Ako vybrať správnu cyklistickú prilbu?

ako vybrat cyklisticku prilbu - muť v cykjlistickej prilbe na bicykli

Prilba patrí medzi základnú výbavu, ktorú cyklista pri svojich cyklistických potulkách jednoducho musí mať. Súčasný trh ponúka veľké množstvo cyklistických prilieb a je dosť náročné správne si vybrať. Nosenie prilby nepodceňuj, aj keď si presvedčený o tom, že dávaš pozor a nič sa ti nemôže stať. Aj drobné zaváhanie môže mať na svedomí úraz, ktorý ťa od bicyklovania neplánovane odstaví na dlhšiu dobu. Vyber si cyklistickú prilbu spolu s nami. 

zdroj: pixabay

Ako si vybrať cyklistickú prilbu?

Najdôležitejším prvkom, na ktorý sa pri výbere prilby treba zamerať je jej bezpečnosť. Prilba má v prvom rade ochrániť hlavu pred nárazom. Je vyrobená z hrubej vrstvy polystyrénu, ktorý sa vstrekuje pod pevnú plastovú škrupinu. Pri náraze praskne, ale náraz stlmí a tak ťa ochráni. Cyklistické prilby, ktoré sa na Slovensku predávajú musia spĺňať normu STN EN 1078. Informácia o jej dodržaní má byť na prilbe dobre viditeľná. Tak čo, spĺňa normu STN EN 1078 aj tá tvoja? Stavím sa, že si sa na to bol pozrieť. Ani ja som neodolala. 


Vyberáme pre vás najlepšie cyklistické prilby


Má správny tvar a veľkosť?  

Na to, aby prilba spĺňala ochrannú funkciu, musí na hlave dobre sedieť. Na hlavu ju nasaď vo vodorovnej polohe tak, aby chránila čelo, vrch a temeno hlavy. Pod bradou ju zapni remienkom. Medzi bradou a remienkom nechaj toľko miesta, aby ti tam vošli dva prsty. Na hlave sa nesmie hýbať a už vôbec by ti nemala padať do očí. Počas jazdy na bicykli na jej naprávanie nie je čas. Vyskúšaj viac druhov prílb a vyber si tú, ktorá ti sadne najlepšie. Každý výrobca má svoje špecifiká a každý cyklista má inú hlavu. Čím ľahšiu prilbu si vyberieš, tým lepšie. Stačí, že dáš zabrať nohám. Nemusí ťa po bicyklovaní bolieť ešte aj krk. 

Veľkosť prilby prispôsob obvodu svojej hlavy v centimetroch. Prilba nesmie byť voľná, ale nesmie ani príliš tlačiť. Každá prilba sa dokáže obvodu hlavy do určitej miery prispôsobiť. Na temennej časti prilby je koliesko, ktorým si prilbu dokážeš zväčšiť alebo zmenšiť tak, ako potrebuješ. Kolieskom si prispôsobíš len cestnú a MTB prilbu. Zjazdové a MBX prilby kolieskom vybavené nie sú. Tá ti musí sadnúť ako uliata. Prilby na cestnú cyklistiku sú odľahčené a majú lepšiu aerodynamiku a MTB prilby ti majú ochrániť hlavu najmä pri páde dozadu, preto sú hrubšie v zadnej časti. 

Veľkosť prilby sa udáva v centimetroch, ale pri jednotlivých značkách sa od seba môžu líšíť: 

  • S –  50 až 54 cm
  • M – 54 až 58 cm
  • L –  58 až 62 cm

Prilba sedí dobre, nie je voľná a nikde netlačí, ešte ju treba zapnúť. Daj si pozor na to, aby ti pásky prilby neprechádzali cez uši. Počas jazdy ťa budú remienky obmedzovať a môže to byť dosť bolestivé. Keď sa dá remienok nastaviť, žiadne nepríjemnosti ti nehrozia. Dĺžku remienka si uprav tak, ako potrebuješ

zdroj: pixabay

Nie, nie je to len záležitosť dizajnu

Otvory v prilbe nemajú dekoratívny charakter. Hlava sa pri bicyklovaní potí a cez otvory v prilbe prúdi vzduch a dochádza k príjemnému ochladzovaniu a vetraniu hlavy. Vnútorné odvetrávanie musí byť urobené tak, aby sa vzduch dostal aj na najteplejšie miesta na hlave a zabránil jej prehrievaniu. 

Pri kvalitných a často aj finančne náročnejších prilbách je vnútro vystlané výstelkou, ktorú môžeš vybrať, vyvetrať a v prípade potreby aj vyprať. Zabrániš hromadeniu baktérií a nepríjemnému zápachu. 

Najvyšší čas prilbu na bicykel vymeniť

Keď s prilbou do niečoho poriadne narazíš, okamžite ju vymeň. Pri väčšom náraze prilba stráca ochranný účinok, aj keď na nej na prvý pohľad žiadne poškodenie nevidíš. Nikdy nevieš, do akej miery je narušený celý ochranný mechanizmus. Po 5 až 8 rokoch je potrebné prilbu vymeniť aj keď si mal šťastie a nikde si v nej nenarazil. 


Vyberáme najlepšie cyklistické prilby pre mužov a ženy


Cyklistická prilba pánska alebo dámska

Dámy uprednostnia dámske prevedenie, páni mužské a deti detské. Výrobcovia im podľa toho prispôsobujú aj dizajn. Cyklisti ich najčastejšie prispôsobujú farbám bicykla, ale je to len na tebe. Prilby v tmavých farbách priťahujú slnečné lúče a je v nich oveľa teplejšie. Výrazné farebné prevedenie prilby je na ceste lepšie vidieť. 

Súčasťou cyklistickej prilby je často nastaviteľný štít, ktorý ťa chráni pred prudkým slnkom a dažďom. V chladnejšom počasí si pod prilbu daj cyklistickú šatku alebo tenkú čiapku, na ktorú prilba dobre sadne, aby ti neublížil vietor a nebola ti zima. Na prilbe môžu byť umiestnené reflexné prvky, vďaka ktorým ťa na ceste nikto neprehliadne


Najlepšie cyklistické helmy pre deti

Cyklistická prilba pre deti

Nepredvídaj a nevyberaj detskú prilbu s tým, že hlava dorastie a prilba vydrží dlhšie. Prilba musí na hlave dobre sedieť, inak dieťa pri páde z bicykla neochráni. Prilbu musí mať aj dieťa, ktoré sedí v detskej sedačke. Opatrnosti nikdy nie je dosť. Keď sa bicykluješ spolu s dieťaťom, daj si na hlavu prilbu automaticky. Výhovorky neobstoja. Choď mu príkladom. Dieťa ťa napodobňuje a nasadiť si prilbu mu nebude robiť žiadny problém. Kúp mu prilbu, ktorá sa mu páči. Bezpečnostný rozmer je dôležitý pre teba. Jemu ho nevysvetlíš. Farba a obľúbená rozprávková postavička je oveľa podstatnejšia. Dôležité je, že si prilbu na hlavu nasadí bez zbytočných rečí. 

Ktoré horské bicykle patria v roku 2020 medzi tie najlepšie? Naša recenzia ti to prezradí


2 thoughts on “Ako vybrať správnu cyklistickú prilbu?

  1. Pingback: 10 najlepších hitov sezóny pre leto 2022 - FitCool.sk

  2. Pingback: 23 najlepších fitness vychytávok ako darček pre otca - FitCool.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.