3 tipy ako načerpať energiu počas Vianoc

ako načerpať energiu

Si akčný typ, ktorému ani sviatky nedokážu dať STOP-ku? Zastav sa, dopraj si oddych, ignoruj stres a načerpaj pozitívnu energiu. Ako? Venuj sa sebe a svojim blízkym. Ako tráviť čas so sebou samým a svojimi blízkymi tak, aby si načerpal energiu cez Vianoce? Máme pre teba 3 zaručené tipy:

1. Uži si filmový večer pred telkou

Áno, aj aktívny športovec raz za čas potrebuje dobiť baterky úplným ničnerobením a nasýtením svojej duše prostredníctvom kultúrneho zážitku doma na gauči. Nemusí to byť pravidlom každého večera počas sviatkov, ale kedy si pozrieť dobrý film, ak nie na Vianoce? Motiváciu môžeš získať práve zo športových filmov, ktoré ťa môžu nabiť energiou. Ponúkame ti výber filmov so skutočne zaujímavým osudom športovcov a krásnou pointou:

Orol Eddie (2016)

Film je inšpirovaný skutočným príbehom Angličana Michaela Edwardsa, rojka, ktorý sa rozhodol splniť si životný sen. Stať sa olympionikom a reprezentovať Veľkú Britániu v niektorom zo športov. Jeho športové začiatky boli rôznorodé. Najprv skúšal šťastie vo volejbalovom tíme, potom vo futbale, rugby, krikete …, až napokon prišiel na to, že na ZOH v Calgary (1988) v skokoch na lyžiach nebude krajinu reprezentovať žiaden našinec. Využil šancu a začal s prípravou. Napriek neúspechom sa nikdy nevzdal svojho sna. Do histórie sa zapísal prezývkou „Orol Eddie“ a známou otázkou: „Kto povedal, že olympijské hry sú len pre víťazov?“

Hokejový zázrak (2004)

Bola to náhoda, alebo šťastie či zázrak? Inšpiratívny príbeh natočený podľa skutočnej udalosti, ktorý je nabitý napätím a optimizmom. Vznikol potom, čo sa v roku 1980 na Olympijských hrách udialo čosi nevídané. Náhodne vybratý hokejový tím Spojených amerických štátov porazil niekoľkonásobných majstrov sveta zo Sovietskeho zväzu. Doposiaľ ide o jedno z najväčších prekvapení v histórii hokeja. Rolu temperamentného trénera Herba Brooksa si tu zahral Kurt Russel, ktorý bol za svoj výkon nominovaný na Zlatý Glóbus. Do pamäte sa vryla aj známa vsuvka hlásateľa Al Michaelsa pár minút pred koncom zápasu: „Do konca zápasu ostáva päť sekúnd. Veríte na zázraky? Ano! Neuveriteľné…“

Nezlomný (2014)

„Bojuj viac, než ostatní a vyhráš.“ Skutočný príbeh o mladom rebelovi, z ktorého sa stal šampión v behu. Jeho šťastie však zmaril povolávací rozkaz na vojnu. A začal sa nový boj, tentokrát o holý život. Louie Zamperini sa stal v USA synonymom obrovskej duševnej sily a hrdinom nielen vtedajších čias. Film rozpráva heroický príbeh syna talianskych imigrantov, ktorý vo svojej krajine prežíval chvíle slávy ako nadaný bežec a olympionik dovtedy, kým neprišla druhá svetová vojna.  Ako bombardier prežil pád vojenského lietadla do mora, 47 dní odolával spolu s ďalšími sile vôd oceánu bez zásob, aby sa napokon ocitol v rukách Japoncov zo zajateckého tábora. Film sa stal svojou živelnosťou, nespútanosťou a nakumulovanou energiou jeden z najinšpiratívnejších životných príbehov.

