7 chýb, pre ktoré sa nedarí schudnúť

chyby pri chudnutí

Nedarí sa ti schudnúť? Asi robíš niečo zle. Prečítaj si, ktoré chyby robíš aj ty a ako sa im vyhnúť.

1. chyba: Vrhnutie sa na diéty

99 percent diét je nastavených tak, aby oklamali tvoje telo a tvárili sa, aké úžasné výsledky si dosiahol vďaka konkrétnej diéte. S diétami to tak nefunguje. Nemôžeš si myslieť, že ti stačí mesiac alebo pár týždňov na to, aby si schudol a po skončení diéty sa vrátil k zabehnutému životu. Je to len ďalšie klamstvo, ktoré ťa neskôr dobehne a vypýta si svoju daň jojo efekt. Väčšina diét je postavená na vynechaní makronutrientnej skupiny potravín, ako sú napríklad bielkoviny, sacharidy, tuk atď., alebo obmedzením kalórií. Prečo to nefunguje? Naše telo nie je pripravené fungovať a udržiavať sa len na základe krátkodobých cieľov. Vrátením sa k bežnému spôsobu života pred diétou bude mať za následok pribratie ešte väčšej váhy, ako bola na začiatku. Správnym cieľom a cestou, po ktorej by si sa mal vydať, je prijatie zdravej životosprávy a aktívneho pohybu ako svojho nového životného štýlu. Snaha schudnúť začína v hlave, pokračuje to vôľou vytrvať, až sa z nového spôsobu života stane tvoj „zlozvyk„.

Zdroj foto: pixabay.com

2. chyba: Nadmerné cvičenie a nízky príjem kalórií

Nadmerné cvičenie a zníženie počtu kalórií na minimum je zaručený návod, ako spomaliť svoj metabolizmus. (Ak si sa už k nemu dopracoval, máme pre teba návod, ako ho naspäť zrýchliť.) Ako sa môže metabolizmus spomaliť? Funguje to podobne, ako keď sú finančné výdavky vyššie ako príjem. Ak chceš prežiť z mesiaca na mesiac, začneš šetriť vodou, elektrinou, na kúrení a pod. Rovnako je nastavený aj tvoj organizmus. Ak míňaš veľa energie pri cvičení a neješ dostatok kalórií, telo si začne hľadať rezervy a šetriť aj z toho mála, čo má. Z každého jedla si vezme niečo do zásoby a to niečo sa pomaly premieňa na tuk. V tele sa spomalia procesy – znížením telesnej teploty sa spomalí metabolizmus, znížením tráviacich štiav sa oslabí trávenie. Znížením pulzu a spomalením štítnej žľazy sa budeš cítiť unavený, bez energie. Tvoja váha začne stagnovať, dokonca sa môže stať, že začneš priberať. Nauč sa počítať kalórie a zisti, koľko kalórií musíš prijať a koľko je už extrém. Takisto je to aj s cvičením. Nájsť zlatý stred trénovania, je kľučom k úspechu pri procese chudnutia. Čo sa týka chudnutia z jednotlivých partií tela, je potrebné taktiež zvážiť mieru tréningov zameraných na problémové partie.

3. chyba: Nízkoproteínová strava

Strava s nízkym obsahom bielkovín spomalí chudnutie. Prečo? Detoxikácia pečene závisí od proteínov. Nehovoriac o tom, že zdravá pečeň je predpokladom správneho riadenia hladiny cukru v krvi a premeny hormónov štítnej žľazy. Ak hľadáš dlhodobé a zdravé chudnutie, prehodnoť svoj príjem bielkovín. Niekedy ti na to postačí aj výživový doplnok. Vyber si správny proteín a zaraď ho do svojho jedálnička najmä pred a po tréningu.

4. chyba: Neješ žiaden cukor

Článkov o chudnutí s vylúčením akéhokoľvek cukru je mnoho. Nie je cukor, ako cukor. Niekedy v snahe schudnúť čo najviac a čo najskôr skúšame hocičo, čo by zafungovalo. Neraz sa stane, že vylúčime aj potraviny, ktoré obsahujú zdravý a telu potrebný cukor ovocie, čerstvé ovocné šťavy, javorový sirup, melasu a dokonca aj med. Vylúčenie alebo obmedzenie cukru môže taktiež spomaliť tvoj metabolizmus. Z glukózy potrebujeme predovšetkým glykogén, ktorý má prirodzenú schopnosť premieňať a aktivizovať hormóny štitnej žľazy. Zdravá štítna žľaza je hnacím motorom správneho chodu organizmu. Ovocie je bohaté na draslík, čo zvyšuje funkciu štítnej žľazy. Pozor preto na jedálniček bez neho. Sem tam si ho dopraj.

