej áut. V prípade dažďa alebo silného vetra na ňu zídem v tomto alebo tamtom úseku. Pripraveným šťastie praje. Aj pri cykloturistike to platí. 

Jeden, dva alebo viac dní? 

Všetko sa odvíja od toho, na koľko dňovú cykloturistiku sa vyberieš. Na jednodňovú veľa vecí nepotrebuješ. Dostaneš sa do cieľa a vrátiš sa domov. Netvrdím, že to bude bezproblémová jazda. Človek nikdy nevie, čo ho na potulkách slovenskými cyklotrasami stretne

Rozhodol si sa pre jednodňovú turistiku, ale na bicykli chceš prejsť čo najviac? Žiadny problém. Domov sa dostaneš aj vlakom. Lístok pre seba a bicykel si kúp skôr. Pre istotu. Po svete sezónne premávajú aj cyklobusy a zbierajú cykloturistov, ale u nás som sa s nimi zatiaľ nestretla. Neviem povedať, ako to funguje v ich prípade. Máš dobrého kamaráta, ktorý po teba príde autom? Super. Nie si viazaný na čas a pri cyklotúre si môžeš dovoliť aj nejakú tú odchýlku z trasy. Kamarát príde v dohodnutom čase tam, kde povieš. Tento spôsob kombinovanej cykloturistiky je najpohodlnejší.

Pri viacdňovej, ťažkej, cykloturistike musíš počítať s tým, že na bicykli nebudeš ťahať len seba, ale aj náklad, ktorý mu naložíš. Jazdu s nosičmi a brašňami si najskôr vyskúšaj na nečisto. Zistíš, či všetko sedí tak, ako má a netreba nič preštelovať, či dotiahnuť. Je to lepšie, ako odhaliť pár nedostatkov pri plne naloženom bicykli 5 minút pred plánovaným výjazdom. 

Predný nosič tašiek pripevni najbližšie k stredu bicykla, aby ťa počas jazdy neťahalo na jednu stranu. Zadný nosič by mal byť dostatočne tuhý, aby ti pod ťarchou nákladu nerozkmital celý bicykel a nepokazil ti celú jazdu. Do brašne na riadidlách ulož to, čo potrebuješ mať stále po ruke. Doklady, peňaženku, mobil, kľúče, hygienické vreckovky, mapu… Vyber si brašňu odolnú voči vlhkosti a/alebo s nepremokavými návlekmi, aby sa k nim za daždivého počasia nedostala voda. Podarí sa ti otvoriť ju jednou rukou? Pri tej s rolovacím zapínaním je to hračka. 

Cykloturistika. Na čo všetko pri nej treba myslieť?
zdroj: pixabay

Bicykel pripravený, poďme nakladať 

Na čo by si pri cykloturistike, najmä tej viacdňovej, nemal zabudnúť? Urob si zoznam. Verím, že ten náš ťa v potrebných veciach minimálne zorientuje. Čo si so sebou zoberieš je len na tebe. Prvé balenie je najhoršie. Máš pocit, že potrebuješ všetko. Každé ďalšie balenie už pôjde ľahšie. Najviac sa naučíš na tom, čo zažiješ na vlastnej koži. 