Milión dolárov, baby (2004)

Existuje krajší film o osude ženskej boxerky, ktorej sa splnil sen ako je „Million Dollar Baby“? Inšpiratívny film s vynikajúcim hereckým a režisérskym obsadením. Celý príbeh sa začína zauzľovať osudovou vetou Frankieho (Clint Eastwood) „Dievčatá netrénujem!“ Clint Eastwood sa na tvorbe filmu podieľal nielen ako herec, ale aj ako režisér a skladateľ hudby. Vytvoril dielo, v ktorom sa spája osud dvoch starých boxerov (Clint Eastwood a Morgan Freeman) na dôchodku a mladej ženy Maggie (Hilary Swank), nádejnej boxerky, ktorá bojuje s nepriazňou osudu a tvrdo si ide za svojím snom. Príbeh, ktorý nie je len o športe a cieľoch, ale aj o odpustení a posúvaní vlastných hraníc. Film získal dva Zlaté glóbusy a Oscary. Zaujímavosťou je, že všetky zápasy vo filme odohrala Hilary, ktorá sa na túto rolu pripravovala niekoľko mesiacov. Mimo natáčania filmu dokonca vyzvala do ringu štvornásobnú svetovú boxerku Luciu Rijker, ktorá si taktiež zahrala vo filme.

Dupot koní (2003)

Džokej bez domova, milionár, stroskotaný kovboj a kôň Seabiscuit, to sú hlavní hrdinovia filmu, ktorí žijú jeden pre druhého a ktorí v tom druhom našli stratenú nádej. Všetkých štyroch spojil neuveriteľný osud priateľstva. Film rozpráva príbeh troch stratených mužov – Johnny Red Pollard, mládenec so zlomenou dušou, Charles Howard , bývalý milionár a Tom Smith, starý kovboj – ktorí sa náhodne spoznali a objavili nádej v koni meno Seabiscuit. S malým pretekárskym koňom spolu dokázali veľké veci v čase Veľkej hospodárskej krízy. Seabiscuit bol plnokrvný dostihový šampión v USA, ktorý sa stal najvýkonnejším pretekárskym koňom až do 40-tych rokov minulého storočia.

2. Vyskúšaj netradičné zimné športy

Ak si dopozeral jeden z filmov, tak poď von! Počas sviatkov až polovicu dňa trávime zatvorení v izbách, častokrát izolovaní od rodiny. Čas premrháme surfovaním na internete a v najlepšom prípade v komunikácii s priateľmi na sociálnej sieti. Vyjdi konečne so svojho pohodlia a urob niečo pre svoje zdravie. Vyvetraj hlavu a načerpaj nové sily na dlhej zimnej prechádzke, fotografovaní, pri behu, alebo vyskúšaj jeden z netradičných športov. Čo by si mal rozhodne aspoň raz za život vyskúšať?

Korčuľovanie na svahu

Chceš si vychutnať adrenalín na svahu a lyžovanie ťa už nudí? Obuj si snežné korčule a spusti sa zo svahu. Je to oveľa jednoduchšie, ako sa zdá. Tréneri na korčuľovanie na svahu hovoria, že je jednoduchšie naučiť sa spustiť zo svahu na korčuliach, ako na lyžiach. Problém nevidia ani v zľadovatenej či vyjazdenej zjazdovke. Je to skvelá zábava pre všetkých, ktorí milujú novinky. Potešia sa inline korčuliari, hokejisti a všetci, ktorí si vedia vychutnať zimné športy. Korčule na svah sa dajú kúpiť, treba však do nich investovať nemalé peniaze. Ak si chceš korčuľovanie vyskúšať, máš možnosť v lyžiarskych strediskách ako je Vrátna alebo na Kubínskej holi. Ak ťa zaujíma rýchlosť, akou sa dá dolu kopcom presvišťať, vedz, že 100 km/h už bola prekonaná. Tak čo? Máš ešte odvahu?

