Si v tom! Na prírastok do rodiny sa veľmi tešíš, ale bojíš sa priberania v tehotenstve a svojho obľúbeného behu sa nechceš vzdať? Nemusíš! Behať môžeš aj s bruškom. Ako to s behaním v tehotenstve je a na čo by si mala myslieť?
Behaj aj s bruškom
Ak behanie patrí medzi tvoje obľúbené športové aktivity, v tehotenstve ho nemusíš zavesiť na klinec. Práve naopak. Vďaka behu sa budeš cítiť fyzicky a psychicky lepšie a môžeš predísť komplikáciám, ktoré sú v tehotenstve bežné, napr. cukrovka, vysoký krvný tlak, bolesť krížov. Je dosť pravdepodobné, že budeš v tehotenstve pociťovať väčšiu únavu. Patrí to k tomu, ale netreba sa jej poddávať.
Dnes sa s tehotnou ženou pri športe stretávame úplne bežne. Nie len pri behu. Tehuľku stretnete dokonca aj v posilke. Nikto na teba v posilke s bruškom nebude krivo pozerať.
Nebehávaš? Počkaj!
Chcela si s behaním začať, ale prišla si na to, že čakáš bábo? Tak vydrž, kým sa nenarodí. Organizmus, ktorý nie je na šport zvyknutý naložíš dvojitú záťaž a v konečnom dôsledku by ti to mohlo viac ublížiť ako pomôcť. Ak si pred tehotenstvom nešportovala, máš málo aktivované brušné svaly a panvové dno a to môže viesť k rôznym ťažkostiam a komplikáciám, pretože záťaž panvového dna sa zvyšuje.
Keď si pred tehotenstvom nešportovala, ale chceš s tým začať, lebo ti to odporučil lekár, či najlepšia kamarátka, využi napríklad cvičenie pre budúce mamičky, plávanie, chôdzu… Nikto nepovedal, že sa počas tehotenstva nesmieš hýbať, ale beh počká. Pravidelný pohyb je v tehotenstve veľmi dôležitý. Doprajte si ho, ale v rozumnej miere. Priaznivo ovplyvní nie len priebeh tehotenstva, ale aj pôrod a obdobie bezprostredne po pôrode.
Behanie pre zábavu
Hovoríme o behu, ktorý ťa má v tehotenstve udržať vo forme. Nikto ti nekáže zabehnúť s bruškom maratón mieru. V tomto prípade platí, že všetko s mierou. Trénovať môžeš každý deň, ale radšej nie dlhšie ako hodinu. Mysli na to, že už ste dvaja a zbytočne neprepínaj sily. Do 18. týždňa je vyššie riziko potratu. Tehotenstvo na tebe síce ešte nevidieť, ale telo už pracuje inak. Počúvaj ho. Ono ti povie, kedy pridať, kedy naopak, spomaliť.
Zvoľ miernejšie tempo a pri dýchavičnosti, závrate a krvácaní s behom radšej prestať a vyhľadaj lekára. Aby si sa uistila, že ide len o planý poplach a dieťatko aj ty ste v poriadku. Pamätaj na to, že bežíš pre zábavu. Nenaberáš kondíciu a netrénuješ na maratón. Daj pozor na prehriatie organizmu a dehydratáciu. Vysoká teplota môže poškodiť plod.
Neboj sa, beh nespôsobuje otrasy dieťatka v brušku. Chráni ho plodová voda, žiadny prudký náraz ani otras mu nehrozí. Pravidelný bežecký rytmus ho príjemne ukolíše.
Konzultuj svoje športové aktivity s lekárom
Hneď, ako ti lekár oznámi radostnú novinu, opýtaj sa ho, či môžeš vo svojich športových aktivitách pokračovať alebo ktorým športom sa v tehotenstve odporúča venovať. Môže dať urobiť doplnkové vyšetrenia, aby sa uistil, že plod a vy ste v poriadku. Športovať za každú cenu sa nevypláca. Cvičenie s bruškom je bezpečné, ak tehotenstvo prebieha tak, ako má. V prípade rizikového tehotenstva daj na pokyny lekára a športovanie počas tehotenstva radšej obmedz.
Zver sa do rúk odborníka. Tréner na základe odporúčania lekára zostaví tréningový plán, ktorý bude vychádzať z tvojho zdravotného stavu a aktuálnej kondície. Ušije ti tehotenský tréningový plán na mieru.
Tepová frekvencia napovie, kedy spomaliť
Na to, aby beh prinášal také výsledky, po akých túžime je dobré sledovať tepovú frekvenciu. Nie len počas tehotenstva. Stále. Počas tehotenstva by nemala prekročiť 140 tepov za minútu. Ak nemáš fitness hodinky na meranie tepovej frekvencie, striedaj beh s chôdzou. Pri chôdzi sa vydýchaš a tep trochu skrotíš. Keď tepová frekvencia stúpa tebe, stúpa aj bábätku v brušku. V tehotenstve netrénuješ sama. Dieťa celý čas vlastne trénuje s tebou.
