Ako si správne vybrať turistickú obuv?

Ako si správne vybrať turistickú obuv?

Nohy nás nesú celý život, preto by sme mali byť pri výbere správnej obuvi dostatočne nároční. Ako si vybrať turistickú obuv? Poradíme vám nielen so strihom, podrážkou a materiálom, ale povieme vám aj cenu, za akú ju kúpite.

Čo je turistická obuv?

Pojmom „turistická obuv“ myslíme outdoorovú obuv, ktorá je pevnejšia ako športová, vhodná do hôr na turistiku s protišmykovou podrážkou a oporou. Je prispôsobená na rôzne druhy terénu, aj s nosením ťažkého batohu. Ak si chceš kúpiť svoje prvé turistické topánky, alebo vymeniť za opotrebované, dôležité je vedieť, do akého terénu potrebuješ obuv a aký strih či tvrdosť podrážky je vhodný.


Najlepšia turistická obuv pre mužov


Topánky podľa turistického terénu

Všeobecne existujú 3 typy turistického terénu:

  • Chodník s ľahším terénom je poprepletaný údoliami, lúkami, pasienkami, prípadne menšími kopcami,
  • Náročný chodník je nerovnomerný typ terénu, ktorý sa nachádza v horách alebo členitej krajine. Na trase sa môžu vyskytnúť skaly, korene stromov, schody a strmé chodníky, ktoré dajú zabrať tvojim nohám a členkom,
  • Off-trail terén je často nepredvídateľný, miestami až nebezpečný neoznačený chodník. Nájdeš na ňom prekážky, ktoré budeš musieť preliezť, podliezť, prípadne preskočiť. Ide o skutočné dobrodružstvo, ktoré nie je pre každého.

Na každý z týchto terénov potrebuješ zvoliť inú turistickú obuv.

Ako si správne vybrať turistickú obuv?
Zdroj foto: unsplash.com

Tip pre Vás: Stany na kemp, cykloturistiku či festival

Druhy turistickej obuvi

Podľa strihu topánky či tvrdosti podrážky označenej ako A, B, C, D – od najmäkšej po najtvrdšiu – si môžeš vybrať rôzne druhy turistickej obuvi do rôzneho terénu:

  • Hiking topánky s mäkkou podrážkou – sú vhodné na dennú ľahkú turistiku s upravenými chodníkmi,
  • Trekking topánky s tvrdšou podrážkou ako hikking – je všestranná obuv vhodná na vysokohorké túry po kamenistých chodníkoch,
  • Approach topánky vhodné na ferraty a nenáročné lezenie – spoznáš ich podľa posilnenej špičky so šnurovaním a tvrdej podrážky,
  • Backpacking – najtvrdšie topánky na dlhé viacdenné túry – ak nesieš ťažký batoh, potrebuješ pevne vystuženú obuv s hrubšou podrážkou,
  • Mountaineering – expedičné topánky – sú vhodné pre horolezcov a alpinistov.

Najlepšia turistická obuv pre ženy


Materiál turistickej obuvi

Na rôzne túry sú vhodné rôzne materiály turistickej obuvi. Každý materiál má svoje jedinečné vlastnosti, ktoré ovplyvňujú hmotnosť, priedušnosť, odolnosť v ťažkom teréne a vodeodolnosť obuvi. Pri výbere najlepšej turistickej obuvi sa zameraj aj na jej materiál:

Hrubozrnná koža má vynikajúcu odolnosť aj proti oderu. Býva vodeodolná. Často sa využíva na turistické topánky do členitého terénu s ťažkým nákladom. Nevýhodou je ich nízka priedušnosť a dlhší čas potrebný na ich rozchodenie.

Brúsená koža sa zvykne kombinovať s nylonovou sieťkou alebo usňou kvôli priedušnosti. Obuv je síce cenovo prístupnejšia, no menej odolná voči oderu a vode.

Nubuková koža je podobná brúsenej a pripomína semiš. Skôr odolá vode aj oderu ako brúsená kožatr. Obuv z nej je pomerne flexibilná, no taktiež si vyžaduje dlhší čas na jej roztiahnutie. Okrem toho, vyžaduje si trochu viac starostlivosti. Rovnako, ako aj iná koža, úplná vodeodolnosť sa dá dosiahnuť použitím impregnačného spreja.

Syntetika – je dnes bežne dostupný materiál, aj na turistickej obuvi. Topánky zo syntetiky ľahšie ako kožené, rýchlejšie schnú a sú cenovo najdostupnejšie. Nevýhodou je ich rýchle opotrebovanie.

