5 rád ako sa uržať fit v zime

fit v zime - lyžiar

Patríš medzi tých, ktorí sa tešia na zimu, lebo konečne nemusíš vťahovať brucho? V zime je všetko inak. Dostať sa z vyhriatej postele je niekedy veľmi ťažké, ale ty to dáš. Najmä, keď máš pred sebou jasný cieľ. Chceš sa udržať fit aj v zime! Odhodlanie na začiatok stačí. Máme pre teba 5 rád, vďaka ktorým sa v zime fit udržíš. Poďme na to.

Zima ťa nezastaví

Ráno sa ti nechce vstávať, deň je krátky a keď sa zotmie, máš pocit, že treba ísť spať? Neblázni. Ešte nie je čas. Chce to trochu snahy a únava s lenivosťou odídu aj samé. S energiou, ktorú vďaka našim 5 radám pocítiš sa nekamarátia. Zima je krásna. Daj jej šancu!

1. Cvič pravidelne. Ide to aj v zime

Z postele si sa vyhrabal, pred sebou máš pekný zimný deň. Čo máš dnes na pláne? Rezervoval si si hodinku len pre seba? Premôž svoju lenivosť a rob to, čo ti dodáva energiu v lete. Športovať sa dá aj v zime. Je to náročnejšie, ale ty to zvládneš. Priprav si tréningový plán na celú zimu a urči si cieľ, aby si vedel, k čomu smeruješ. Cvičenie nevynechávaj ani počas Vianoc.

Ak si chceš udržať postavu, na ktorej si v lete tvrdo makal, trénuj aspoň 3 krát do týždňa. Sú športy, ktorým sa môžeš venovať aj v zime. Patríš medzi aktívnych bežcov? Tenisky v zime nevešaj na klinec. Aj z behania v zime môžeš mať radosť. Len treba vedieť ako na to. Bude to iné, ako na jar či v lete, ale v peknom slnečnom počasí sa ti potom bude behať oveľa lepšie a budeš rád, že si to v zime nevzdal.

Čo tak skúsiť bežky? Obuj korčule s poďme na ľad! Viac sa ti páčia zasnežené kopce a už teraz si pripravený na lyžovačku? V zime je príležitostí na športovanie viac ako dosť. Neseď doma. Využi, čo ponúka sneh a ľad, kým je čas. Buď v pohybe. Stále. Nestoj na jednom mieste. Zima sa hneď prihlási a už sa jej tak ľahko nezbavíš.

Pobyt na čerstvom vzduchu má svoje výhody. Vitamín D dostaneš do tela prirodzenou formou a možno ťa aj opáli. Slnečné lúče spríjemnia aj ten najchladnejší deň. Stačí sa len dobre obliecť. Nezabudni na reflexné prvky. Vonku je skoro tma, tak nech ťa je pri potúlkach zasneženou krajinou dobre vidieť.

fit v zime - korcule
zdroj: adobestock

2. O otužovaní si už určite počul?

Netvrdíme, že sa máš hneď pridať k Ľadovým medveďom. Všetko má svoj čas. Otužovanie neposilní len tvoje telo, ale aj dušu. Imunita bude silnejšia, choroby sa ti budú vyhýbať a ty budeš fit aj v zime. Poznáš benefity otužovania? Vieš o tom, že otužovanie zlepšuje metabolizmus a chudnutie ide vďaka nemu ľahšie? Nie, neskáč hneď do tej najzimnejšej vody. Všetko chce svoj čas. Kým sa pridáš k Ľadovým medveďom, ešte veľa zimnej vody potečie. Začni prechádzkami so slabšou vrstvou oblečenia. Dopraj si studenú sprchu a neskôr kúpeľ, aby si telo na zimu postupne zvyklo. Keď budeš pripravený, navštív najbližšiu vodnú nádrž, ale nechoď sám. Nikdy nevieš, čo ťa v zimnej vode môže stretnúť. Čas strávený vo vode zvyšuj postupne. Nemáš sa kam ponáhľať. Poriadne vymrzneš a večer zaspíš ako dudek. Stav sa! Benefity, ktoré otužovanie ponúka sa postupne dostavia.

Všimol si si, že ľudia, ktorí sa venujú otužovaniu majú na hlave čiapku a na rukách rukavice, aj keď je ostatná časť ich tela v zimnej vode? Uši a ruky musia byť v teple. Ak sa budeš otužovaniu venovať pravidelne, investuj do základnej výbavy pre otužilcov v podobe rukavíc, čiapky a topánok. Kontakt so zimnou vodou bude oveľa príjemnejší.