[wptb id=3311]

5. chyba: Hladovanie = obmedzenie kalórií = obmedzenie výživy

Všetci dobre vieme, že ani hladovanie nijako zvlášť nevyrieši problém nadváhy. Môže nám to len uškodiť. Hladovanie rovnako ako nadváha v praxi značí výrazný nedostatok zdravej výživy. Prečo? Ako sa dá vyriešiť tento deficit? Prijímaním vysokokalorického jedla asi ťažko. Viac kalórií neznamená byť sýty. Po nezdravom jedle sa náš organizmus chová presne opačne. Ešte väčším hladom. Čím nezdravšie a kaloricky nabité jedlo zješ, tým viac si ho telo bude pýtať. Dobré stravovanie by malo časom znižovať chuť do jedla, nikdy ho prehlbovať.

Zdroj foto: pixabay.com

6. chyba: Neješ žiaden tuk

Nie je tuk ako tuk. Tuk neznamená hneď tukové zásoby, alebo nepriberáme len z potravín obsahujúcich tuk. Je toľko dezinformácií o tukoch, ako napríklad, že „tuk nás robí tučnými“. Poznáme predsa prírodné tuky ako maslo, kokosový olej, smotana, žĺtky, sadlo a podobne. Sú zdravé a naši predkovia ich používajú roky. Nízkotučný boom začal v 90-tych rokoch minulého storočia, kedy sa začali šíriť mýty o škodlivosti tuku. To malo obrovský vplyv na výrobu potravín s nízkotučným obsahom. Čo to znamená? Zdravý tuk vystriedal vyšší obsah cukru, sacharidov a potravín s nízkym obsahom bielkovín, pretože bielkoviny v prirodzenom stave majú vyšší podiel tuku. Tak sme začali konzumovať viac potravín s nízkym obsahom tukov. Zdravý tuk dáva pocit plnosti žalúdka. Ak konzumuješ nízkotučné potraviny, musíš jesť viac, aby si sa zasýtil. Navyše obmedzovaním zdravého tuku prichádzaš aj o vitamíny A, D, E a K, ktoré sú rozpustné len v tukoch. Nízkotučná strava je preto jeden z najhorších nepriateľov chudnutia.

7. chyba: Málo spánku

Je pravda, že nedostatok spánku môže stáť za neúspechom v chudnutí. Každú tvoju nespavosť organizmus pamätá a raz si vypýta daň. Odborníci sa zhodujú na tom, že dostatočný čas na spánok a odpočinok je rovnako dôležitý pre chudnutie, ako strava a cvičenie. Štúdia v americkom časopise o klinickej výžive priniesla informácie, že keď ľudia trpeli nedostatkom spánku, v noci častejšie konzumovali občerstvenie s vysokým obsahom sacharidov. V ďalšej štúdii uskutočnenej na Chicagskej univerzite si dobrovoľníci, ktorí mali nedostatok spánku vybrali jedlo s dvojnásobným obsahom tuku ako tí, ktorí spali minimálne 8 hodín. Nie je to len o nočnom vyjedaní chladničky. Príliš málo spánku hromadí viac kortizolu – stresového hormónu. Ten signalizuje telu, že musí šetriť energiou. Za krátky čas spánku taktiež nestíha pracovať inzulín – hormón potrebný na zmenu cukru, škrobu a iného jedla na energiu. Každý nedostatočne spracovaný inzulín sa neskôr ukladá ako tuk. Nie je to teda len mýtus, že v spánku chudneme.

Zdroj foto: pixabay.com

Každé chudnutie si vyžaduje čas. Najlepším spôsobom, ako dosiahnuť svoj cieľ, je postupne zbavovať sa zlozvykov. Inšpiruj sa návykmi na zdravší spôsob života, ktoré ti pomôžu s chudnutím. 

6 thoughts on “7 chýb, pre ktoré sa nedarí schudnúť

  1. Pingback: Prerušovaný pôst – dá sa s ním schudnúť? - FitCool.sk

  2. Pingback: Hrudný pás Polar – jeden z najlepších monitorov srdcového tepu - FitCool.sk

  3. Pingback: 6 krokov, ako sa naučiť pravidelne cvičiť a neprestať - FitCool.sk

  4. Pingback: 5 skvelých cvikov na perfektný zadok - FitCool.sk

  5. Pingback: Krabičková diéta - schudni s pripraveným jedlom - FitCool.sk

  6. Pingback: TOP 7 najlepších multivitamínov na trhu – Ako vybrať najlepší? - FitCool.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.