Bojuješ s nespavosťou? Poznáme prírodný liek

Až 50% ľudí bojuje s nespavosťou. Ty už nemusíš. Ak chceš spať ako bábätko, siahni po esenciálnych olejoch. Prečítaj si, ktoré a ako použiť.

Prvé signály nezdravého spánku

Zle spávať nie je dnes nič výnimočné. Existuje mnoho vecí, ktoré ovplyvňujú náš zdravý spánok. Najviac za to môžu zlé spánkové návyky alebo obavy. Aké sú prvotné signály, že máš problémy zo spánkom?

  • trvá veľmi dlho, kým zaspíš,
  • máš ľahký spánok a často sa budíš,
  • nemôžeš znova zaspať po náhodnom prebudení sa v noci,
  • ráno sa cítiš unavený, nevyspatý a vyčerpaný,
  • počas dňa máš zlú náladu, depresie a pociťuješ úzkosť,
  • bývaš dlhodobo unavený a ospalý,
  • mávaš problémy so sústredenosťou, pozornosťou a často robíš chyby,
  • neteší ťa myšlienka na nočný spánok.

Ako by mal vyzerať zdravý spánok?

Všetky menované problémy nie sú normálne a mal by si ich riešiť. Sú to prvé signály, že sa niečo deje. Zdravý človek v produktívnom veku by mal zaspávať v priemere do pol hodiny a v noci prespať 7 – 8 hodín. Ráno máš byť oddýchnutý a vyzerať sviežo. Utekáš ďaleko od spomínaného priemeru? Rob s tým niečo. Poradíme ti, ako na zdravý spánok.

Prečo nemôžeme spať?

Za zlý spánok môže veľa: príliš veľa alkoholu, cigariet, kofeínu, stresu, bolesti, chronických ochorení či práca na zmeny, hluk, hlasné chrápanie, svetlo v miestnosti a podobne. Ktoré problémy vieš ovplyvniť alebo zmeniť?

Zdroj foto: freepik.com/nensuria

  • Stres – v práci, škole, doma a z rôznych iných príčin ako sú nepríjemné životné udalosti alebo traumy. Niekedy je pochopiteľný z jasných príčin, ale začni sa riadiť heslom: “Nerozčuľuj sa nad vecami, ktoré sa nedajú zmeniť.”
  • Pracovné povinnosti – Práci venuješ príliš veľa času a tvoje telo nestíha zregenerovať. Aj keď ty si v práci už dávno skončil, mozog nedokáže vypnúť a pokračuje v bdelom stave.
  • Zlé spánkové návyky – spíš málo hodín, alebo máš nepravidelný spánkový režim, zaspávaš pri televízii, s mobilom v ruke alebo s plným žalúdkom… je veľa vecí, ktoré sa zmeniť dajú.

Čo pomáha na zdravý spánok

Existuje mnoho pomôcok, ktoré pomáhajú so spánkom. Od relaxačných techník až po tabletky na spanie. Ak nezaberajú ani tie, je na čase zájsť za lekárom. Môžeš však vyskúšať aromaterapiu s esenciálnymi olejmi. Budeš prekvapený ich účinkami.

Funguje spánková aromaterapia?

Rozhodne áno! Kto by nechcel sladko zaspávať s upokojujúcou vôňou? Sila esenciálnych olejov je v ich prírodných zložkách. Príroda ti dokáže pomôcť s pozdvihnutím nálady až po spríjemnenie spánku.

Zdroj foto: freepik.com/wayhomestudio

Esenciálne oleje, ktoré ti pomôžu zaspať

  • LevanduľaSvieža kvetinová vôňa levandule upokojuje myseľ a navodzuje dobrý spánok. Je jedným z najpoužívanejších esenciálnych olejov pre svoje širokospektrálne účinky. Štúdie ukázali, že levanduľa ti môže pomôcť nielen zaspať ale aj zlepšiť celkovú kvalitu spánku. Stačí jedna kvapka na zápästie alebo spánky, príp. si vyrob levanduľovú vodu, ktorú budeš aplikovať pred spaním na vankúš.