Nepremokavá podšívka – zvršok obuvi je vyrobený z nepremokavej certifikovanej membrány. Sú vhodné do mokrého počasia alebo prostredia. Nevýhodou je ich nízka priedušnosť.

Ako si správne vybrať turistickú obuv?
Zdroj foto: unsplash.com

Tip pre Vás: Najlepšie turistické batohy

Okrem zvršku je dobré spomenúť aj ostatné materiály. Medzi vrchnou časťou topánky a podrážkou je vložená medzipodrážka, ktorá tlmí pred nárazmi a do značnej miery určuje tuhosť topánky. Najbežnejšie materiály sú EVA (etylénvinylacetát) a polyuretán. EVA je o niečo ľahší a lacnejší materiál. Na všetky podrážky turistických topánok sa používa guma najznámejšej značky Vibram. Používa sa do batohov alebo horolezeckých topánok, do ktorých sa niekedy pridáva aj uhlík na zvýšenie jej tvrdosti. Tvrdé podrážky zvyšujú trvanlivosť obuvi, najmä čo sa náročných terénov týka.

Ako si vybrať turistickú obuv?

Ak si chceš dobre vybrať turistické topánky, kúpu si nechaj na poobedie. Vtedy sú nohy v pohybe, čím sú reálne väčšie. Nehrozí, že kúpiš menšie číslo. Existuje niekoľko grifov, ako si vybrať najlepšiu turistickú obuv v obchode:

1. Test prstom – ak posunieš prsty ku špičke, za pätu by ti mal vojsť ešte prst. Správna turistická obuv by mala byť o 0,5 až 1 cm väčšia.

2. Zmyslová skúška – skúšať by si mal s ponožkami, ktoré budeš nosiť v nových topánkach. Dobre si uvedom vnútro topánky. Ako sa v nich cítiš? Nie sú až príliš ťažké, veľké alebo naopak malé? Stráv v nich nejaký čas.

3. Skúška viazania – turistickú obuv si správne zaviaž. Ihneď dostaneš spätnú väzbu, či ťa netlačí špička, stielka, jazyk, prípadne vnútorný šev.


Najlepšia turistická obuv pre deti


4. Krokový test – vyskúšaj si pár krokov. Ako sa správajú topánky, tvoja noha a prsty počas chôdze? Noha je pevne na mieste s miernou rezervou na prsty, alebo sa ti pohybuje päta? Ak sa to deje, obuv je ti veľká a skôr či neskôr ťa otlačí. Dôležitý je aj nart. Prejdi sa ešte raz a ubezpeč sa, že ťa netlačí.

5. Test na naklonenej rovine – stúpni si na naklonenú rovinu, ak ju v predajni majú. Otestuješ si, ako sa správa noha na svahu. Ak sa tvoje prsty príliš dotýkajú špičky, potrebuješ väčšiu veľkos, iný strih alebo značku. Vyskúšaj iný pár.

5. Zváž kúpu vložiek/stielok – vložky majú za úlohu nielen pohodlné nosenie obuvi, ale aj zvýšenie podpory a bezpečnosti chôdze. Pomôže aj vtedy, ak máš problém nájsť svoju vhodnú veľkosť.

Ako si správne vybrať turistickú obuv?
Zdroj foto: unsplash.com

Tip pre Vás: Najlepšie trekingové a nordic walking palice

Cena turistickej obuvi

Čím vyššie topánky a prvky bezpečnosti, pohodlia a kvality použitých materiálov, tým vyššia cena. Najlepšia turistická obuv nemusí byť vždy drahá, ak vieš, akú obuv potrebuješ. Ak si milovník prechádzok lesom, vyhovujú ti jednoduché turistické chodníky a trasy, nepotrebuješ investovať do drahých topánok, ktoré používajú vysokohorskí nosiči. Cena dámskej a pánskej obuvi do nenáročného terénu sa pohybuje od 90 eur vyššie. Kvalitná kožená turistická obuv, ktorá je vhodná pre náročné túry začína na hranici 150 eur. V tejto cene už môžeš rátať nielen s pravou kožou, ale aj s vodeodolnosťou, výbornou stabilitou, ochranou členkov a posilnenou špičkou či hrubšou podrážkou, ktorá tlmí nárazy.

Turistická obuv ešte nie je zďaleka všetko, čo robí turisticku dobrou a bezpečnou. Prečítaj si, čo budeš z turistickej výbavy ešte potrebovať.

2 thoughts on “Ako si správne vybrať turistickú obuv?

  1. Pingback: 23 najlepších fitness vychytávok ako darček pre otca - FitCool.sk

  2. Pingback: Ako vybrať športový darček pre mamu - FitCool.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.