Beh so psom: sparing partner, ktorý nesklame

Nerád beháš sám? Zoberte si so sebou štvornohého spoločníka – svojho psa. Bude ťa motivovať k dosiahnutiu lepších výsledkov.

V každom ročnom období

Behanie so psom je pohybová aktivita, z ktorej budete mať radosť obaja. Z ročných období praje behaniu so psom každé, okrem vysokých horúčav a extrémne nízkych teplôt. Pre psy s hrubou srsťou je teplota nad 25 stupňov Celzia na príťaž. V zime je zase vhodná hranica do mínus 15 stupňov. Dôležité je len dodržiavať pár zásad. Ktoré to sú?

Základné rady pri behu pes – človek

  • Beh so psom konzultuj s veterinárom

Je iné nechať psa vyvenčiť a vybehať sa doma na dvore alebo v prírode, ako zvládnuť pravidelný niekoľkokilometrový tréning. Ak je pes zvyknutý na pasívny životný štýl, je možné, že nebude mať správne predispozície na beh s tebou. Všetko závisí od jeho fyzického zdravia – predovšetkým od jeho pohybového aparátu. Veď aj z najväčšieho domaseda sa môže stať športovo aktívny pes.

  • Nie všetky plemená psov sú vhodné na beh

Rovnako ako beh nie je vhodný pre každého, podobne je to aj so psami. Niektorí sú náchylnejší na zranenia či na poškodenie bedrových kĺbov, respiračné choroby alebo prehriatie organizmu. Nevhodné plemená psov na beh sú hlavne molosoidné plemená, napr. buldog, boxer kvôlináchylnosti s respiračnými problémami. Naopak, vhodné plemená na beh sú: stavače, russel teriér, dalmatín (na dlhé behy), pitbul, anglický seter, labrador, bígl (krátke behy).

  • Pozor na vek psa

Šťeňa je ideálna fáza na začatie tréningov, najmä pre začiatočníkov s behom. Pri mladších psoch s behom nepreháňaj. Kostrové ústrojenstvo mladého psa je stále vo vývoji. Ak túžiš po rovnocennom partnerovi, vyberaj si skôr vhodné plemeno v zrelom veku, ktorý má na beh dobre stavaný pohybový aparát.

Vyberaj vhodný bežecký terén

Čo pre človeka znamená obuť vhodné bežecké topánky prispôsobené na terén, to neplatí pre psa. Vyberaj vhodnú bežeckú trať, ktorá bude vhodná aj pre jeho labky. Zvlášť v zimnom období – nečistoty, chemikálie a posypová soľ vedia narobiť neplechu. Odporúča sa po každom behu umyť a ošetriť im labky. Najvhodnejším terénom bývajú lesné a poľné cesty, kde vďaka mäkšiemu povrchu netrpia kĺby. Vhodné je užívať i kĺbovú výživu. Betón je zase vhodný počas letných mesiacoch, kedy nedochádza k rýchlemu zahrievaniu sa organizmu.

  • Musíte začať pozvoľna

Nechci od psa hneď vytrvalostné bežecké úspechy, inak ho znechutíš a demotivuješ. Začni najprv krátkymi prechádzkami a neskôr si pridávajte o niekoľko minút dlhšiu trasu. Takto si obaja zvyknete na svoje tempo a dopracujete sa k bežeckej rutine.

  • Nepodceňuj rozcvičku

Pri behu je dôležitý strečingpripraviť svaly a šľachy nielen tvoje, ale aj tvojho miláčika. Pes má už od prírody lepšiu kondičku ako človek. Stačí mu málo, napríklad prechádzka po okolí s miernym tempom behu.

  • Spoznaj povahu psa

Aj pes má svoju povahu a temperament. Nerozdeľujeme ich len podľa plemena, ale aj podľa temperamentu a povahových vlastností. Predtým, než sa s ním vyberieš na prechádzku, mal by si poznať jeho správanie. Pamätaj na bezpečnosť ostatných ľudí a ak je potrebné, nasaď mu náhubok a vodítko.