TIP: Videonávod, ako vyrobiť levanduľovú vodu

  • ValerianaĎalší všestranný esenciálny olej, ktorý bojuje s nespavosťou. Olej z valeriány lekárskej je známy tým, že má upokojujúce účinky. Preto sa pridáva do mnohých čajov na podporu spánku. Stačí pár kvapiek olejov valeriány, šalvie, cédrového dreva nakvapkať do nádobky s destilovanou vodou a sprej je na svete.
  • Harmanček rímskyHarmančekový čaj pozná každý, ale vedel si, že existuje aj olej, ktorý sa môže aplikovať i na chodidlá? Uľaví nielen od bolesti nôh, ale zmenší i tvoj nepokoj a stres počas spánku.
  • Ylang ylangEsenciálny olej, s ktorým rýchlejšie prekonáš zlý deň a ešte horšiu noc. Je obzvlášť voňavý a má sedatívne účinky. Obľúbená je aplikácia oleja na zápästie alebo pridanie do teplého kúpeľa či vírivky pred spaním.
  • Bergamot Je liečivá rastlina, z ktorej sa taktiež vyrába esenciálny olej. Aj keď nie je priamo určený na pokojný spánok, pomáha najmä s náladovosťou a depresiou. Relax, upokojenie a navodenie pozitívnej energie sa spája predovšetkým s bergamotom.
  • KadidloJe skvelým pomocníkom pri spánku, pretože má aromaterapeutické účinky, zmierňuje stres a podporuje relaxáciu. Nakvapkaj si pár kvapiek oleja do dlaní, potri si nimi spánky a nadýchni sa ho predtým, ako si ľahneš spať.
  • Šalvia muškátováPre ľudí trpiacich depresiou je šalviový olej nutnosťou. Na rozdiel od bežnej šalvie, šalvia muškátová vyniká v boji proti negatívnym myšlienkam, najmä večer. Upokojí tvoju myseľ natoľko, že ťa uvedie do hlbokého spánku.
  • Cédrové drevoEsenciálny olej s prírodnými sedatívnymi vlastnosťami harmonizuje telo, myseľ a podporuje pocity bezpečia. Je vhodný na cestovanie a všade tam, kde potrebuješ zažiť pocit bezpečia. Olej môžeš aplikovať priamo na vankúš.
  • KopaivaCopaiba esenciálny olej je sám o sebe mimoriadnym pomocníkom pri nervozite, úzkostiach a po náročnom dni. Funguje na podobnom princípe ako CBD olej. Je vyrábaný zo živice amazonských stromov podobne ako kadidlo či myrha.
  • Ruža stolistá a damascénskaOleje z ruží sú spomedzi všetkých olejov kráľovnou pre ich širokospektrálne účinky. Pomáhajú nielen so zdravotnými problémami, ale aj so spánkom. Má hypnotické a upokojujúce účinky, môže pomôcť uvoľniť sa, navodiť pozitívnu náladu, ako aj zmierniť nespavosť, smútok a pocity zúfalstva.
  • Vetiver– Vďaka svojskej zemitej vôni nie je olej pre každého, ale ak potrebuješ vypnúť, oddýchnuť a načerpať sily,siahni po vetiveri.

Zdroj foto: freepik.com/yanalya

Každý z týchto esenciálnych olejov dokáže navodiť pokojný spánok, no na jeho umocnenie môžeš siahnuť aj po ich zmesi na hlboký spánok.

Ako použiť esenciálne oleje pre lepší spánok?

  • Inhaláciou – Na priame vdychovanie vodnej pary s esenciálnymi olejmi ti dobre poslúži aromalampa alebo difuzér, stačí pár kvapiek kvalitného oleja. Inhaluj tesne pred spaním, nie však celú noc. Ak sa z inhalácie stane tvoj denný rituál, mozog si zvykne na vôňu a rýchlejšie uvedie do spánkového stavu,
  • Použitím spreja s olejom – Sprej s esenciálnymi olejmi je vhodný naniesť na posteľné prádlo tesne pred uspaním,
  • Masážou – Samotná masáž má terapeutické a sedatívne účinky. Navyše aplikáciou na pokožku v zriedenom stave sa môže liečivý esenciálny olej rýchlejšie dostať do obehu a začať skôr účinkovať,
  • Kúpeľom – Do kúpeľa používaj iba zriedené esenciálne oleje. Vhodné je použiť nosný olej, napr. frakcionovaný kokosový olej. Môžeš ho pridať do kúpeľa, vírivky, ale aj pár kvapiek do šampónu alebo sprchovacieho gélu.

Esenciálne oleje dokážu pomôcť zlepšiť nielen kvalitu spánku, ale aj uľaviť od bolesti hlavy a pri strate čuchu. Prečítaj si náš ďalší článok, ako to docieliť.

Zdroje a výskumy:

  1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/insomnia/symptoms-causes/syc-20355167
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4429264/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15586779/
  4. https://www.cdc.gov/media/releases/2016/p0215-enough-sleep.html
  5. https://www.intrepidmentalhealth.com/blog/12-essential-oils-for-a-better-nights-sleep
  6. https://www.thegoodtrade.com/features/essential-oils-for-sleep

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.