3. Cvičiť môžeš aj doma

Zlé cesty, silný vietor, skoro sa stmieva… ktorú výhovorku používaš najčastejšie ty? Vieš o tom, že cvičiť môžeš aj doma? Že ti to ešte nikto nikdy nepovedal? Neveríme!  Ako trénovať aj bez fitka? Možností je veľa. Core tréning, pilates, či joga. Alebo potrebuješ spevniť stehná a zadok? Na každú partiu tela sa správny cvik v pohodlí domova nájde.

Klikni na youtube, zadaj, ktoré partie chceš precvičiť a vyber si cvičenie, ktoré sa ti najviac páči. Si prekvapený, že ich je tak veľa? To je preto, aby si necvičil každý deň to isté. Kombinuj kardiovaskulárne cvičenia a posilňovanie. Zbavíš sa tukových zásob a svetu ukážeš vypracované svaly. Po dobrom cvičení nebudeš len fyzicky a fyzikálne fit ako kráľ Jeliman z Madagaskaru. Odzrkadlí sa to aj na tvojej psychickej pohode a zima sa nakoniec stane tvojim najobľúbenejším ročným obdobím.

fit v zime - vitamniny
Zdroj: Pixabay

4. Uprav si stravu

Zvykol si si na čerstvé paradajky, papriku a uhorky priamo zo záhradky? Zima takéto možnosti neponúka a dvanásť mesiačikov na pomoc prichádza len v rozprávkach. To ale neznamená, že máš jesť všetko, čo uvidíš. V jedálničku si urob poriadok a zbytočne sa neprežieraj. Bodavá diéta sa nevypláca. V obchodoch je bohatá ponuka ovocia a zeleniny aj v zime. Stačí si len vybrať. Kombinuj stravu tak, aby ti zbytočne nezaťažovala tráviaci trakt. Nie si medveď. Tukové zásoby na zimu robiť nepotrebuješ. Mysli na to, že imunitu vo veľkej miere ovplyvňuje črevná flóra. Keď ju budeš mať v poriadku, všetko bude fungovať lepšie. Vláknina, jogurty, bryndza a acidofilné mlieko ti pomôžu vytvoriť správnu probiotickú kultúru. Snaž sa probiotické potraviny do jedálnička zaradiť čo najčastejšie.

Nezabúdaj piť. V zime sa smäd neprihlási tak intenzívne ako v lete, ale to neznamená, že nemáš piť. Bez dostatočného prísunu tekutín to v zime nie je ono. Čo si myslíš, prečo ťa tak často bolí hlava?

Snažíš sa ako vieš, ale ovocie a zeleninu v prirodzenej podobe do organizmu v dostatočnom množstve nedostaneš? Vyskúšaj smoothies a o prísun vitamínov a stopových prvkov máš vystarané.

5. Pohyb v zime je dôležitý, ale…

Doteraz sme hovorili prevažne o pohybe a aktivitách, ktorým sa môžeš venovať aj v zime. Áno, pohyb je dôležitý a pomôže ti správne sa naštartovať, vyplavuje endorfíny a má pozitívny vplyv na tvoje telo aj dušu. K celkovej psychickej pohode ale prispieva aj relax. Tak si ho dopraj. Wellness, masáže, ale aj dobrá kniha. Všetko, pri čom na chvíľu zabudneš na problémy celého sveta sa ráta.

Stres je v dnešnej dobe častým spoločníkom a bojovať s ním je náročné. Rob veci, ktoré máš rád a ktoré ťa privedú na príjemnejšie myšlienky. Kedy si si naposledy zahral Človeče nezlob se so svojimi deťmi? Vyskúšajte aj inú spoločenskú hru a strávte v kruhu rodiny príjemné chvíle. Rodinná pohoda je základ. Depresii nedaj šancu!

Máš okrem športu záľubu, ktorá ťa napĺňa? Ženy sa v zime tešia na ručné práce. Háčkovanie, štrikovanie, paličkovanie. Páni sa v pivniciach venujú drevu, či kovu a dávajú im dušu. Výsledok stojí za to, ale cesta k nemu je dôležitejšia.

Rozhodol si sa, že sa športu povenuješ aj v zime? Navštív náš katalóg športových potrieb a doplň si zimnú výbavu o všetko, čo potrebuješ.

Prosím ohodnoť náš článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.