Nezabúdaj piť! Tehotenstvo často sprevádzajú problémy s krvným obehom. Napi sa hneď, ako ťa prepadne pocit smädu. Pred behaním, počas behania i po ňom. Radšej na vodu myslieť, ako zbytočne riskovať.
Počas tehotenstva priberie aj športovkyňa
Priprav sa na to, že počas tehotenstva priberieš. Cieľom športu je počas tehotenstva držať množstvo kilogramom v norme. Vysoká váha zvyšuje záťaž celého organizmu. Zaťažuje kĺby a má na svedomí aj bolesť krížov v tehotenstve. Bolesti krížov sa v tehotenstve nevyhneš. Nepridávaj im na bolesť ešte viac dôvodov.
Behanie vo vyššom štádiu tehotenstva
Behať môžeš aj v pokročilejšom štádiu tehotenstva a väčším bruškom, aj keď sa to neodporúča. Nie je to o tom, že to nezvládneš. Je to o tom, že bruško už predsa len predstavuje určitú záťaž a bruško pri behu začína zavadzať. Pohyb komplikuje aj zväčšujúca sa maternica a obmedzené dýchanie. Žena sa pohybuje inak, s väčšou námahou. Pravidelný beh vymeň za prechádzky a zvoľni tempo.
Kvalitná podprsenka a obuv
- investuj do kvalitnej športovej podprsenky. Prsia počas tehotenstva prechádzajú zmenami a je lepšie ich pri behu spevniť.
- kvalitná športová obuv za teba do cieľa nedobehne, ale kvalitné topánky ovplyvnia klenbu a celkové držanie tela. Nohy vás v tehotenstve nosia dvoch. V tehotenstve ťa zaplaví hormón relaxín, ktorý uvoľňuje kĺby a väzy a pripravuje telo na pôrod. Riziko zranenia a vykĺbenia môže byť vyššie. Pevná športová obuv a dobrý bežecký povrch pomáha znižovať riziko zranení.
Behanie v tehotenstve a jeho pozitívne účinky
- podporuje kardiovaskulárny systém
- udržiava hmotnosť
- prevencia proti vysokému krvnému tlaku
- zlepšuje držanie tela
- zmierňuje bolesť krížov v tehotenstve
- v prípade hemoroidov, inkontinencie, prolapsu maternice a opuchu nôh pôsobí preventívne
- lepšia fyzická a psychická kondícia
- rýchlejší návrat ku predpôrodnej hmotnosti
- lepšie zvládanie záťaže nôh
- rýchlejšia rekonvalescencia a ľahšia starostlivosť o dieťa po pôrode
Počúvaš rady lekára a postupuješ podľa tréningového plánu, ktorý ti na tehotenstvo zostavil tréner. Je to fajn, ale posledné slovo má aj tak tvoje telo. Počúvaj ho. Ono ti prezradí, kedy už naozaj treba beh zavesiť na klinec.
Životospráva v tehotenstve
Venuješ sa športu počas tehotenstva a priberáš jedna radosť? Ako si na tom so stravou? Mnoho žien si myslí, že počas tehotenstva si môžu dopriať to, čo si inak odopierajú a potom sú prekvapené, ako rýchlo sa na ne kilogramy lepia. Vyvážená strava je dôležitá aj v tehotenstve. Tehotná žena by nemala pribrať viac ako 11 kilogramov a mala by to byť strava bohatá na vitamíny a minerály. Daj si záležať a jedz zdravo!
Ako je to s behom po pôrode?
Vieš, čo je šestonedelie? Šesť týždňov po pôrode sa žena čistí a mala by dodržiavať pokojný režim. Venuj sa len sebe a svojmu dieťaťu. Ak chceš po pôrode začať behať, aby si si mohla obliecť to, čo si nosila pred pôrodom, vydrž aspoň tých šesť týždňov. Kým sa organizmus nedá do poriadku a kým sa nespevní panvové dno. Jedným z problémov, s ktorými sa pri oslabenom panvovom dne stretávame je únik moču – inkontinencia. Ak si nedáš pozor, môže ti robiť nevítanú spoločnosť aj roky po pôrode.
Pripravená v behu pokračovať aj v nasledujúcich deviatich mesiacoch plných zmien? Držíme prsty! Prepoj športové aktivity so zdravou stravou, inšpiruj sa našimi receptami a uži si tehotenstvo plnými dúškami.
Pingback: Martin Halász: Denník slovenského ultramaratónca - FitCool.sk
Pingback: Ako správne behať. Skamaráť sa s behom. Neoľutuješ! - FitCool.sk