  • Upratuj po svojom psovi

Nikto si nechce doniesť domov z prechádzky na topánkach nechutné „prekvapenie“. Nezabúdaj na igelitové vrecká, inak si koleduješ o pokutu. Je to prejav nielen slušnosti, ale aj tolerancie voči ostatným chodcom či bežcom.


Video: https://www.youtube.com/watch?v=ov_pQ2cWfdQ

Ako obliecť seba a čo si vziať so sebou?

Ako sa obliecť na beh? Hovorí sa, že neexistuje zlé počasie na beh, len nesprávne oblečený bežec. Skús preto naše rady:

  • vrstvi – viacej tenkých vrstiev oblečenia,
  • 1. vrstva – odvádza pot z tela – je najdôležitejšia, funkčná,
  • 2. vrstva – izolačná, napr. tenšia mikina – izoluje od chladu a prepúšťa vlhkosť,
  • posledná vrstvaochranná – chráni pred nepriaznivým počasím a poveternostnými vplyvmi, preto sa volí nepremokavá bunda alebo vetrovka,
  • obleč sa vrstvením tak, akoby bolo vonku o desať stupňov teplejšie – zo začiatku ti bude zima, ale po pár minútach behu sa zahreješ,
  • v zime nezabudni na rukavice a čelenku alebo čiapku – vhodné sú napríklad buff čiapky, ktoré zakrývajú nielen hlavu, ale aj krk,
  • dôležitým prvkom ochrany a bezpečnosti je reflexný pásik,
  • po behu sa prezleč do suchého oblečenia,
  • ak chceš na oblečení ušetriť, prečítaj si našich pár rád,
  • spríjemni si beh športovými slúchadlami,
  • aplikácia na behzaznamená tvoje údaje.

Pár rád aj pre 4-nohého maznáčika:

  • Ak je pes zvyknutý na interiér a na príjemne vyhriaty domov, bude potrebovať kabátik. Vyzliekaj mu ho už pred tréningom, alebo pred rozcvičkou,
  • Kabátik sa necháva len v silných mrazoch (-10°C a menej),
  • Po tréningu ho nechaj vydýchať sa a znovu mu ho obleč,
  • Kabátik by mal zakrývať nielen driek a ramená, ale aj stehná a koreň chvosta,
  • Nezabudni pripnúť reflexný prvok kvôli bezpečnosti.

Aký druh behu so psom?

  • Canicross

Canicross je beh so psom, kde pes a bežec sú vzájomne prepojení vodítkom s amortizérom. Ide o beh v teréne – čiže v lese, na lúkach a poliach. Je vhodný pre tých, ktorí obľubujú beh na kratšie vzdialenosti (5 až 8 km). Canicross je šport, kde sa prekonáva vopred určená trasaspoločné s dogtrekkingom.

Pravidlá:

Vhodný pes – má najmenej jeden rok, horná veková hranica nie je určená.

Bežecv dobrej fyzickej a psychickej kondícii, je limitovaný vekom 15 rokov a doprovodom dospelej osoby.

Pre tento druh behu sú typické aj súťaže. V zime je príležitosťou pre skijöringbežec je ťahaný jedným, alebo viacerými psami.

  • Dogtrekking

Dogtrekking je pre extrémnych športovcov. Ide o vytrvalostný beh človeka a psa, pri ktorom sa prekonávajú vzdialenosti okolo 100 km za určitý čas. Je v podstate turistika so psom.

Aký je rozdiel od canicrossu? Bežec a pes je celý čas spojený „na pevno“ vôdzkou. Pes je navlečený do špeciálneho postroja a pripnutý na vodítko, ktoré má bežec v ruke alebo je pripnuté k opasku. Tu neexistuje žiadne „na voľno“ pre psa. Jednotlivé podujatia majú rôznu dĺžku trasy. Minimálna dĺžka je 40 km, tá optimálna má raz toľko. Pravý dogtrekking je rozdelený na niekoľko dní, ktoré sú spojené aj s prespávaním v prírode.

Foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.