Ako vybrať kvalitný lietajúci šarkan

Jeseň je ideálne počasie na púšťanie šarkana. Vyznať sa v ich výbere je náročné. Ktorý lietajúci šarkan je ten pravý? Poradíme vám ten najlepší.

Šarkan a jeho minulosť

História vzniku šarkanov je dlhá. Prvé lietajúce “draky”, ako ich pôvodne volali, sa objavili pred 3 tisíc rokmi v Číne. Na ich výrobu používali hodváb alebo bambus. Prvá písomná zmienka sa však datuje do roku 200 pred Kristom, keď ho čínsky vojak použil na meranie dĺžky tunela. Odvtedy sa začal šíriť v Ázii a stal sa zábavou miestnych obyvateľov. V súčasnosti ich používajú nielen deti pre zábavu a súťaže, ale aj dospelí na športovanie – tzv. kiting. Od neho je odvedený aj druhý najčastejší názov šarkana – kit.

Ktorého šarkana kúpiť?

O kúpe šarkana častokrát rozhoduje dieťa, ale čo ak ho chceš prekvapiť alebo je pre dospelých? Nemusíš sa rozhodovať len podľa jeho tvaru a farieb. Nad výberom správneho kitu by si sa mal zamyslieť. Aké druhy šarkanov poznáme?

...
  1. Podľa typu riadenia:

Jednolanový šarkan

Šarkany s jednou šnúrkou, lanom na riadenie sú najjednoduchšie na lietanie. V podstate, akýkoľvek jednoduchý kvalitný šarkan si kúpiš, bude lietať, či už ide o kita s diamantovým, trojuholníkovým tvarom, deltou alebo s 3D tvarom zvierat a lietadiel. Dnes sú šarkany profesionálne navrhnuté tak, aby lietali vo vetre takmer “sami” – to znamená, že s ním nebudete musieť behať po záhrade, ak ho, samozrejme, nebudete púšťať s deťmi. Základom púšťania šarkana je len minimálne úsilie. Stačí sa postaviť chrbtom k vetru, držať šarkana nad hlavou a v momente, ako ho zachytí vietor, postupne uvoľniť navíjanie so šnúrkou. Možno sa ti zdá, že jednolanové riadenie je len pre malé deti, ale stretneš sa s ním aj pri profesionálnych a exotických šarkanoch. Niektoré z nich majú veľkosť od 3 metrov a rozpätie krídel majú od 2 až po 6 metre.

Dvojlanový šarkan

Kit je riadený dvoma šnúrkami, lanami. Tie umožňujú pilotovi lepšie manévre a akrobatické kúsky. Lieta sa s nimi o niečo ťažšie ako s tradičnými jednolanovými šarkanmi. V skutočnosti je na trhu veľa dvojlanových šarkanov vhodných pre začiatočníkov. Môže trvať dlhší čas, kým sa ho naučíš jednoducho ovládať. Napriek tomu stojí za vyskúšanie. Väčšina dvolanových akrobatických šarkanov má tvar delty. Vyzerajú trochu ako miniatúrny závesný klzák a sú navrhnuté pomocou rovnakej technológie ako rogalo.

  1. Podľa konštrukcie rámu

Jednolanové kity majú štyri základné konštrukcie rámu:

  1. Diamant
  2. Delta
  3. Parafoil
  4. Box

Tvar diamantu je to, čo si väčšina ľudí predstaví, keď počujú slovo šarkan alebo “drak”. V skutočnosti je klasický diamant najťažšie ovládateľný hneď na začiatku – ťažko vzlieta v porovnaní s väčšinou jednolanových drakov. Diamantové šarkany sú jednoduché na montáž a vo vzduchu sa ovládajú už ľahko. Sú vhodné pre mladšie deti. Odporúčajú sa do vetra s rýchlosťou 5-15 km/h a s chvostom.

...

Aký je najlepší tvar šarkana lietanie? Jednoznačne delta. Vo všeobecnosti sú vhodné pre začiatočníkov. Pomenovanie dostali podľa ich trojuholníkového tvaru. Dobre lietajú pri rýchlosti vetra od 5 do 20 km/h. Väčšie delty sú skvelé na pridávanie viacerých chvostov.

