Ako vybrať najvhodnejší zámok na bicykel?

Ako vybrať zámok na bicykel?

Nájsť najlepší zámok na bicykel môže byť zložité. Po ktorom zámku by si mal siahnuť a naopak, ktoré rozhodnutie môže mať katastrofálne následky? Prečítaj si 4 zaručené kroky, ako nájsť najlepší zámok na bicykel.

Ako vybrať zámok na bicykel?

Podľa nedávnych štatistík spoločnosti AlterLock až 90% zamknutých bicyklov, horských bicyklov a elektrobicyklov býva odcudzených. Ako predísťkrádeži? Tajomstvom úspechu je zámok, ktorý je dostatočne bezpečný na to, aby ochránil tvoj bicykel.

Ochrana tvojho bicykla závisí od zvoleného zámku. Čo všetko by mal spĺňať?

 1. Kvalitu za dobrú cenu.
 2. Správnu mieru ochrany.
 3. Ľahké každodenné používanie.
 4. Správny typ a veľkosť zámku.

1. Vyber správnu úroveň zabezpečenia

Úlohou každého zámku na bicykli je zabrániť jeho krádeži. Prvým a najdôležitejším krokom je zistiť, akú úroveň ochrany bicykla alebo elektrobicykla potrebuješ. Stav radšej na odolnejší materiál (potenciálny zlodej musí vynaložiť väčšiu námahu pri krádeži), vyššiu hmotnosť alebo menšie rozmery zámku.

2. Vyber správny typ zámku na bicykel

Bod 2 je rovnako dôležitý ako 1. To, aký typ zámku si vyberieš, ovplyvní jeho praktické každodenné používanie. Nevyberaj si zámok, ktorý je príliš ťažký alebo príliš veľký. Vyššia váha sa zle prenáša, skladuje a používa. Na trhu je množstvo rôznych typov zámkov. Ak sa pozrieme na ich výhody a nevýhody, rýchlo spoznáš, ktorý je pre teba najlepší zámok na bicykel.

Ako vybrať zámok na bicykel?
Zdroj foto: unsplash.com/Markus Spiske

Typy zámkov na bicykel

Na výber sú štyri typy zámkov na bicykle:

 1. U – zámky.
 2. Reťazové zámky.
 3. Skladacie zámky.
 4. Káblové zámky.

Každý z týchto typov ponúka zámky rôznej kvality, čo sa odzrkadlí v cene, praktickosti a bezpečnosti. Ak sa poobzeráš v predajniach a na eshopoch po rôznych typoch zámkov na bicykel, môžeš si všimnúť, že zatiaľ čo U-zámky, reťazové a skladacie zámky ponúkajú rozumný pomer ceny, praktickosti a bezpečnosti, káblové zámky nie. Môžu byť lacné a jednoduché na použitie, no málo bezpečné.

Najlepší zámok na bicykel

Aké sú výhody a nevýhody zámkov na bicykel, podľa ktorých by sme sa mali riadiť pri ich výbere?

U-zámok

U-zámky sú ako obrie visiace zámky, ktoré sa upevňujú okolo rámu bicykla a všetkého, k čomu sa ich snažíme pripevniť.

Vybrali sme pre vás najlepšie U-zámky

Klady a zápory:

 • Lacnejšie ako reťazové zámky
 • Ľahšie ako reťazové zámky
 • Bezpečnejšie ako skladacie zámky
 • Ťažko sa prenáša
 • Problémové uzamykanie okolo viacerých predmetov

Dobré U-zámky sú cenovo prijateľné, ľahšie, praktické a z hľadiska bezpečnosti poskytujú vysokú úroveň ochrany. Vďaka svojej neohybnosti môžu byť pri presune nepraktické. Majú obmedzený tvar, čo znamená, že nie vždy budeš mať o čo svoj bicykel uzamknúť. Ak si chceš kúpiť iba jeden zámok bicykel, tento typ sa odporúča na kúpu.


Reťazový zámok

Reťazové zámky sa zvyčajne skladajú z dlhej kovovej reťaze, puzdra a veľkého zámku.

Vybrali sme pre vás najlepšie reťazové zámky

Klady a zápory:

 • Ľahšie sa prenáša ako U-zámky
 • Jednoduchšie uzamykanie okolo viacerých predmetov ako pri U-zámkoch
 • Veľmi ťažký
 • Drahý

Reťazové zámky/reťaze môžeme rozdeliť do dvoch skupín:

 1. Prenosné – sú ľahšie ako U-zámky, majú priemer do 12 mm. Vďaka svojej dĺžke a flexibilite môžeš bicykel uzamknúť o najrôznejšie predmety. Nie sú však také bezpečné ako U-zámky.
 2. Stacionárne – sú ťažké z tvrdej ocele, majú priemer nad 12 mm. S ťažkopádnym visiacim zámkom vysokej kvality sú najbezpečnejšie.
Ako vybrať zámok na bicykel?
Zdroj foto: unsplash.com/Ed Maughan

Skladacie zámky

Skladacie zámky pripomínajúci meter sú tvorené z oceľových plátov spojených nitmi. Zložené do pevného obalu na prenášanie sa rozvinú a vytvoria pružný tvar, ktorý sa upevní okolo bicykla.