  • stan (najlepšie s predsieňou na uloženie bicyklov)
  • karimatka (niektoré sa dajú zložiť tak, aby nezabrali veľa miesta)
  • spacák (pri jeho výbere mysli na to, že ho budeš nosiť stále so sebou) 
  • cyklocomputer a GPS navigácia (nahradíš ich mobilom alebo športtesterom. Prezradia ti všetko, čo o trase a svojom výkone potrebuješ vedieť) 
  • osvetlenie (predné svetlo, zadná blikačka, čelovka. Biela odrazka vpredu, červená vzadu a oranžové na kolesách sú súčasťou každého bicykla, ale v tme ti cestu neosvietia. Plánuješ sa vrátiť ešte za svetla. Ako každý. Koľkokrát sa ti podarilo prísť domov v takom čase, aký si si naplánoval? Prezraď) 
  • fľaša s vodou a niečo na občerstvenie (banán, proteínová tičinky, energetický gél) 
  • prilba
  • cyklistické rukavice
  • slnečné okuliare
  • spätné zrkadlo (aby si sa počas jazdy zbytočne neotáčal) 
  • zámok na bicykel
  • súprava na opravu defektu, hustilka, montpáky (páčidla na opravu defektu) a rýchlospojka na roztrhnutú reťaz. (Neviem, či by som ja osobne niečo zo spomenutých vecí použila. Jedine, keď mi s opravou bicykla niekto pomôže. Pre istotu si zisti, kde všade sa na trase, ktorú ideš zdolať nachádza cykloservis)
  • SK pásky (pomocník, ktorý nezaberie veľa miesta a opraví (takmer) všetko)
  • multifunkčné náradie na bicykel (pre každý prípad)
  • náhradná duša (so správnym ventilom)
  • pončo nepremokavé (v batožine veľa miesta nezaberie a pred dažďom ochráni teba, bicykel a ruksak)  
  • lieky proti bolesti, hnačke, teplote, alergii, náplasť, niečo na dezinfekciu, elastický obväz)
  • cyklistické oblečenie (dnes sa vyrába z takých materiálov, že ti nezaberie veľa miesta, ani na váhe batožine veľmi nepridá. Problém je v tom, že vecí potrebuješ viac. Vieš si predstaviť, ako by to vyzeralo, keby si týždennú cyklotúru absolvoval v jednom tričku, v jedných nohaviciach a jedných termoponožkách? Teraz sa smeješ. Ale v skutočnosti by to bolo skôr na zaplakanie) 
  • cyklistické tretry si na prvú cyklotúru kupovať nebudeš. OK. Vyber si tenisky, v ktorých sa nohy cítia dobre a majú dobré vetranie. Vyzuť sa z topánok po niekoľkých hodinách strávených na bicykli nie je nič príjemné. Aj s dažďom treba počítať, aj keď ideš s tým, že určite pršať nebude. Nepremokavé návleky na topánky vodu k nohe nepustia a keď prestane pršať, z topánok ich zložíš a bez problémov bicykluješ ďalej
  • kvalitné termoprádlo ťa ochráni pred teplom aj pred zimou, ale aj tak ho treba striedať. Zabaľ si 2 kraťasy, 2 – 3 tričká s vreckami na chrbte, ktorých súčasťou sú reflexné prvky a funkčná bunda, ktorá ti pomôže vyrovnať sa s vrtochami počasia 
  • varič s kartušou, ešus, spork (kompletný príbor v jednom kuse), vreckový (švajčiarsky) nožík
  • soľ, čierne korenie, cukor, olej a všetko, čo na dochutenie jedla potrebuješ. Nemusíš brať z každého korenia jeden sáčok. Varenie nie je to, prečo na cykloturistiku ideš. Zabaľ to do malých zip sáčkov a zober so sebou len to, čo naozaj potrebuješ. Pohlreich sa z teba počas jazdy na bicykli nestane 
  • kozmetika, ktorú používaš denne. Neprenášaj veľké balenia. Kúp si “cestovné balenie” s malými nádobkami, rýchloschnúci uterák, toaletný papier a hygienické vreckovky, hrebeň, gumička do vlasov, opaľovací krém, repelent. NIečo som zabudla? 

Pripravený? Prvá cykloturistika čaká! Je niečo, s čím v predchádzajúcich bodoch nesúhlasíš? Prezraď, čo je podľa teba zbytočné a čo nám v zozname chýba?

Kto povedal, že bicyklovať nemôžeš? Prezradíme ti 10 najväčších mýtov o cyklistike, ktoré ťa presvedčia o opaku. 

One thought on “Cykloturistika. Na čo všetko pri nej treba myslieť?

  1. Pingback: Ako vybrať najlepšiu športovú podprsenku - FitCool.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.