Parafoilové draky sú všestranné. Parafoil draky patria medzi najjednoduchšie na lietanie a keďže sa “nafukujú” vetrom, nepotrebujú žiadnu montáž a žiadne súčiastky, ktoré by ste mohli stratiť.

Najpútavejšie sú boxové a 3D šarkany. Vďaka svojej štruktúre potrebuje väčšina týchto drakov o niečo väčšiu silu vetra, aby vynikli na oblohe. Niektoré šarkany sa krútia, otáčajú, dokonca kotúľajú po oblohe, čím zvyšujú vizuálnu príťažlivosť.

Dvojlanové kity majú zložitejšiu konštrukciu rámu a ovládanie:

  1. Karbónový rám
  2. Sklolaminátový rám

Ide o akrobatické kúsky šarkanov, ktoré sú vhodné na kreatívne šantenie po oblohe. Zvykne byť drahší. Jeho cenu navyšuje najmä použitý materiál a jeho vybavenia.

Pilotovateľné štvorlanové šarkany

Samostatnú kapitolu typu šarkanov tvoria plachtové kity, ktoré sa využívajú na adrenalínové športy:

  • buggykitting
  • powerkitting
  • snowkitting
  • landkitting
  • kiteboarding

Ťažné kity sú konštruované tak, aby vo vetre uniesli aj športovca na vode, snehu alebo súši. Súčasťou plachtového kitu je aj pripevnený skateboard, snowboard, surfová doska či špeciálne trojkolesové buginy

Ako vybrať najlepšieho šarkana pre začiatočníka?

Ak si začiatočník v šarkaniáde, mal by si hľadať šarkana, ktorý má dobrú stabilitu a jednoduché ovládanie. Niektoré šarkany môžu vyžadovať viac zručností pri jeho riadení, čo môže byť pre začínajúceho pilota frustrujúce. Vybrať kvalitného šarkana nie je jednoduché ani pre skúseného pilota.

...

Jednolanové šarkany typu delta sú najjednoduchšie, ale majú najlepšie vlastnosti pri vzlete a samotnom lete kitu. Dobre sa ovládajú a sú vhodné do slabého, ale aj silného vetra. Pre začiatočníka sú ako stvorené. Ak chceš do šarkana investovať viac, siahni po dvojlanovom delta kite. S ním zažiješ viac presnosti v ovládaní a zažiješ viac akrobatickej zábavy.

Zopár rád pri púšťaní šarkana

  1. Šarkana púšťajte aspoň 500 až 600 metrov pred prekážkou (stromy, domy, elektrické vedenie), nie za ňou. Za prekážkou vznikajú väčšie turbulencie vetra.
  2. So šarkanom nie je potrebné behať. Ak je vietor príliš slabý a šarkan sám nevzlietne, nechaj si zábavu na dni, kedy bude veternejšie.
  3. Do slabého vetra púšťaj iba malý a ľahký kit. Nikdy nezápas s vetrom a veľkým ťažkým šarkanom, aby vzlietol – môžeš sa zraniť.

Rekordy a zaujímavosti o šarkanoch

  • Najmenší šarkan na svete, ktorý bol schopný letieť mal iba 5 mm na výšku.
  • Najväčší šarkan vyrobili o rozmeroch 42 krát 25 metrov.
  • Najdlhší šarkan na svete meral 1034 m.
  • Najvyšší šarkan, aký kedy bol, dosiahol 4 km výšku.
  • Najťažšie šarkany vážia aj 2 tony a pochádzajú z Japonska.
  • Najdlhšie lietajúci šarkan strávil vo vzduchu neuveriteľných 180 hodín.

Lietať so šarkanom je zábava tak pre dospelých, ako aj deti. Máš už vybraný svoj šarkan? Je to skvelá zábava a príležitosť, ako uviesť svoju rodinu viac do pohybu a tráviť spolu viac času.Prečítaj si náš ďalší článok, ako povzbudiť deti, aby viac športovali.

Zdroje:

  1. https://allthingskites.com/what-is-the-easiest-type-of-kite-to-fly/
  2. https://kitingplanet.com/are-smaller-kites-harder-to-fly/
  3. http://www.awindofchange.com/lessons/lesson1-5.html
  4. Zdroj foto: freepik.com/freepik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.