Mushing – psie záprahy

Kto miluje spojenie človek – zviera, aj v športe, mal by psie záprahy vyskúšať aspoň raz. U nás ich môžeš nájsť napríklad na Donovaloch. Mushing – ťahanie psami sa prevádza v zime na špeciálnych saniach. V inom ročnom období sú psy zapriahnuté za káru s kolesami. Mushing je známy po celom svete, ale predovšetkým v Severnej Amerike, severnej Európe a v Alpách . Na Aljaške sa stal národnym športom. Najznámejšie preteky psích záprahov na svete nájdeš v Nórsku, Švajčiarsku, Francúzsku a na Aljaške.

Tip pre teba: Benefity otužovania 

Snowtubing a Snowrafting

Snowtubing je jazda na člne a snowrafting na nafukovacom kolese. Nájdeš ich v takmer každom väčšom lyžiarskom stredisku, ako netradičnú adrenalínovú zábavu. Spustiť sa dolu kopcom na člne alebo rafte chce odvahu. Pozitívom snowtubingu alebo snowraftingu je, že nemusíš byť dobrým lyžiarom, aby si si na svahu zajazdil. Čln alebo koleso je takmer neovládateľný adrenalínový zážitok, s tým treba rátať a spustiť sa dá kdekoľvek. Výhoda jazdy v lyžiarskych strediskách je tá, že hore sa môžeš vyviezť vlekom a trať je upravovaná. Ak sme ťa nalákali na jazdu, nezabudni na ochranné prvky – prilbu a okuliare.

Snowkitting

Snowkitting je novinkou na svahoch a príjemnou alternatívou k lyžovaniu či snowbordovaniu. Oproti zimným športom má množstvo výhod: S kitom dokážeš vyskočiť vyššie a ďalej. Taktiež dopad je oveľa hladší a bezproblémový. Vo voľnej prírode sa nemusíš obmedzovať. Aj jazdu do kopca dáš ľavou zadnou a ani sa nezadýchaš. Ku snowkittingu nepotrebuješ ani veľa snehu. Ak chceš vyššiu rýchlosť, máš ju mať. Pri snowkittingu môžeš dosahovať rýchlosť až 70 km/h. Stačí sa ti len naučiť správne používať kita, čo je dnes najmenší problém… Nechaj sa unášať vo vetre a uži si zábavu naplno.

3. Oddychuj na wellness pobyte

Určite to poznáš – počas roka nikdy nie je čas si „odskočiť“ na pár dní alebo na predĺžený víkend zrelaxovať telo a prísť na iné myšlienky. Ak si predstavuješ oddych v teplej saune, na masáži či v jacuzzi neváhaj ani minútu a vyraz niekam či už vo dvojici alebo s celou rodinou. Wellness pobyt nie je len o oddychu, načerpaní síl a potrebnej energie, ale pôsobí blahodárne na tvoje fyzické aj psychické zdravie. Už len samotná sauna, kde nemusíš nič robiť, má viacero benefitov: zlepšuje kardiovaskulárny systém, regeneruje svaly a tíši bolesť v kĺboch po tréningu, zbavuje telo toxínov, zlepšuje metabolizmus, zmierňuje stres, má pozitívny účinok na kvalitu spánku, čistí pokožku či spaľuje kalórie a tým napomáha prirodzenému chudnutiu. Ak ti bude wellness pobyt málo, odbehni si dať urobiť aj nový účes, manikúru, pedikúru… jednoducho si dopraj a cíť sa ako v bavlnke.

Niekedy počas Vianoc na načerpanie novej energie postačí nerobiť celkom nič, iba zatvoriť oči a oddychovať, alebo si dopriať dostatok spánku. Daj si záväzok, že cez sviatky si každý deň pospíš o hodinu naviac. A počas dňa sa venuj svojim najbližším a priateľom, na ktorých si počas roka nemal dostatok času.

Nenechaj si ujsť naše nové recenzie plné skvelých produktov.

 

Prosím ohodnoť náš článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.