Vybrali sme pre vás najlepšie skladacie zámky

Klady a zápory:

 • Ľahko sa prenáša
 • Flexibilnejší na uzamknutie o najrôznejšie predmety ako U-zámok
 • Celkom ľahký
 • Obmedzený výber
 • Pochybnosti o trvanlivosti

Spravidla sú ľahšie ako U-zámky, ktoré poskytujú podobnú úroveň zabezpečenia. Ich dĺžka a flexibilita dáva viac možností uzamykania o predmety. Dajú sa zložiť, čím sú nielen ľahké, ale aj praktické na prepravu. Skvelá alternatíva k U-zámkom.


Káblové zámky

Káblové zámky sú zvyčajne vyrobené z oceľových vláken, ktoré sú navzájom spletené vo vnútri plastovej rúrky.

Vybrali sme pre vás najlepšie káblové zámky

Klady a zápory:

 • Sú dostatočne dlhé a pružnéĽahké
 • Lacné
 • Praktické
 • Nízka bezpečnosť
 • Hrozí odcudzenie

ľahké, lacné a flexibilné. Prispôsobia sa predmetom, takisto je ich možné podľa potreby skrátiť. Používa sa skôr ako druhý doplnkový zámok. Ich veľkou nevýhodou je, že zlodej ich prestrihne za pár sekúnd. Štatistiky z policajného zboru v Harvarde potvrdili, že až 66%  ukradnutých bicyklov bolo zabezpečených káblovými zámkami. Pozrite si vo videu, aké jednoduché je ukradnúť bicykel s rôznymi typmi zámkov.

Tak ktorý zámok?

Z porovnaní U-zámku, reťazového, káblového alebo skladacieho zámku vyplýva, že káblový zámok na bicykel sa neodporúča. Ak hľadáš prenosný dobre zabezpečený zámok (do práce, mesta a pod.), U-zámok je najlepšia voľba. Dobrou alternatívou je aj skladací zámok. Ak hľadáš zámok na bicykel, ktorý ostáva doma, príp. na chate, odporúča sa stacionárny – hrubú ťažkú reťaz.

Ako vybrať zámok na bicykel?
Zdroj foto: unsplash.com/Nathan Wright

3. Vyber si správnu značku zámku bicykla

Teraz by si už mal vedieť, akú úroveň zabezpečenia potrebuješ. Posledným krokom je rozhodnúť sa, ktorá značka zámku ti vyhovuje viac. Existuje mnoho značiek zámkov na bicykle a elektrobicykle. Prvú trojku tvoria: Abus, Kryptonite a OnGuard.

4. Koľko peňazí investovať do zámku?

Za  kvalitu sa platí. Kvalitný zámok znamená predovšetkým bezpečnosť a spoľahlivosť a to je mimoriadne dôležité, pokiaľ ide o zámky na bicykle. Určite netúžiš po zámku, ktorý náhle prestane fungovať, alebo sa zasekne. Ak prestane fungovať, bicykel sa stane nepoužiteľným na určitý čas. Je pravda, že rovnako ako existujú lacné zámky s vysokou bezpečnosťou, sú aj drahé s nízkou úrovňou zabezpečenia. Každopádne platí, že kvalitné zámky stoja viac.

...

Ako správne zamknúť bicykel?

Spravidla stačí jeden, no je dobré použiť i druhý doplnkový zámok. Odporúča sa preto kombinácia rôznych druhov zámkov a ochrana 3 pevných bodov bicyklarámu, kolies a stojanu bicykla.

Ako zamknúť bicykel na ulici:

 1. Vyber si rušnú časť s kamerovým systémom.
 2. Uzamkni bicykel pri ďalších bicykloch.
 3. Hľadaj pevný nepohyblivý predmet, ideálne stojan na bicykle.
 4. Drž zámok čo najďalej od zeme, aby ho zlodej neroztĺkol.
 5. Bicykel uzamkni tak, aby bol k zámku sťažený prístup.
 6. Poisti ho zámkom navyše.

Vybral si si zámok na bicykel podľa svojich individuálnych potrieb? Prečítaj si ešte náš nový článok o tom, ako sa starať o horský bicykel, aby ti slúžil čo najdlhšie.

Použité zdroje: https://www.cyclingnews.com/news/alterlock-survey-offers-useful-insight-into-circumstances-around-bike-theft/
https://dennikn.sk/819439/zlodeji-bicyklov-to-maju-lahke-ako-rychlo-prestrihnu-zamok-a-co-sa-potom-deje-s-lupom/

2 thoughts on “Ako vybrať najvhodnejší zámok na bicykel?

 1. Pingback: 23 najlepších fitness vychytávok ako darček pre otca - FitCool.sk

 2. Pingback: Ako vybrať športový darček pre mamu - FitCool.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.